MNIEJ SZKŁA – WIĘKSZY KOMFORT

MNIEJ SZKŁA – WIĘKSZY KOMFORT


Lżejsze okno o równie dobrych, lub nawet lepszych parametrach użytkowych? Jasne. A także ciepłe, wytrzymałe i dające większe możliwości projektowo-konstrukcyjne. Poznaj fakty i rozpraw się z mitami dot. szyb 3-milimetrowych.

Łatwiej, więcej, jaśniej
Szyba 3-milimetrowa, cieńsza od standardowych 4-milietrowych, to duży postęp w konstrukcji okien. Jak wiadomo, szkło jest najcięższym elementem okna. 1 milimetr różnicy grubości to aż 2,5 kg różnicy wagi na każdym metrze kwadratowym pojedynczej szyby. Łatwo policzyć, że dzięki cieńszej szybie 2-metrowe okno z pakietem 3-szybowym będzie o 15 kg lżejsze. Drzwi balkonowe – jakieś 20 kg. To nie mało, kiedy zaczyna się letnia burza, wiatr dmie, a my musimy szybko pozamykać okna w całym domu. Sprawa jest szczególnie istotna zwłaszcza wtedy, gdy użytkownikiem okna jest osoba słabsza – starsza, niepełnosprawna, lub dziecko.
Lżejsze skrzydło okienne to także dłuższy czas bezawaryjnego funkcjonowania okuć okna. To także większe możliwości konstrukcyjne: można budować większe okna, które łatwiej obsługiwać.
Szyba „trójka” to również walory estetyczne. Cieńsza szyba jest bardziej przezierna. Poza tym można ją stosować w systemach Winergetic (do których są dedykowane) i Platinum Evolution, nagrodzonych za design i energooszczędność godłem Teraz Polska.
Dwa mity
No dobrze, ale czy takie okno nie jest słabsze? Hartowanie czyni szybę 3-mm wystarczająco wytrzymałą do większości zastosowań domowych. Na takiej tafli, formatu 2,5 x 1,2 m, można nawet skakać. Oczywiście, zawsze 3 to mniej niż 4. Dlatego profesjonalny doradca sprawdzi, czy przy danej powierzchni szyby, będzie ona wystarczająco wytrzymała. Ograniczeniem mogą okazać się jedynie wyjątkowo duże przeszklenia, dla których także 4 mm grubości może okazać się zbyt mało.
Czy cieńsza szyba nie obniża parametrów izolacyjnych okna? Przeciwnie – może je podwyższyć. Pakiet szybowy składa się z szyb i przestrzeni wypełnionej argonem – obojętnym gazem o bardzo niskiej przenikalności cieplnej. Jeżeli porównamy pakiety o tej samej łącznej grubości, ten z cieńszymi szybami – a większą przestrzenią międzyszybową, będzie lepiej chronił ciepło.
Okno, które zarabia
Co więcej, zastosowanie nowych, „inteligentnych” pakietów szybowych Oknoplast (zarówno 3-, jak i 4-mm szybami) pozwala na to, by okna… zarabiały! Jak? Tajemnica tkwi w wykorzystaniu sił natury. Nowoczesne okna przepuszczają niewiele więcej ciepła, niż ściany domu. Mają jednak tę przewagę, że wpuszczają ciepło słońca do domu i pomagają je gromadzić. Tak więc bilans zysków i strat energii dla odpowiednio przygotowanego okna może być dodatni, i to w sposób znaczący: Przy dobrym nasłonecznieniu nawet 1 kW dodatkowej energii cieplnej rocznie może nam „wpaść” przez metr kwadratowy okna!
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych powłok, które przepuszczają więcej energii słonecznej niż standardowe pakiety szybowe. Zaprojektowanie przeszkleń „zarabiających” wymaga jednak dużej wiedzy i staranności – łatwo byłoby „wylać dziecko z kąpielą”, doprowadzając latem do przegrzania mieszkania. Dlatego Oknoplast przygotował unikalne, autorskie narzędzie, umożliwiające dobór odpowiednich szyb i powłok do poszczególnych okien domu, w zależności od jego położenia geograficznego, powierzchni i szeregu innych danych. Narzędzie to nazywa się Oknoplast Glass Compass i jest dostępne dla Partnerów Handlowych producenta. Warto przeprowadzić symulację zysków i kosztów oraz zaplanować dobór odpowiednich pakietów szybowych, korzystając z profesjonalnego doradztwa.

opracowanie: OKNOPLAST

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!