Jump to content
Forum dobredomy.pl
Sign in to follow this  
Astronom

Domy z gliny

Recommended Posts

Witam wszystkich

Od jakiegoś czasu interesuję się budową domów z gliny. Tak, tak. Wiem, że ciężko to człowiekowi wychowanemu na cegle i pustaku pojąć ale taki mam sobie plan zbudować najpierw altankę, a potem jak się sprawdzi to kto wie.

Zaczynając od początku. Sam się wychowałem w takim domu z gliny, oblepionym gliną ale wewnątrz był normalnie z bali drewnianych. 

 

W tym roku byłem na Węgrzech, znalazłem pokoje właśnie w domu zbudowanym w całości z gliny i innych dziwnych materiałów. 

Chłodek w lecie, a rachunki za ogrzewanie delikatnie mówiąc jak za telefon. Ogólnie to wilgotność idealna, nie miałem nawet oznak alergii jaka cały czas mi towarzyszy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Grzechoo

Dla mnie to już chyba zbytnia ekstrawagancja... :) Chociaż przyznam, że nocowałem kiedyś przez kilka nocy w takim domu i wyglądał naprawdę solidnie. Niemniej jednak za własne pieniądze bym sobie czegoś takiego nie zafundował. Pamiętaj, że izolacyjność termiczna to tylko połowa sukcesu - jest jeszcze np. izolacyjność akustyczna, a ta w przypadku gliny jest dużo niższa, niż w przypadku np. Porothermu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rok temu podróżując po Marocco widziałem mnóstwo domków zrobionych z gliny. Rozmawiałem na ich na temat z mieszkańcami i dowiedziałem się, że podobno świetnie izolują termicznie. Szczerze mówiąc ja nie zdecydowałbym się mieszkać w takim domu ale kto co woli :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Krzysztof Gadowski

Glina to w polskich warunkach eksperyment, który może się różnie skończyć, a koszty takiej konstrukcji wcale nie są małe... Powiedziałbym nawet, że będzie drożej niż przy standardowej budowie z Porothermu. Tyle że murowanie z ceramiki daje 100% pewności, że dom powstanie i będzie trzymać założone parametry. Przy glinie 90% zależy od prawidłowego, fachowego wykonawstwa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...