Słońce, wysokie temperatury, lato – czekamy na nie z utęsknieniem cały rok. Odpoczywamy wtedy na świeżym powietrzu i wytwarzamy witaminę D. Brzmi wspaniale. Jednak nie wszystko dobrze znosi upały. Prosty przykład: masz dom z ogrodem? Rośliny w nim byłyby wdzięczne za nawet chwilową osłonę przed upałami i brakiem deszczu. Czy można im jakoś pomóc, ochronić przed promieniami słońca? Oczywiście!
Pamiętaj, że długotrwające upały i susze nie sprzyjają rozwojowi roślin, a wręcz zasuszają je i spalają. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ich ochronie. Tak samo warto zastanowić się, jak zadbać o taras, by ten się nie nagrzewał. Nasi specjaliści mają dla Ciebie kilka podpowiedzi w tym temacie.
Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed upałem?
Sposobów jest kilka:
- Wybór odpowiednich roślin
Zacznijmy od tego, że jeśli wiesz o dużym nasłonecznieniu, które będzie panowało w Twoim ogrodzie, to po prostu od razu wybierz rośliny, które są bardziej odporne na upały. Dzięki temu ich pielęgnacja będzie mniej wymagająca. Do roślin odpornych na wysokie temperatury zaliczamy:
- byliny (np. rozchodniki),
- niektóre krzewy (np. lilaki, pięciorniki),
- miłorząb japoński,
- berberys zwyczajny,
- jałowiec pospolity.
- Regularne podlewanie – ale nie w samo południe
Rośliny potrzebują wody. To prawda tak oczywista, że aż nie warto nawet o tym wspominać. Warto jednak powiedzieć, że rośliny tej wody potrzebują w określony sposób, a raczej o określonej porze. Oznacza to, że rośliny w ogrodzie powinieneś podlewać:
- wcześnie rano,
- pod sam wieczór.
Wtedy promienie słoneczne są najsłabsze, roślinom nie grozi więc spalenie. Tak – roślina podlana w najgorszy upał bardzo szybko uschnie, wręcz spali się na słońcu.
- Wybór doniczek – kolor ma znaczenie
Ogród to jedno, a taras to drugie. W tym drugim miejscu często masz rośliny w doniczkach, o nich także trzeba pamiętać. Z pozoru błahy element, ale kolor doniczki ma znaczenie. Warto zdecydować się na te w jasnych kolorach. Odbijają one promienie słońca, zamiast je pochłaniać, co oznacza, że wolniej i słabiej się nagrzewają.
- Nawóz z potasem
Latem warto zastosować nawożenie roślin potasem. Ten mikroelement podnosi odporność roślin na suszę. Dlaczego? To proste. Właśnie potas reguluje wchłanianie i wydalanie wody przez roślinę. Im jest go więcej w glebie na około i tym samym w roślinie, tym lepsza gospodarka wodna rośliny.
- Ściółkowanie korą sosnowa
Nic tak jak kora sosnowa nie zatrzymuje wody w gruncie! Dzięki temu rośliny mają do niej lepszy dostęp i lepiej nią gospodarują.
Zobacz: projekty domów z tarasem
Jak ochronić taras przed upałem?
Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od materiału, z którego jest wykonany taras.
- Taras drewniany praktycznie się nie nagrzewa. Dzięki czemu jego konserwacja jest naprawdę minimalna. Wystarczy zapewnić mu trochę cienia i dokładnie zaimpregnować drewno.
- Taras gresowy z kolei bardzo się nagrzewa. Nie wpływa to co prawda na jego wygląd (gres to bardzo odporny materiał), jednak chodzenie po nagrzanych płytkach nie należy do najprzyjemniejszych. Właśnie dlatego warto albo zdecydować się na taras z zadaszeniem (jeśli wiemy, że będzie on od strony południowej), albo wystawiać duży parasol, który da choć trochę cienia.
Przeczytaj także: