Jak zabezpieczyć taras i rośliny w ogrodzie przed wysokimi temperaturami?

Jak zabezpieczyć taras i rośliny w ogrodzie przed wysokimi temperaturami?


Słońce, wysokie temperatury, lato – czekamy na nie z utęsknieniem cały rok. Odpoczywamy wtedy na świeżym powietrzu i wytwarzamy witaminę D. Brzmi wspaniale. Jednak nie wszystko dobrze znosi upały. Prosty przykład: masz dom z ogrodem? Rośliny w nim byłyby wdzięczne za nawet chwilową osłonę przed upałami i brakiem deszczu. Czy można im jakoś pomóc, ochronić przed promieniami słońca? Oczywiście!

Pamiętaj, że długotrwające upały i susze nie sprzyjają rozwojowi roślin, a wręcz zasuszają je i spalają. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ich ochronie. Tak samo warto zastanowić się, jak zadbać o taras, by ten się nie nagrzewał. Nasi specjaliści mają dla Ciebie kilka podpowiedzi w tym temacie.

Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed upałem?

Sposobów jest kilka:

  1. Wybór odpowiednich roślin

Zacznijmy od tego, że jeśli wiesz o dużym nasłonecznieniu, które będzie panowało w Twoim ogrodzie, to po prostu od razu wybierz rośliny, które są bardziej odporne na upały. Dzięki temu ich pielęgnacja będzie mniej wymagająca. Do roślin odpornych na wysokie temperatury zaliczamy:

  1. Regularne podlewanie – ale nie w samo południe

Rośliny potrzebują wody. To prawda tak oczywista, że aż nie warto nawet o tym wspominać. Warto jednak powiedzieć, że rośliny tej wody potrzebują w określony sposób, a raczej o określonej porze. Oznacza to, że rośliny w ogrodzie powinieneś podlewać:

Wtedy promienie słoneczne są najsłabsze, roślinom nie grozi więc spalenie. Tak – roślina podlana w najgorszy upał bardzo szybko uschnie, wręcz spali się na słońcu.

  1. Wybór doniczek – kolor ma znaczenie

Ogród to jedno, a taras to drugie. W tym drugim miejscu często masz rośliny w doniczkach, o nich także trzeba pamiętać. Z pozoru błahy element, ale kolor doniczki ma znaczenie. Warto zdecydować się na te w jasnych kolorach. Odbijają one promienie słońca, zamiast je pochłaniać, co oznacza, że wolniej i słabiej się nagrzewają.

  1. Nawóz z potasem

Latem warto zastosować nawożenie roślin potasem. Ten mikroelement podnosi odporność roślin na suszę. Dlaczego? To proste. Właśnie potas reguluje wchłanianie i wydalanie wody przez roślinę. Im jest go więcej w glebie na około i tym samym w roślinie, tym lepsza gospodarka wodna rośliny.

  1. Ściółkowanie korą sosnowa

Nic tak jak kora sosnowa nie zatrzymuje wody w gruncie! Dzięki temu rośliny mają do niej lepszy dostęp i lepiej nią gospodarują.

Zobacz: projekty domów z tarasem

Jak ochronić taras przed upałem?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od materiału, z którego jest wykonany taras.

  1. Taras drewniany praktycznie się nie nagrzewa. Dzięki czemu jego konserwacja jest naprawdę minimalna. Wystarczy zapewnić mu trochę cienia i dokładnie zaimpregnować drewno.
  2. Taras gresowy z kolei bardzo się nagrzewa. Nie wpływa to co prawda na jego wygląd (gres to bardzo odporny materiał), jednak chodzenie po nagrzanych płytkach nie należy do najprzyjemniejszych. Właśnie dlatego warto albo zdecydować się na taras z zadaszeniem (jeśli wiemy, że będzie on od strony południowej), albo wystawiać duży parasol, który da choć trochę cienia.

Przeczytaj także:

Ozdobny warzywnik w ogrodzie – jak rozpocząć uprawę?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje