Ściany w kuchni – wady i zalety popularnych rozwiązań aranżacyjnych

Ściany w kuchni – wady i zalety popularnych rozwiązań aranżacyjnych


Kuchnia jest sercem każdego domu. Tam zaczynają się i kończą wszelkie spotkania towarzyskie, choć tak naprawdę nikt nie wie, dlaczego. Kiedy kuchnia była oddzielnym pomieszczeniem, mogło stanowić to nie lada problem. Teraz – gdy królują otwarte strefy dziennie – nie ma już problemu z pomieszczeniem wszystkich. A dodatkowo gospodarz zawsze jest przy gościach. Nawet jeśli akurat miesza w garnku. No właśnie, miesza… a co jeśli coś wykipi i ubrudzi ściany? Cóż – właśnie dlatego ściany w kuchni warto dobrze zaaranżować i zabezpieczyć. Dzięki temu goście niczego nie zauważą.

Nie jest ważne, czy duża, czy mała – kuchnia musi być:

Wszystkie 3 cechy można uzyskać dzięki wybraniu odpowiednich materiałów na pokrycie ściany w kuchni. Poznaj najważniejsze cechy najpopularniejszych z nich:

To zawsze pierwszy strzał podczas urządzania wnętrz. Znamy je najlepiej, wykorzystujemy je w całym domu, więc dlaczego w kuchni miałoby być inaczej. Pamiętaj jednak, że z uwagi na trudne warunki panujące w kuchni (nawet w otwartej strefie dziennej i przy dobrej wentylacji), potrzebujesz farb do zadań specjalnych. Muszą być odporne na wodę i plamy, a jednocześnie – muszą dawać się łatwo czyścić. Najlepiej przy pomocy wilgotnej szmatki. Dodatkowo powinny hamować rozwój pleśni czy grzybów, o które w kuchni nie jest trudno.

Jeśli zastanawiasz się nad farbą do kuchni, to do wyboru masz:

Zrezygnuj jednak z farb i tynków strukturalnych. Będą one bardzo trudne w utrzymaniu. Powierzchnia ściany w kuchni powinna być w miarę gładka, żeby nie osadzał się na niej kurz czy tłuszcz.

Płytki na ścianach to prawdopodobnie jest z najbardziej optymalnych sposobów na urządzenie kuchni. Płytki ceramiczne są odporne na zniszczenia mechaniczne, działanie wody i wysokich temperatur, a do tego bardzo łatwo można je wyczyścić z każdego zabrudzenia – często wystarczy po prostu przetrzeć ich powierzchnię.

Dodatkowo na rynku jest dostępnych naprawdę wiele kolekcji, które albo przypominają kamień naturalny (np. marmur), beton albo drewno. Elegancko, z pomysłem i bardzo praktycznie! Dzięki temu stworzysz bardzo spójną aranżację, bo łatwo połączysz płytki na ścianie z płytkami na podłodze w kuchni.

Szkło (najlepiej hartowane, choć jest ono dość drogie, ok. 180 zł m2) to bardzo elegancki pomysł na wykończenie ścian w kuchni. Za nim możesz zastosować farbę w dowolnym kolorze i po prostu zabezpieczyć ją taflą szkła. Dzięki temu wszystkie plamy będzie Ci łatwiej usunąć.

Kluczowe jest tu jednak stwierdzenie – łatwiej. To wcale nie oznacza, że łatwo. Pamiętaj – tak zamontowana szyba będzie zachowywać się podobnie do tej w łazience. Zacieki mogą być bardzo widoczne. Jeśli więc drażnią Cię takie małe uchybienia doskonałości – szkło nie jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Dodatkowo lśniące szkło to dobry pomysł na aranżację małej łazienki. Nada jej lekkości i optycznie powiększy.

W domkach w stylu boho albo te nawiązujące do skandynawskiego minimalizmu chętnie wykorzystuje się drewno. Ten naturalny surowiec przed laty skradł serca Polaków i za nic nie chce spowszednieć. Trudno się temu dziwić. Drewno nadaje swoisty klimat wnętrzu, ociepla je i wywołuje wiele miłych wspomnień. Jakby nie było – to natura.

Kuchnia jednak nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla drewna. Wilgoć, wysokie temperatury – to wszystko może doprowadzić do gnicia czy pękania drewna. Impregnacja oczywiście pomaga, ale tylko do czasu.

Jeśli zależy Ci na motywie drewna w kuchni, to lepiej zdecydować się na płytki ceramiczne inspirowane tym naturalnym surowcem.

Zobacz też:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).