ZAMÓW KATALOG
E-BOOK
71 352 04 40
BEZPŁATNE KONSULTACJE
FACEBOOK
DOŁĄCZ DO NAS
POMOC FACHOWCA
Sprawdź
NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ

Dodatki do projektów

Decydując się na zakup projektu domu z oferty autorskiej Pracowni Projektowej Dobre Domy otrzymujecie Państwo bezpłatnie atrakcyjny i bogaty koszyk dodatków do projektów. O dostępność dodatków dla poszczególnych projektów proszę pytać w pracowni (niektóre dodatki nie są opracowane dla wszystkich projektów). 

Schemat instalacji solarnej

Zobacz
Z uwagą śledzimy bieżące trendy w architekturze i budownictwie, zgłębiamy wchodzące w życie kolejne dyrektywy, analizujemy zalecenia. Zauważamy coraz większe zainteresowanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł i dlatego rozszerzamy dokumentację projektową o uniwersalny schemat instalacji solarnej.

Schemat został opracowany przez renomowaną firmę FAKRO i będzie dołączany do każdego projektu nieodpłatnie.

Wszystkich Klientów, którzy już dokonali zakupu projektu domu z naszej Pracowni, zainteresowanych otrzymaniem takiego schematu, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 71 352 04 42 lub mailowy info@dobredomy.pl.


Słońce to niewyczerpalne źródło czystej i darmowej energii. Spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, kolektory zdecydowanie wyróżniają się najwyższą sprawnością. Dzięki temu są one bardzo skutecznym narzędziem służącym do przekształcania energii promieniowania słonecznego w ciepło wykorzystywane do wspomagania systemów grzewczych opartych na standardowych nośnikach energii. Ciepło z kolektorów słonecznych może być więc użyte nie tylko w systemach przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także jako wspomaganie domowej instalacji centralnego ogrzewania czy instalacji podgrzewającej wodę w przydomowym basenie.

 
Przy montażu kolektorów kluczowe znaczenie ma ich odpowiednie usytuowanie. Optymalne warunki do odbioru promieniowania słonecznego osiąga się przy ustawieniu kolektorów dokładnie na południe. Dzięki temu czas ekspozycji kolektorów na działanie promieni słonecznych jest najdłuższy. W praktyce jednak ustawienie kolektorów dokładnie w kierunku południowym nie zawsze jest możliwe. Dopuszcza się więc odchylenia o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim (co jednocześnie nieznacznie obniża wydajność, o około 10%). Duże znaczenie przy odbiorze energii słonecznej ma także kąt nachylenia kolektora względem płaszczyzny poziomej. Najlepsze efekty energetyczne osiąga się przy montażu kolektorów pod kątem 30° - 60°.
 
Oferowane przez firmę FAKRO kolektory słoneczne przeznaczone są do montażu w połaci dachowej. Dzięki specjalnej konstrukcji panele mogą być montowane nie tylko w zespoleniach między sobą, ale również mogą być systemowo zespalane z oknami dachowymi FAKRO, przy zastosowaniu standardowych kołnierzy uszczelniających. Umieszczenie paneli w połaci dachowej zwiększa ich izolacyjność oraz poprawia sprawność całej instalacji solarnej. Zdecydowanie wyższa estetyka montażu kolektorów w porównaniu z instalacją paneli ponad dachem lub na specjalnych konstrukcjach wolnostojących to kolejna zaleta takiego rozwiązania.
 
W ofercie FAKRO znajdują się nie tylko kolektory słoneczne lecz także pozostałe elementy instalacji solarnej. Odpowiednie skomponowane zestawy o różnej wydajności pozwalają na dobór optymalnego pakietu w zależności do ilości użytkowników. W skład zestawu wchodzą elementy montowane w dachu (kolektory, kołnierze, czujniki temperatury, przewody), elementy montowane w budynku (zbiornik do podgrzania wody, grupa pompowa, naczynie przeponowe, przewody) oraz glikol.

Instalacja solarna wspomagająca przygotowanie ciepłej wody to oszczędność 50-65 % rocznych wydatków na energię wykorzystywaną do tego celu. Dla warunków panujących w Polsce ten sposób wykorzystania kolektorów słonecznych jest najbardziej efektywny i najpopularniejszy wśród klientów.

 

Opracownie: FAKRO

Schemat wentylacji mechanicznej

Zobacz

Zauważalnym i silnym trendem wśród klientów jest dziś potrzeba budowy domów komfortowych i energooszczędnych. Mając na uwadze powyższe, postanowiliśmy poszerzyć zakres dokumentacji dla naszych projektów domów jednorodzinnych o schemat wentylacji mechanicznej z wykorzystaniem central wentylacyjnych (rekuperatorów)  Komfovent (opracowanie dostępne jest dla wybranych projektów).

Produkty i systemy Komfovent to optymalne rozwiązania dla komfortowego, zdrowego i energooszczędnego klimatu w pomieszczeniach. Prosty w obsłudze i konserwacji układ gwarantuje maksymalny komfort użytkowania.

