Bryła budynku – czy ma znaczenie?

Bryła budynku – czy ma znaczenie?


Odpowiednio zbudowany dom ma bardzo duży wpływ zarówno na jego energooszczędność, jak i funkcjonalny układ pomieszczeń. Dlatego też tak ważne jest, aby poznać podstawowe zasady dotyczące projektowania konstrukcji domu. Zobacz, w jaki sposób bryła budynku może wpłynąć na energooszczędność domu.

Prosta konstrukcja czy skomplikowana forma z wielopołaciowym dachem i dużą liczbą balkonów – to pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo dużo inwestorów, którzy przygotowują się do budowy domu. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym z Twojego wymarzonego domu nie będzie uciekać cenne ciepło.

Jaka powinna być bryła budynku?

Ustalając wygląd i konstrukcję swojego domu, warto kierować się zasadą: im prościej, tym lepiej. Domy energooszczędne mają kwadratowy lub zbliżony do kwadratu kształt. Bardzo ważne jest także to, aby cała konstrukcja była zwarta. Oznacza to, że pomieszczenia wystające poza podstawową konstrukcję domu mogą wpłynąć na duże straty ciepła w mieszkaniu.

Warto pamiętać także o tym, czy dom jest energooszczędny decyduje nie tylko sama konstrukcja domu. Bardzo ważny jest także rodzaj wykorzystanych materiałów, sposoby zabezpieczenia okien i drzwi czy dodatkowe warstwy izolacyjne podłóg, ścian i dachów. Więcej na temat budowy energooszczędnych domów możesz przeczytać tutaj.

Czego unikać w trakcie projektowania bryły budynku?

W jaki sposób konstrukcja domu ma wpływ ma zatrzymywanie ciepła w domu? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w sposobach budowania i projektowania poszczególnych elementów bryły.

Północna strona domu jest przez większość dnia zacieniona. Dodatkowo jeśli wokół domu rosną drzewa, słońce może w ogóle nie pojawić za północną ścianą budynku. W tym miejscu nie powinno się więc budować tarasów i balkonów, przez które ucieka najwięcej ciepła. Jeśli chcesz mieć taras lub niewielki balkon na piętrze, zbuduj go od strony południowej.

Kolejnym elementem budynku, przez które może uciekać najwięcej ciepła, jest dach. Zadaszenie domu powinno być jak najmniej skomplikowane. Najlepsze będą dachy dwu- oraz czterospadowe. Coraz więcej osób wybiera także dach płaski. Zobacz tutaj, dlaczego tak się dzieje.

Zapewne nie trzeba Cię przekonywać, jak ważne jest prawidłowe położenie dachu i jego zabezpieczenie. Na źle wykonanym i niedostatecznie izolowanym wielopołaciowym pokryciu domu mogą pojawić się niewielkie otwory, przez które będzie przedostawać się zimne powietrze, a nawet woda deszczowa.

Jak zaprojektować układ pomieszczeń w domu?

Planując rozmieszczenie pokojów, postaraj się wydzielić w swoim domu strefy. W Twoim mieszkaniu powinna znaleźć się część dzienna (z salonem i kuchnią) oraz część nocna (z sypialnią i łazienką). Stefę użytkową (spiżarnia, wejście, garaż) warto umieścić natomiast zaraz przy wyjściu od północnej strony.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w domach piętrowych jest zaprojektowanie układu w taki sposób, aby łazienka na piętrze znajdowała się bezpośrednio nad toaletą położoną na parterze. Dzięki temu będziesz mógł zamontować tylko jeden pion kanalizacyjny i wspólną wentylację.

Jak wybrać projekt domu o prostej konstrukcji?

Przykłady energooszczędnych brył budynków znajdziesz na stronie Dobrych Domów. Są to m.in.:

Dobre Domy, projekt Benedykt
Dobre Domy, projekt Benedykt

Energooszczędny budynek z bryłą w kształcie kwadratu, z dachem czterospadowym i tarasem wychodzącym na południe. W strefie dziennej znajduje się salon połączony z jadalnią i kuchnią, z którego (dzięki dużym oknom i drzwiom) rozciąga się widok na ogród. W części użytkowej znalazły się m.in. spiżarnia, garderoba oraz dodatkowa toaleta.

Dobre Domy, projekt Nina
Dobre Domy, projekt Nina

Energooszczędny budynek z poddaszem użytkowym (dach dwuspadowy) i tarasem umieszczonym na dachu garażu. Na parterze znajdują się salon połączony z kuchnią i jadalnią, spiżarnia, toaleta oraz dodatkowy pokój. Na piętrze zaprojektowane zostały trzy sypialnie oraz łazienka.

Dobre Domy, projekt Agata Multi Comfort
Dobre Domy, projekt Agata Multi Comfort

Energooszczędny budynek parterowy, z dachem dwuspadowym i tarasem wychodzącym na południe. W części dziennej znajduje się salon połączony z jadalnią, kuchnia oraz spiżarnia. W części prywatnej umieszczono trzy sypialnie i łazienkę.

Nie wiesz, który projekt będzie dla Ciebie najlepszy? Wejdź na stronę główną www.dobredomy.pl i skorzystaj z porady specjalistów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje