Kilka kroków od budowy domu – jak odpowiednio przygotować plac?

Kilka kroków od budowy domu – jak odpowiednio przygotować plac?


Jak powinien wyglądać właściwie przygotowany plac budowy? Wiedza na ten temat jest bardzo ważna dla każdego inwestora – odpowiednie prace determinują późniejsze etapy budowania domu.

Plac budowy – do momentu, w którym na działce stanie Twój nowy dom, zostało jeszcze dużo czasu, jednak Ty i tak czujesz entuzjazm. Słusznie! Udało Ci się przebrnąć przez tak trudne etapy jak formalności związane z zakupem działki, wybór projektu budowlanego, czy też załatwienie pozwolenia na budowę. Roboty niedługo ruszają, jednak miejsce potrzebuje odpowiedniego przygotowania, aby wszystko mogło pójść sprawnie i zgodnie z przewidzianym planem.

Plac budowy – ogrodzenie

To, jak powinien wyglądać właściwie przygotowany teren pod budowę domu, określa prawo. Ma to zapewnić bezpieczeństwo wykonawcom, jak również wszystkim osobom postronnym, które znajdą się na miejscu. O czym warto wiedzieć?

Ważnym elementem, który znajdzie się na każdym (dobrze przygotowanym) placu budowy są tablice ostrzegawcze. Trzeba je postawić przede wszystkim w miejscach niebezpiecznych (wykopy, strefa spadania przedmiotów z wysokości).

Wyrównanie terenu

Teren budowy musi zostać wyrównany – to znacząco ułatwi poruszanie się po nim. W tym celu należy usunąc żyzną warstwę gleby, czyli humus i zorganizować miejsce, gdzie wywożona będzie ziemia (jeśli oczywiście nie ma takiego na samej działce). Przydatne będzie też sprawdzenie nośności gruntu – pozwala to określić, czy ziemia nie jest zbytnio nawodniona i czy nie będzie potrzebne utwardzenie jej. Niezbędne będą badania geotechniczne, które pomogą w dokładnym zaplanowaniu prac fundamentowych.

Składowanie materiałów, toalety, śmietnik

Do kolejnych etapów przygotowania placu budowy należą:

Wycinka drzew

Przed wbiciem pierwszej łopaty, należy jeszcze rozwiązać kwestię drzew znadujących się na działce. Często utrudniają prace budowlane, jednak ich samodzielna wycinka może skończyć się naprawdę dużą karą finansową. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia, które wydaje nadleśnictwo lub urząd gminy. Nie jest to jednak stała zasada. Bez zezwolenia możesz wyciąć drzewo owocowe lub takie, którego wiek nie przekracza dziesięciu lat.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje