Koszty eksploatacji domu – poznaj je wszystkie

Koszty eksploatacji domu – poznaj je wszystkie


Osoby planujące budowę domu często zastanawiają się nad kosztami jego utrzymania. Chociaż w wybudowanym przez siebie lokum nie musimy płacić czynszu, spore kwoty pochłania ogrzewanie w okresie zimowym. Inwestorzy, już na etapie wyboru projektu, mogą uwzględnić rozwiązania, które zdecydowanie wpłyną na obniżenie późniejszych rachunków. Jakie są koszty utrzymania domu i co należy do nich zaliczyć? Monitoring, wywóz nieczystości, podatek od nieruchomości, remonty, ogrzewanie – to tylko niektóre koszty eksploatacji domu, które należy uwzględnić. Koszty utrzymania domu jednorodzinnego zależą jednak od wielu czynników:

Sprawdź projekty pracowni Dobre Domy i zamów bezpłatny katalog projektów tutaj.

Koszty eksploatacji, czyli co musimy wziąć pod uwagę

Koszty eksploatacji domu można zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego. W tym przypadku inwestujemy w nowoczesne, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, które wpływają na koszty eksploatacji oraz jakość życia domowników. Co należy zaliczyć do najważniejszych elementów składających się na całkowite koszty eksploatacji? Niżej prezentujemy wszystkie wydatki, jakie muszą ponieść właściciele wymarzonych lokali.

Sprawdź, czy warto zainwestować w dom energooszczędny tutaj.

  1. Ogrzewanie domu – to jeden z kluczowych wydatków, zaś koszty całkowite zależą od tego, czym opalamy dom, jaki piec posiadamy, jaki metraż ma nieruchomość i czy na etapie budowy zadbaliśmy o solidną termoizolację. Wpływ na rachunki ma również rodzaj opału:

Uwaga! W przypadku domu z kominkiem do kosztów należy doliczyć drewno przeznaczone do kominka.

  1. Prąd – w tym przypadku wysokość opłat zależy od sposobu życia i przyzwyczajeń domowników – bez względu na to, czy mieszkają w domu, czy mieszkaniu. Sytuacja ulega zmianie, jeśli w domu przewidziane jest oświetlenie zewnętrzne lub wykorzystywane dodatkowe urządzenia: brama z napędem, wentylacja mechaniczna, rekuperator, turbina w kominku z dystrybucją gorącego powietrza, narzędzia ogrodowe na prąd czy pompa do poboru wody z własnego źródła. Wtedy koszty zdecydowanie wzrosną.
  1. Woda użytkowa (szczególnie ciepła) – to kolejny ważny element składowy kosztów eksploatacji, który zależy od sposobu ogrzewania domu i – co za tym idzie – wody. Najtaniej podgrzejemy wodę, używając węgla kamiennego i gazu ziemnego, drożej – oleju opałowego, zaś najdrożej – energii elektrycznej.

Opłaty dodatkowe:

  1. Opłaty za wywóz śmieci – stawki zależą od ustaleń lokalnej władzy, jednak nie są to spore kwoty, które znacząco wpływają na obciążenie domowego budżetu;
  1. Remonty i modernizacje – należą do wydatków okresowych, a część prac modernizacyjnych można wykonać samodzielnie. W przypadku nowych domów wydatki nie są duże;
  1. Podatki – należy je odprowadzać do gminy, a wysokość ustalają władze lokalne. Wszystko zależy od rodzaju gruntu, na którym stoi dom. Nie są to jednak kwoty przyprawiające o zawroty głowy;
  1. Opłaty za wodę i ścieki – zależą od tego, czy dom jest podłączony do sieci wodociągowej (wtedy opłaty nalicza się równorzędnie). Wyższe rachunki za wodę mogą mieć związek z okresem letnim, kiedy domownicy podlewają ogród. Właściciele ujęć prywatych nie muszą płacić za wodę, jednak muszą wybudować własne szambo i oczyszczać je minimum raz na trzy tygodnie.
  1. Koszty utrzymania posesji – zakup odpowiednich narzędzi ogrodniczych to sprawa jednorazowa, lecz w koszty utrzymania posesji można wliczyć wszelkiego rodzaju odżywki do kwiatów czy krzewów. Zadbana posesja to przede wszystkim efekt pracy ludzkich rąk, chociaż z pewnością raz na jakiś czas będziemy musieli przeznaczyć drobną kwotę z domowego funduszu na utrzymanie posesji.

Co oczywiste, do powyższej listy śmiało można dopisać kilka punktów, które według inwestorów są niezbędne i zaliczają się do kosztów eksploatacji budynków. Należą do nich chociażby: regularne wizyty kominiarza, monitoring, dojazdy autem, jeśli dom położony jest za miastem, ubezpieczenie posesji i domu czy – w przypadku dużego ogrodu – wynajem ogrodnika.

Czy koszty utrzymania mieszkania znacząco różnią się od tych, jakie musimy ponieść, mieszkając w domu jednorodzinnym? Podstawową opłatą właścicieli mieszkań jest czynsz, którego wysokość ustala spółdzielnia. W czynsz wchodzą zazwyczaj: zaliczkowe opłaty za ścieki i wodę, centralne ogrzewanie, podatek od nieruchomości, opłaty za wywóz śmieci, opłaty za gaz, kwota na utrzymanie części wspólnej budynku oraz z biegiem lat rosnący fundusz remontowy. Opłaty za prąd w tym przypadku również zależą od liczby domowników i ich stylu życia. Chociaż właściciele mieszkań nie muszą martwić się o porządkowanie ogrodu czy posesji, nie omijają ich inwestycje, remonty i modernizacje lokum, których koszty pokrywają oczywiście z własnej kieszeni.

Chcesz zbudować dom i zastanawiasz się, od czego zacząć? Sprawdź tutaj, jakie 20 kroków do uzyskania pozwolenia na budowę musisz wykonać.

Dom a mieszkanie – jaka jest różnica

Wydaje się, że koszty utrzymania domu są zdecydowanie większe niż mieszkania. Okazuje się jednak, że to jeden z mitów, a różnice nie są ogromne. Inwestycje czekają zarówno mieszkańców domów, jak i mieszkań, zaś ci pierwsi mogą cieszyć się o wiele większym metrażem, spokojem, prywatnością, ogrodem czy garażem na własność. Porównując chociażby przestrzeń, jaką dysponują posiadacze mieszkań i domów, można stwierdzić, że różnica w kosztach nie jest wielka, zaś w komforcie życia – ogromna.

Co ważne, świadome budownictwo i dobre planowanie pozwalają inwestorom zdecydowanie obniżyć koszty utrzymania domu. Z pewnością wiąże się to z dodatkowymi inwestycjami na etapie budowy domu, jednak to – mimo że spory – jednorazowy wydatek. Warto też pamiętać o nawykach oszczędzania. W jaki sposób obniżyć koszty eksploatacji domu? Oto kilka przykładów:

Specjaliści z pracowni Dobre Domy pomogą Ci wybrać najlepszy projekt domu jednorodzinnego.

 

 Wood Backdrops for photography

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje