Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?

Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?


Koszt budowy domu to znaczny wydatek, dlatego w przypadku nieukończenia budowy przed sezonem zimowym należy zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów śniegu oraz złodziejami. W jaki sposób to zrobić, aby dom przetrwał zimę i był gotowy do wykończenia wiosną?

Sytuacje, w których nie udaje się ukończyć budowy przed nadejściem zimy, nie zdarzają się zbyt często. Zwykle wina leży po stronie wykonawcy, ponieważ zbyt późno zdecydował się na budowę lub też w czasie jej trwania zanotował znaczące opóźnienie. Niekiedy winna bywa też pogoda płatająca figle. Niezależnie od powodów powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć budowę. W innym przypadku narażamy się na straty finansowe, ponieważ niezabezpieczony dom może wymagać powtórnych prac budowlanych lub naprawy niektórych jego elementów.

Zabezpieczenie warstwy podziemnej domu

Jeśli budowa zakończyła się na poziomie ziemi, należy zacząć od zabezpieczenia warstw pod ziemią, a więc od fundamentów i podpiwniczenia. Istotne jest zabezpieczenie tych elementów przed wilgocią, która podczas mrozów zamarza, co powoduje pękanie fundamentów. Do zabezpieczenia będą niezbędne preparaty przeciwwilgociowe oraz folia lub styropian do osłaniania fundamentów.

W pierwszej kolejności należy zaimpregnować fundamenty preparatem, a następnie szczelnie przykryć folią lub styropianem i  obsypać ziemią do poziomu gruntu. Styropian i folia przydadzą się także do zabezpieczania stropu i posadzki. Należy ułożyć styropian na posadzce, a następnie przykryć go folią i obciążyć deskami. Dzięki temu ochronimy posadzkę przed deszczem i topniejącym śniegiem. Jeżeli w domu zostało wykonane podpiwniczenie, trzeba zabić deskami okienka piwniczne oraz otwór przeznaczony na schody.

Ochrona domu przed deszczem i mrozem

Domy pozostawione na sezon zimowy w stanie surowym otwartym (niezależnie od tego, czy jest już na nich więźba dachowa, czy nie) należy zabezpieczyć dachem.

Więcej o etapach budowy domu przeczytasz tutaj.

Pomyśl o ochronie przed kradzieżą

Jeśli budowa domu została ukończona w stanie surowym zamkniętym, warto się zastanowić nad założeniem alarmu w domu – zwłaszcza jeśli na ścianach znajdują się nieprzykryte tynkiem kable, rury centralnego ogrzewania, kontakty elektryczne, grzejniki, płytki ceramiczne, kleje, zaprawy, farby i elektronarzędzia. Wszystkie te elementy to kuszący łup dla złodziei. Ponadto nieukończony dom może się stać miejscem noclegu osób bezdomnych lub obiektem wandalizmu (np. graficiarzy).

Więcej porad dotyczących budowy domów znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje