Warstwa izolacyjna białego styropianu to standardowy sposób na ocieplenie domu. Obecnie w marketach budowlanych znajdziesz jednak także szare styropiany, które swoją nazwę zawdzięczają obecności grafitu w ich składzie. Czemu styropian grafitowy stał się alternatywą dla zwykłego styropianu? Na co trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Właściwe ocieplenie domu jest poważnym wyzwaniem zarówno dla deweloperów, jak i osób prywatnych. Utrata ciepła w wyniku nieprawidłowej termoizolacji będzie skutkować wysokimi rachunkami za ogrzewanie przez lata. Ceny surowców nie należą do najniższych, więc opłaty za energię pochłaniają znaczną część domowego budżetu. W tej sytuacji oszczędności przynosi nie tylko wybór alternatywnych źródeł energii, ale też dobór odpowiednich materiałów budowlanych stosowanych do ocieplenia elewacji.
Najważniejsze parametry styropianu grafitowego
Jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić, jest współczynnik przewodzenia ciepła, nazywany potocznie lambdą, ze względu na oznaczenie. To od jego wartości zależy oszacowanie maksymalnej utraty ciepła. Współczynnik informuje także o grubości styropianu. Najczęstsza wartość współczynnika λ to 0,031–0,035 W/mK – wtedy izolacja jest najbardziej skuteczna.
Istotnym czynnikiem jest także weryfikacja parametrów wytrzymałościowych. Przed zakupem należy sprawdzić odporność styropianu na zginanie i rozciąganie. Łatwo znaleźć te informacje w karcie technicznej dołączanej przez producentów do produktu. Minimalna wytrzymałość na ściskanie mieści się w przedziale od 50 do 250 kPa. Gdy interpretacja wskaźników sprawia Ci trudności, warto sprawdzić je w projekcie domu lub zasięgnąć porady u dostawcy styropianu.
Proces produkcji i właściwości styropianu
O jakości materiałów świadczą użyte w czasie produkcji komponenty. Typowy biały styropian to produkt wykonany z polistyrenu ekspandowanego (płyta EPS). W wyniku podgrzania parą wodną granulki polistyrenu spieniają się, łączą i zamieniają w miękkie tworzywo. Można je formować w większe lub mniejsze bloki, ciąć i nadawać im dowolny kształt.
Osoby decydujące się na szary styropian muszą liczyć się z nieco wyższym kosztem zakupu. Wydatek szybko się jednak zwróci. Opór cieplny tradycyjnego materiału wynosi 3,75, zaś w przypadku styropianu grafitowego – 4,55. Oznacza to, że szary styropian pozwala zaoszczędzić 20% lub nawet 30% ciepła, a biały – tylko 3%. Pamiętaj jedynie o tym, że każda płyta EPS, niezależnie od koloru, jest słabym izolatorem dźwięków. Pomieszczenie, w którym zastosujesz styropian, będzie więc z pewnością dobrze ocieplone, lecz niekoniecznie właściwie wytłumione.
Zastosowanie styropianu grafitowego
Szare tworzywo z polistyrenu służy do izolacji cieplnej i dylatacyjnej, czyli pokrywania szczelin pomiędzy łączeniami elementów konstrukcji budynków. Styropian grafitowy umożliwia ocieplenie ścian z okładziną i wentylowaną szczeliną powierzchniową oraz ocieplenie metodą BSO (bezspoinowy system ociepleń) lub metodą lekką suchą, czyli bez klejów i zapraw.
Rozwiązanie doskonale sprawdza się także przy izolacji poddaszy i stromych dachów pomiędzy krokwiami, stropodachów wentylowanych, wieńców, ościeży czy nadproży. Nie zaleca się jednak nakładania styropianu EPS przy izolacji poziomej podłóg na gruncie oraz izolacji pionowej fundamentów czy ścian podpiwniczenia. W tym celu lepiej wykorzystać płyty XPS.
Prosty i szybki montaż ocieplenia domu
Montaż styropianu grafitowego nie wymaga więcej czasu czy pracy niż w przypadku białego styropianu, dlatego koszty montażu nie wzrastają. Cięcie płyt trwa tyle samo, co w przypadku tradycyjnego styropianu, dlatego ekipa budowlana nie odczuje wielkiej różnicy. Standardowy rozmiar płyt wynosi 50 cm × 100 cm. Wystarczy zwykła ręczna piła, by podzielić blok na mniejsze kawałki. Do montażu szarego styropianu potrzeba krótszych kołków oraz mniejszej powierzchni dla parapetów i blacharskiej obróbki.
Miej jedynie na uwadze to, że szary styropian jest bardziej śliski, dlatego początki pracy z tym materiałem mogą być kłopotliwe. Ułatwieniem będzie przeszlifowanie i odpylenie powierzchni płyty – montaż okaże się wówczas naprawdę prosty. Po położeniu warstwy izolacyjnej nie wystawiaj jej zbyt długo na słońce. Szara powierzchnia prezentuje się wprawdzie znacznie lepiej od białego tworzywa, ale ze względu na ciemniejszy kolor łatwiej chłonie promieniowanie. Długa ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do szybkiego nagrzania i odkształcenia się płyt.
Cienka i efektywna izolacja w ociepleniu domu
Przy zastosowaniu klasycznego styropianu często trzeba pokryć ściany grubą warstwą, by dom był odpowiednio ocieplony. Wzmocniony grafitem styropian nie wymaga jednak aż tak grubej warstwy. Szare płyty EPS nadają się do pokrywania zarówno ścian zewnętrznych, jak i tych znajdujących się we wnętrzu. Dodanie granitu pozwala lepiej absorbować promienie podczerwone. W kwestii grubości materiału warto jednak zasięgnąć rady architekta, dostawcy materiałów lub zarządcy budowy.
Większość płyt ma grubość od 1 do 100 cm, dlatego łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb. To ważny atut zwłaszcza przy izolacji okolicy okien. Do ocieplenia małego domu jednorodzinnego wystarczy już warstwa 15 cm, choć zawsze wartość ta zależy od zapisów zawartych w projekcie. Mniejsza powierzchnia ociepliny wokół okna pozwala wpuścić do pomieszczeń więcej światła. Zyskuje na tym samo wnętrze, ponieważ promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzewają dom i sprawiają, że staje się przytulniejszy. Z tego powodu styropian grafitowy jest chętnie wykorzystywany do ocieplania niewielkich domów o małych pomieszczeniach.
Liczne zalety styropianu grafitowego sprawiają, że decyduje się na niego coraz więcej osób. Mniejsze straty ciepła, możliwość zastosowania w izolacji cieplnej i dylatacyjnej oraz prosty montaż powodują, że coraz częściej zastępuje on tradycyjny, biały styropian.