PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA MIESZKANIA – PRZEWODNIK O TYM, JAK USTRZEC SIĘ PRZED NIEDORÓBKAMI.

PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA MIESZKANIA – PRZEWODNIK O TYM, JAK USTRZEC SIĘ PRZED NIEDORÓBKAMI.


Wreszcie nadszedł, wyczekiwany z utęsknieniem moment odbioru mieszkania lub domu. Na co zwrócić uwagę, umawiając się z deweloperem na przekazanie mieszkania i jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony protokół przekazania lokalu mieszkalnego?

Spróbujemy odpowiedzieć na te istotne pytania, bowiem właściwie sporządzony protokół przekazania mieszkania, uwzględniający wszystkie wady i usterki, wychwycone w momencie jego odbioru, będzie podstawą do ewentualnych roszczeń, względem wykonawcy/dewelopera.

protokół przekazania mieszkania Protokół przekazania mieszkania

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODPISUJĄC PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA LOKALU

Podczas spotkania z przedstawicielem firmy, od której przejmujemy lokal, z pewnością należy ustalić czy jest on wykonany zgodnie z wcześniej ustalonym standardem wykończenia, a zatem czy dom/mieszkanie ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie, czy rozmieszczenie ścian, wymiary poszczególnych pomieszczeń i otworów drzwiowych są zgodne z projektem domu, czy są zachowane piony na ścianach, w tym kąty proste (do precyzyjnego pomiaru pomocny może okazać się zwykły kątownik, poziomica czy dalmierz laserowy). Przy okazji tych pomiarów, należy również sprawdzić jakość tynków – czy nie ma na nich pęknięć, zacieków czy wybrzuszeń. Istotne, z perspektywy przyszłych prac wykończeniowych, będzie także skontrolowanie poziomu i jakości podłóg, a także sprawności i właściwego rozmieszczenia instalacji elektrycznej (w tym gniazdek elektrycznych), wodno-kanalizacyjnej, co, klimatyzacji czy też instalacji centralnego odkurzacza – jeśli taka instalacja została przewidziana.

Do nagminnych wręcz usterek, odnotowywanych w trakcie odbiorów, zaliczyć można uwagi zgłaszane wobec szyb i ram okiennych i drzwiowych, które okazują się być stosunkowo często zadrapane bądź źle osadzone, a nierzadko wręcz nieszczelne. Warto przy okazji przyjrzeć się także parapetom i sprawdzić, czy i one zostały dobrze uszczelnione przy oknie.

Po dokładnej analizie wnętrza lokalu, sprawdźmy otoczenie budynku, w tym dojazdy, parkingi, place zabaw czy chociażby śmietniki. Jeśli umowa sprzedaży obejmuje także powierzchnię garażu upewnijmy się, że przydzielono nam właściwe miejsce, a jego powierzchnia jest zgodna z zapisami umowy.
Pamiętajmy, by odbioru mieszkania dokonywać w ciągu dnia, bo tylko światło dzienne pozwoli nam wychwycić ewentualne zacieki, nierówności i pęknięcia. Przekazanie mieszkania i protokół z jego odbioru, powinny być przeprowadzone dokładnie i bez zbędnego pośpiechu, a już na pewno nie powinniśmy się zgadzać na odbiór mieszkania/domu jeszcze niewykończonego. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy sami zdołamy wychwycić ewentualne usterki, zwróćmy się po pomoc do fachowców. Na rynku swe usługi w tej dziedzinie oferuje obecnie wiele firm, które posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, z pewnością dopilnują wszystkich detali i ocenią jakość wykonanych robót.

protokół przekazania kluczy Protokół przekazania kluczy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje