Zima to doskonały czas, żeby posiedzieć… w ogrodzie. Zaskoczony? To możliwe, jeśli zdecydujesz się na budowę ogrodu zimowego. W otoczeniu roślin zielonych przez cały rok będziesz mógł cieszyć się odpoczynkiem i wspaniałymi chwilami spędzonymi wspólnie z rodziną.
W zależności od Twoich preferencji ogród zimowy, zwany również oranżerią, może być ciepłym miejscem, jeśli zamontujesz ogrzewanie, lub zimnym, który nagrzewa się wyłącznie dzięki wpadającemu przez szyby słońcu. Wybór pierwszej opcji pozwoli korzystać z pomieszczenia bez względu na temperaturę.
Zobacz, na co zwrócić uwagę oraz jakie dobrać materiały i rośliny do ogrodu zimowego.
Ogród zimowy a projekt domu
Najwygodniejsze jest podjęcie decyzji o budowie ogrodu w czasie budowy domu. Pozwala to na zlokalizowanie oranżerii w dowolnej części domu, a co równie ważne – przygotowanie odpowiedniej konstrukcji nośnej ogrodu zimowego. Ogród może być również osobnym pomieszczeniem dobudowanym do bryły budynku, jak również mieścić się na tarasie lub dachu, pod warunkiem że wybierzesz projekt domu z płaskim dachem np. nowoczesny Echo. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie przestrzeni nad garażem.
Zwykle na dobudowanie ogrodu wybiera się najbardziej nasłonecznioną część elewacji. W ten sposób stworzysz klasyczny ogród przeszklony z trzech stron. Inną opcją jest wbudowanie oranżerii w narożnik domu, ale wtedy będzie mieć ona jedną ścianę ze szkła.
Unika się natomiast lokalizacji po stronie północnej, ponieważ takie wnętrze nie będzie dostatecznie doświetlone, a przez to rośliny nie będą miały zapewnionych sprzyjających warunków do wzrostu.
Szkło, drewno, stal – materiały do budowy ogrodu zimowego
Ogród zimowy musi być nie tylko estetyczny, ale również bezpieczny, o stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, która będzie odporna na śnieg, deszcz oraz wiatr. Przeszklenia tak w projekcie domu, jak i oranżerii stanowią o jej niewątpliwym uroku. Szyby do ogrodu zimowego powinny być wytrzymałe i zespolone, najlepiej zbudowane z dwóch tafli.
Jeśli oranżeria znajduje się na dachu, w oknach należy zastosować szkło laminowane, które w razie stłuczenia np. konarem drzewa, nie rozsypie się. Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt dużo czasu na mycie okien, wybierz szyby ze szkła samoczyszczącego.
O ile zimą dobrze, żeby w ogrodzie panowała wyższa temperatura, o tyle latem nie jest to wskazane. Przed przegrzaniem wnętrza ochronią szyby barwione lub z powłoką refleksyjną, która odbija promienie słoneczne.
Jako materiał na szkielet ogrodu sprawdzają się: zarówno lite drewno, jak również lekkie profile aluminiowe i stalowe lub z PVC. Aluminium łatwo poddaje się kształtowaniu i pozwala na wykonanie nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji. Ponadto nie wymaga wykonywania tylu prac konserwacyjnych co np. konstrukcja ogrodu z drewna.
Stal ma dużą masę, a co się z tym wiąże wymaga wzmocnionych fundamentów, a także jest podatna na korozję. PVC jest odporne na korozje, jednak należy je wzmacniać stalą. Wynika to z faktu, że te dwa materiały odmienne reagują na ciepło, rozszerzając się w różny sposób, co może powodować naprężenia profili i pojawianie się nieszczelności.
A drewno? To naturalny i wyjątkowo elegancki materiał. Do budowy ogrodów zimowych wybiera się nie tylko egzotyczne gatunki drewna, ale również te rodzime. Najważniejsze jest to, by drewno cechowało się jak najwyższą stabilnością, czyli odpornością na zmiany temperatur. Żeby je dodatkowo zabezpieczyć, stosuje się okładzinę aluminiową na elementy konstrukcji, które są szczególnie podatne na warunki atmosferyczne.
Rośliny w ogrodzie zimowym
Oranżeria w Twoim domu może stać się tropikalną oazą lub śródziemnomorskim ogrodem. Warunkiem jest temperatura, która powinna kształtować się na stałym poziomie 10–15° C. Możesz wtedy postawić we wnętrzu drzewka cytrusowe, storczyki, oleandry i palmy.
Roślinom w ogrodzie w stylu Dalekiego Wschodu, czyli tropikalnemu, sprzyja temperatura powyżej 20° C. Posadź w nim bambusy, figowce benjamina, herbatę chińską i fatsaję japońską. W chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze ok. 10° C) odpowiednie będą rośliny zimnolubne, takie jak kamelie, azalie czy aukuby japońskie. Ciepło lubią paprocie – niekropienie, kaladium, begonie królewskie i amaranty.
Poszczególne gatunki roślin możesz wykorzystać nie tylko do dekoracji i stworzenia określonego charakteru w ogrodzie. Zielone ozdoby możesz również użyć jako kamuflażu słupów konstrukcyjnych. Pomogą w tym liany, czyli rośliny wiszące.
Pamiętaj również, by dobierając zieleń, oprócz temperatury wziąć pod uwagę, na ile czasochłonne będzie dla Ciebie pielęgnowanie roślin.