Przyłączenie budynku do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wymaga spełnienia wielu formalności, o których warto zacząć myśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Przeczytaj, co jako inwestor musisz zrobić, żeby wszystko odbyło się bezproblemowo.
Działkę można kupić uzbrojoną lub nieuzbrojoną, czyli wyposażoną w przyłącza do mediów bądź nie. To wpływa oczywiście na ceny takich posiadłości. Jeśli zdecydowałeś się na kupno działki nieuzbrojonej, musisz na własną rękę zadbać o przyłączenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Specjaliści Dobrych Domów przypominają o kolejności:
- W miejscowym zakładzie wodociągowym (lub kanalizacyjnym) musimy złożyć wniosek. Dokument dotyczy wydania warunków technicznych zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. To nie wszystko! Razem z wnioskiem załączasz też mapę zasadniczą w skali 1:500.
- Po złożeniu wniosku zakład ma trzy tygodnie na odpowiedź, czyli wydanie warunków.
- Przyszedł czas na zamówienie wykonania projektów przyłączy. Musi je przygotować projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Gotowe projekty muszą zostać uzgodnione w Zespole Uzgodnień Dokumentacji Projektowej w odniesieniu do lokalizacji.
- Pora na złożenie w zakładzie wodociągowym trzech egzemplarzy projektów, które należy uzgodnić pod kątem technicznym. Co do nich dołączyć? Dokumenty potwierdzające, że teren jest naszą własnością oraz, jeśli jest taka potrzeba, zgody osób posiadających nieruchomości, które leżą na trasie przebiegu przyłączy.
Skąd wziąć podstawowe informacje na temat finansowania budowy domu? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
- Na uzgodnienie wspomnianych projektów zakład ma 30 dni.
- Następnie po naszej stronie leży zatrudnienie wykonawcy przyłączy oraz kierownika budowy. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy też ustalić z lokalnym zarządcą drogi zajęcie pasa drogowego w określonym czasie.
- Przed rozpoczęciem robót trzeba zgłosić je w zakładzie. Do zgłoszenia dołączamy dane na temat wykonawcy, jak również kierownika budowy. Z zakładem podpisujemy także umowę o pełnienie nadzoru nad budową przyłączy.
- Czas na kontrolę ze strony zakładu. Jego przedstawiciel sprawdza przyłącze jeszcze przed zasypaniem, dokonuje także odbioru technicznego, kiedy roboty są już zakończone.
- Po przejściu tych etapów należy zlecić posiadającemu uprawnienia geodecie przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji podwykonawczej wykonanych już przyłączy.
- Następny etap to zamontowanie przez zakład wodomierza głównego na przyłączu wodociągowym.
Pozostało jedynie podpisanie umowy o zaopatrzenie w wodę oraz odprowadzenie ścieków. Przypomnijmy, że wszystkie powyższe formalności są regulowane przez Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Warto podkreślić, że inwestor pokrywa całkowity koszt powstania przyłączy wodnych oraz kanalizacyjnych, płacąc za warunki przyłączenia, projekty czy elementy potrzebne do realizacji każdego kolejnego etapu.
Zobacz też inne formalności, które musisz załatwić w przed lub w trakcie budowy domu.