Zmiany w projekcie na etapie budowy – co musisz wiedzieć?

Zmiany w projekcie na etapie budowy – co musisz wiedzieć?


Gdy już rozpoczniesz budowę domu, może się okazać, że jakiś element Twojego projektu budowlanego nie do końca Ci jednak pasuje. Czy wolno zmieniać projekt na tym etapie? Ostatnie zmiany w prawie budowlanym pozwoliły na odstępstwa od projektu budowlanego – które z nich są jednak istotne i nieistotne i jakie mogą mieć konsekwencje?

Modyfikacje projektu są dopuszczalne także po rozpoczęciu budowy – czyli już po zgłoszeniu budowy lub uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jednak należy pamiętać, że projekty domów są dość zawiłe i dokładnie wyliczone, więc na tym etapie wszystkie zmiany muszą zostać zgłoszone. Wiąże się to z przeprowadzeniem dodatkowego postępowania administracyjnego w starostwie lub urzędzie miasta.

To projektant określa charakter zmian, które chce wprowadzić inwestor – czy są one istotne, czy nieistotne – lub składa wniosek o zaświadczenie określające rodzaj zmiany do inspektoratu nadzoru budowlanego. Od tej klasyfikacji zależy dalsze postępowanie administracyjne.

Projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem – sprawdź, ile Cię wyniesie budowa domu.

Istotne odstępstwo od projektu budowlanego

Według ustawy istotne odstępstwa to:

Projekty domów – jak je zmienić?

Gdy projektant określi jako istotną zmianę, którą chcesz wprowadzić w projekt budowy, musisz zlecić wykonanie projektu zastępczego, uwzględniającego także zmiany wynikające z dotychczas przeprowadzonych na budowie robót. Czasem nadzór prosi także o dokumentację dotyczącą wykonania robót budowlanych lub czynności doprowadzających budowę do stanu zgodnego z prawem.

Projekt składasz następnie w odpowiedniej jednostce administracyjnej razem z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę lub – gdy jedynie zgłaszałeś projekt budowlany – z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Trwa to do 65 dni. Budynek wybudowany po zmianach wymaga też decyzji o dopuszczeniu do użytkowania.

Termin, w jakim należy dostarczyć dokumenty, określa organ nadzoru budowlanego. Jeśli zamienny projekt budowlany nie zostanie dostarczony w terminie lub roboty polecone przez nadzór nie zostaną wykonane, może zostać wydany nakaz zaniechania dalszych prac budowlanych, a w skrajnych przypadkach – rozbiórki obiektu lub jego części albo doprowadzenia budynku do stanu sprzed zmian.

Sprawdź też nasz tekst: Samowola budowlana – czym jest i jak ją zalegalizować?

Nieistotne odstępstwo od projektu domu jednorodzinnego

Przyjmuje się, że każda zmiana, która nie znajduje się w katalogu istotnych odstępstw od projektu, jest zmianą nieistotną. Może chodzić np. o:

Postępowanie w takim przypadku jest o wiele prostsze. Projektant zamieszcza zmiany w projekcie w trakcie budowy, dodaje odpowiedni opis wraz z rysunkiem zmiany. Po zakończeniu konstrukcji taki projekt budowy wraz ze zmianami musi zostać złożony w inspektoracie nadzoru budowlanego.

Zmiany w prawie budowlanym 2017 r.

W kwestii zmian wprowadzanych w projekt budowlany nowelizacja ustawy Prawo budowlane w 2017 roku wprowadziła regulacje, w myśl których istotnym odstępstwem nie jest:

Przy budowie domów jednorodzinnych należy wziąć pod uwagę te wszystkie wytyczne – inaczej może Cię czekać wstrzymanie budowy lub nawet cofnięcie pozwolenia!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).