Brama garażowa – jaką wybrać?

Brama garażowa – jaką wybrać?


Zakup bramy garażowej to ważna decyzja i znaczny wydatek w domowym budżecie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się przede wszystkim budową oraz sposobem otwierania. Jaki typ bramy wybrać do swojego garażu?

O miejscu do parkowania samochodu należy myśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas można zaplanować je w taki sposób, aby dobrać bramę garażową o standardowych wymiarach, co ułatwi wybór odpowiedniego modelu z oferty dostępnej na rynku. To bardzo ważne, gdyż wykonanie bramy garażowej na wymiar będzie wiązało się ze znacznymi nakładami finansowymi. Bezpieczniej i taniej jest dopasować ją do standardowego otworu.

Rodzaje bram dostępnych na rynku

W ofercie producentów bram garażowych znaleźć można kilka modeli, które różnią się sposobem montażu, a także pod względem zaawansowania konstrukcji. Niezależnie od typu wyróżniamy bramy otwierane ręcznie oraz za pomocą siłowników zasilanych elektrycznie. Wśród nich możemy znaleźć:

Każdy model przeznaczony jest dla użytkownika o innych wymaganiach, gdyż różni się on mechanizmem otwierania, a także ceną, która w większości przypadków decyduje o wyborze konkretnego egzemplarza.

Bramy skrzydłowe

Bramy skrzydłowe to najstarsze rozwiązanie dostępne na rynku, które wykorzystuje tradycyjny mechanizm otwierania drzwi na boki. Z powodu prostej konstrukcji są stosunkowo tanim i trwałym rozwiązaniem, które przy odpowiedniej konserwacji powinno spełniać swoją funkcję przez długie lata. Ich wadą jest fakt, że są otwierane ręcznie, a w sezonie zimowym śnieg zalegający na podjeździe może znacznie to utrudnić. Bramy skrzydłowe przeznaczone są do garaży o szerokości do 4 m.

Bramy uchylne

Bramy uchylne to proste rozwiązanie konstrukcyjnie. Poruszają się one na siłownikach, dzięki czemu ich obsługa nie wymaga użycia dużej siły. Precyzyjne prowadzenie na szynach i kilkustopniowe zawieszenie zapewniają ciche przesuwanie się skrzydła oraz łatwość obsługi. Ten model bramy można otwierać ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. Bramy uchylne przeznaczone są do garaży o szerokości do 5 m.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe to bardziej zaawansowana konstrukcja, która w zamian za znacznie wyższą cenę zapewnia lepsze właściwości użytkowe. Ten rodzaj bram może być montowany w garażach, z których wyjeżdża się bezpośrednio na ulicę. Bezkolizyjny system zamykania i otwierania nie utrudnia manewrowania samochodem nawet na podjazdach łukowych. W czasie automatycznego przesuwania skrzydła poszczególne segmenty przemieszczają się wzdłuż prowadnic i chowają wewnątrz garażu – pod sufitem lub wzdłuż ściany. Bramy segmentowe przeznaczone są do garaży o szerokości do 5 m.

Bramy rolowane

Bramy rolowane to masywne rolety zbudowane z poziomych profili dwuściennych; rozwijają się ze skrzynki zawieszonej bezpośrednio nad wjazdem do garażu. Specyfikacja techniczna umożliwia montaż przed lub za otworem wjazdowym. Bramy rolowane wyposażone są tylko w napęd elektryczny i przeznaczone są do garaży o szerokości do 5 m.

 

Więcej porad dotyczących budowy domów na stronie poradnika Dobre Domy: https://www.dobredomy.pl/poradnik/

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje