ZAMÓW KATALOG
E-BOOK
71 352 04 40
BEZPŁATNE KONSULTACJE
FACEBOOK
DOŁĄCZ DO NAS
POMOC FACHOWCA
Sprawdź
NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ

Projekty domów z garderobą

Przy wyborze projektu domu warto uwzględnić rozmieszczenie garderoby. To pomieszczenie może okazać się niezwykle ważne dla wygody użytkowania przyszłego budynku mieszkalnego.

Garderoba, podobnie jak spiżarnia, pralnia czy wszelkiego rodzaju pomieszczenia służące jako schowki, może wydawać się mniej istotna niż na przykład sypialnia bądź salon. Jednakże, w przypadku budowania mniejszego domu (np. niepodpiwniczonego i z poddaszem przeznaczonym wyłącznie do celów mieszkalnych), zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń gospodarczych, które pozwolą przechować rzeczy może okazać się niezbędne. Jeśli posiadasz dużo ubrań, poświęć garderobie szczególną uwagę. Pozwoli ona uporządkować przestrzeń, co znacznie poprawi Twój komfort.

Rozmiar i kształt

Odpowiednia garderoba powinna zapewnić domownikom swobodny dostęp do ubrań oraz możliwość przebierania się. To rozwiązanie „uwolni” pozostałe pokoje od zajmujących wiele miejsca szaf i komód, przyczyniając się do wzrostu funkcjonalności pomieszczeń. Na budowę garderoby należy przeznaczyć minimum 2,5 m2 . Taka powierzchnia pozwoli przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na szafy oraz zapewni możliwość komfortowego przemieszczania się między nimi. Wygodę korzystania z garderoby gwarantuje przestrzeń, w której mogą zmieścić się nawet dwie osoby. Jeżeli w projekcie pojawia się mniejsze pomieszczenie przeznaczone na garderobę, to jest ono stratą powierzchni. W takim przypadku dużo lepiej wykorzystać je jako schowek. Najodpowiedniejszym kształtem garderoby będzie kwadrat. To rozwiązanie pozwoli zamontować dwie duże i głębokie szafy przy dwóch ścianach, jednocześnie zapewniając między nimi wygodne przejście, które powinno mieć co najmniej 100 cm. Optymalna szerokość wejścia do pomieszczenia wynosi natomiast 90 cm.

Przeczytaj nasz poradnik, jak komfortowo urządzić garderobę.

Wybór lokalizacji

Jeśli chodzi o położenie pomieszczenia, najlepiej usytuować je blisko sypialni wszystkich członków rodziny tak, by każdemu zapewnić swobodny dostęp. Warto również zadbać o to, by jedna garderoba była umieszczona przy samym wejściu do budynku, co pozwoli chować w niej buty i odzież wierzchnią. Jeśli chcesz wybrać projekt domu jednorodzinnego o więcej niż jednej kondygnacji, zwróć uwagę, czy garderoba jest zlokalizowana na poddaszu lub piętrze, co przyczynia się do oszczędności użytkowanej przestrzeni. Położenie garderoby między dwiema sypialniami pozwoli stworzyć barierę akustyczną. Dodatkowo należy pomyśleć o wygospodarowaniu specjalnego schowka na rzeczy sezonowe. Możesz przechowywać tam zimową odzież i obuwie w okresie letnim, a także inne okazyjnie używane akcesoria, takie jak walizki czy sprzęt sportowy.

Oświetlenie i wentylacja

Dobrze rozplanowana garderoba powinna odznaczać się odpowiednią wentylacją oraz oświetleniem. Idealnym rozwiązaniem jest pomieszczenie wyposażone w okna. W przeciwnym wypadku należy zamontować w niej drzwi z otworami oraz umieścić w ścianie kratkę wentylacyjną, pomiędzy pomieszczeniem na ubrania a sąsiednim pokojem. Oświetlenie w garderobie nie powinno być zbyt intensywne. Dlatego w przypadku garderoby z oknami, dobrym pomysłem jest montaż rolet lub żaluzji. Pomoże to ochronić ubrania przed płowieniem od promieni słonecznych. Jeśli projekt garderoby nie przewiduje okien, zamontuj w niej kilka świateł punktowych.

Projekty domów z garderobą:

Oktawian

Oktawian to nowoczesny dom o powierzchni 140 m2 przeznaczony dla dużej 4-6 osobowej rodziny. Cztery pokoje i trzy łazienki gwarantują komfort wszystkim domownikom. Garderoba w tym projekcie ma 3,7 m2.

Telimena III

Telimena w trzeciej odsłonie, to klasyczny dom z poddaszem użytkowym jednostanowiskowym garażem, przeznaczony dla 4-5-osobowej rodziny. W tym projekcie garderoba zlokalizowana jest jako odrębne pomieszczenie na poddaszu i ma powierzchnię aż 5,7 m2. Inwestor ma do dyspozycji cztery pokoje i dwie łazienki.

Atlas

Atlas to stylowy i komfortowy dom o powierzchni 151,90 m2 z garażem jednostanowiskowym i poddaszem użytkowym. Atlas z pewnością przypadnie do gustu 4-6-osobowej rodzinie. Dwie garderoby zlokalizowane są na dwóch poziomach domu: na parterze, o powierzchni 3,9 m2 i poddaszu – 3,9 m2. Projekt Atlas przewiduje trzy pokoje i dwie łazienki.

Zamów bezpłatny katalog Darmowe konsultacje z architektem
Twoja przeglądarka nie spełnia minimalnych wymagań naszego nowego serwisu!

Uaktualnij przęglądarkę aby wyświetlić naszą stronę poprawnie. Aktualizacja

×