Jak powinien wyglądać właściwie przygotowany plac budowy? Wiedza na ten temat jest bardzo ważna dla każdego inwestora – odpowiednie prace determinują późniejsze etapy budowania domu.
Plac budowy – do momentu, w którym na działce stanie Twój nowy dom, zostało jeszcze dużo czasu, jednak Ty i tak czujesz entuzjazm. Słusznie! Udało Ci się przebrnąć przez tak trudne etapy jak formalności związane z zakupem działki, wybór projektu budowlanego, czy też załatwienie pozwolenia na budowę. Roboty niedługo ruszają, jednak miejsce potrzebuje odpowiedniego przygotowania, aby wszystko mogło pójść sprawnie i zgodnie z przewidzianym planem.
Plac budowy – ogrodzenie
To, jak powinien wyglądać właściwie przygotowany teren pod budowę domu, określa prawo. Ma to zapewnić bezpieczeństwo wykonawcom, jak również wszystkim osobom postronnym, które znajdą się na miejscu. O czym warto wiedzieć?
- Plac musi zostać ogrodzony, a wysokość ogrodzenia powinna liczyć minimum 1,5 metra.
- Sposób wykonania ogrodzenia nie może być zagrażający dla ludzi
- W niektórych przypadkach prawo określa odległości, które powinny dzielić ogrodzenie i inne obiekty. Takie ustalenia dotyczą np. miejsc zagrożonych spadaniem przedmiotów z wysokości.
- Wykopy także muszą zostać ogrodzone. Jeśli dziura jest głębsza niż 1 metr, wysokość balustrady powinna wynosić przynajmniej 1,1 metra.
Ważnym elementem, który znajdzie się na każdym (dobrze przygotowanym) placu budowy są tablice ostrzegawcze. Trzeba je postawić przede wszystkim w miejscach niebezpiecznych (wykopy, strefa spadania przedmiotów z wysokości).
Wyrównanie terenu
Teren budowy musi zostać wyrównany – to znacząco ułatwi poruszanie się po nim. W tym celu należy usunąc żyzną warstwę gleby, czyli humus i zorganizować miejsce, gdzie wywożona będzie ziemia (jeśli oczywiście nie ma takiego na samej działce). Przydatne będzie też sprawdzenie nośności gruntu – pozwala to określić, czy ziemia nie jest zbytnio nawodniona i czy nie będzie potrzebne utwardzenie jej. Niezbędne będą badania geotechniczne, które pomogą w dokładnym zaplanowaniu prac fundamentowych.
Składowanie materiałów, toalety, śmietnik
Do kolejnych etapów przygotowania placu budowy należą:
- Przygotowanie miejsca na składowanie materiałów – chodzi przede wszystkim o składzik, w którym można przechować narzędzia, miejsce na materiały sypkie (piasek, żwir), które powinno znajdować się blisko betoniarki oraz miejsce odpowiednie do ułożenia cegieł, bloczków i pustaków (najlepiej wzdłuż ogrodzenia).
- Zatroszczenie się o toaletę dla pracowników – jest niezbędna na każdej budowie, najwygodniej wypożyczyć przenośną, której koszt to ok. 10 zł za dobę. O samym procesie wybierania dobrej ekipy budowlanej przeczytasz na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-znalezc-dobra-ekipe-budowlana/
- Wyznaczenie miejsca do składowania śmieci – coraz częściej zdarza się, że prawo nakazuje podpisanie umowy z firmą wywozową. Sprawdź, czy tak jest też w Twoim przypadku.
- Zaplecze socjalne – najlepiej sprawdza się barakowóz lub kontener. Zaplecze konieczne jest wtedy, kiedy osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie prac budowlanych nie opuszczają terenu budowy.
Wycinka drzew
Przed wbiciem pierwszej łopaty, należy jeszcze rozwiązać kwestię drzew znadujących się na działce. Często utrudniają prace budowlane, jednak ich samodzielna wycinka może skończyć się naprawdę dużą karą finansową. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia, które wydaje nadleśnictwo lub urząd gminy. Nie jest to jednak stała zasada. Bez zezwolenia możesz wyciąć drzewo owocowe lub takie, którego wiek nie przekracza dziesięciu lat.