Czy budynek gospodarczy można zamienić w mieszkalny? Sprawdź!

Czy budynek gospodarczy można zamienić w mieszkalny? Sprawdź!


Myślisz o zaadaptowaniu pomieszczenia gospodarczego na przestrzeń mieszkalną, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Pomagamy!

Jednym z pytań, które coraz częściej pojawiają się ze strony potencjalnych inwestorów jest to, jak zamienić budynek gospodarczy na mieszkalny i czy takie coś jest w ogóle możliwe. Odpowiadamy – jest to możliwe, jednak ważne jest, aby pamiętać o pewnych szczegółach. Przede wszystkim prawnych.

Zgodnie z prawem – pozwolenie na budowę

O opisanej powyżej zmianie myślisz najczęściej wtedy, kiedy do Twojego domu przylega niewykorzystany budynek gospodarczy, a rodzina potrzebuje większej przestrzeni, bo np. spodziewacie się dziecka lub do grona lokatorów ma dołączyć senior. To częste sytuacje, a pomysł z wykorzystaniem miejsca jest wygodny. Niekótrym wydaje się jednak, że tego typu prace nie wymagają zgłoszenia i przestrzegania odpowiednich procedur prawa budowlanego. Błąd!

Przebudowa – nie remont

Podstawową pomyłką popełnianą przez osoby, które chciałyby zamienić pomieszczenie gospodarcze w część mieszkalną jest zalożenie, że roboty można uznać za remont. Dla wielu to dość natutalny tok myślenia, dlaczego więc nie jest słuszny? Prawo budowlane bardzo dokładnie określa definicje remontu (robi to w punkcie 8 art. 3). Zgodnie z dokumentem remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się użycie wyrobów budowlanych innych niż w stanie pierwotnym.

Ekspertyza techniczna

Rozumiesz już dlaczego zmiany, o której mowa, nie można nazwać remontem? Ponieważ prace umożliwiające przekształcenie pomieszczenia nie mają na celu przywrócenia sprawności technicznej elementom budowlanych. Nie chcesz także odtworzyć stanu pierwotnego, tylko całkowicie zmienić przeznaczenie powierzchni. Logiczne, prawda?

Adaptacja budynku, bo tak nazywają się roboty, które masz zamiar przeprowadzić, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Będziesz musiał postawić ściany, wbudować okna, wykonać instalację elektryczną. Według prawa jest to więc przebudowa, do której potrzebny Ci jest odpowiedni dokument.

Ekspertyza techniczna konstrukcji to etap, którego nie unikniesz, ponieważ dzięki temu możliwe będzie ustalenie stanu budynku przeznaczonego do adaptacji. Kolejne rzeczy, o których musisz pamiętać to zamówienie u architekta projektu budowlanego i postaranie się o pozwolenie na budowę.

Rozpoczęcie prac i kierownictwo budowy

Uzyskałeś już odpowiednie dokumenty – co dalej? Czas powiadomić o rozpoczęciu prac odpowiedni inspektorat nadzoru budowlanego (ważne – masz na to 7 dni przed startem prac).  Musisz też zatroszczyć się o znalezienie odpowiedniego kierownika budowy, ponieważ kierownictwa wymaga każda budowa, przy której niezbędne jest uzyskanie pozwolenia.

Istnieje wyjątek od reguły – niewielki poziom skomplikowania robót budowlanych pozwala na wyłączenie z prac kierownika i zniesienie konieczności prowadzenia dziennika budowy. Oczywiście wymaga to oficjalnej decyzji.

A co po wykonaniu robót? Proces odbywa się inaczej niż w przypadku standardowej budowy – na korzyść inwestora. Nie musi on bowiem informować nadzoru budowlanego o zakończeniu prac, co wymagane jest przy innego typu działaniach.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).