Dokumentacja dołączana jest do projektu w wersji papierowej. Można ją pobrać również w wersji elektronicznej za pośrednictwem naszej strony internetowej pod adresem http://www.dobredomy.pl/projekty/dokumenty-do-pobrania/.
Aktualnie do wszystkich projektów dołączamy ogólny schemat wentylacji mechanicznej opracowany dla trzech wielkości domów - pełne, odpłatne opracowanie (projekt wentylacji mechanicznej dla konkretnego domu)  można zamówić  w cenie 500zł netto. W sprawie zamówienia oraz czasu wykonania projektu wentylacji, prosimy o kontakt  pod numerem telefonu 71 3520442 lub mailowo na adres info@dobredomy.pl

Przykładowe odpłatne opracowanie projektu wentylacji mechanicznej można zobaczyć tutaj.

Ventia : centrale wentylacyjne i rekuperacyjne Komfovent Domekt

Jako, że około 80% naszego życia spędzamy pomieszczeniach, dlatego poprawnie działająca wentylacja ma ogromny wpływ na zdrowie jak i dobre samopoczucie. Stałe utrzymanie komfortu może  być zagwarantowane poprzez zastosowanie central wentylacyjnych (rekuperatorów) Komfovent Domekt. Centrale te zapewniają odpowiednią wymianę powietrza przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu.  Dodatkowymi atutami wykorzystania rekuperatora Komfovent Domekt jest brak ryzyka zamarznięcia wymiennika, oraz odzysk wilgoci dla zimy. Najnowsze rozwiązania Komfovent PHP z wykorzystaniem pompy ciepła, zapewniają wentylację, grzanie i chłodzenie w jednym

Urządzenia Komfovent zapewniają prosta i łatwa obsługę poprzez dotykowy sterownik LCD. Wszystkie komunikaty wyświetlane są w języku polskim. Zintegrowana automatyka pozwala na płynną regulację wentylacją (dzięki zastosowaniu energooszczędnych silników EC). Dodatkowo jest możliwość sterowania jednostką z poziomu domu inteligentnego (BMS).

Warto pamiętać iż centrale Komfovent Domekt maja w standardzie filtry wysokiej klasy filtracji powietrza F7. Dzięki nim powietrze jest oczyszczone z zanieczyszczeń znacznie lepiej niż z wykorzystaniem powszechnie stosowanych filtrów klasy G4 lub F5. Urządzenia

Centrale wentylacyjne Komfovent występują z następującymi wymiennikami odzysku ciepła:

 • Wymienniki obrotowe
 • Wymienniki krzyżowe
 • Wymienniki przeciwprądowe
 • Wymienniki podwójne krzyżowe

W domach jak i mieszkaniach najczęściej używane są centrale wentylacyjne z wymiennikiem obrotowym. Jest to dobry wybór. Główna zaletą urządzeń tego typu jest  odzysk na poziomie około 85% przez cały okres pracy (przez cały rok: zimą odzysk ciepła, latem odzysk chłodu). Ponadto wymiennik obrotowy cechuje to, że  nie zamarzają one podczas eksploatacji nawet w najzimniejsze dni. Dodatkowymi zaletami ”obrotówek” jest  brak dodatkowego systemu odprowadzającego skropliny oraz brak konieczności korzystania z wstępnej nagrzewnicy elektrycznej.

Poniżej prezentujmy filmy, które w zrozumiały i przejrzysty przedstawią Państwu korzyści ze stosowania wentylacji mechanicznej,  zaprezentują (nawet niedoświadczonym osobom) jak dobrać właściwe urządzenie oraz pokażą jak łatwo można sterować centralą wentylacyjną dzięki dotykowemu panelowi sterowania.

                

  VENTIA - Dlaczego wentylacja jest potrzebna    Rekuperacja. Jak wybrać centralę wentylacyjną (rekuperator)   Rekuperacja. Zobacz jak uzyskać oszczędności i komfort obsługi.

DLACZEGO WENTYLACJA
JEST POTRZEBNA

                 REKUPERACJA. JAK WYBRAĆ
                  CENTRALĘ WENTYLACYJNĄ

REKUPERACJA - ZOBACZ JAK UZYSKAĆ OSZCZĘDNOŚCI I KOMFORT OBSŁUGI

 NOWOCZESNA WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA KOMFOVENT DOMEKT

Nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła Komfovent DOMEKT

Projekt prefabrykowanej więźby dachowej

Zobacz

Jako alternatywę dla tradycyjnej więźby dachowej, dla wybranych projektów z naszej pracowni, przygotowaliśmy projekt prefabrykowanej konstrukcji dachowej firmy MiTek Industries Polska

Stosowanie prefabrykacji drewnianej konstrukcji dachowej to wiele zalet:

- niższe koszty realizacji
- gwarantowana jakość
- większe bezpieczeństwo
- większa swoboda w projektowaniu

DOKUMENTACJA DOŁĄCZANA JEST BEZPŁATNIE DO PROJEKTU W WERSJI PAPIEROWEJ.

Można ją również pobrać w wersji elektronicznej z naszej strony internetowej pod adresem http://www.dobredomy.pl/projekty/dokumenty-do-pobrania/. Do pobrania jest również prezentacja w formacie 3D.

O dostępność dokumentacji dla wybranego projektu proszę dowiadywać się pod numerem telefonu 71 3520442 lub mailowo na adres info@dobredomy.pl .

Projekty  konstrukcji dachowych z prefabrykowanych wiązarów łączonych płytkami kolczastymi

Prefabrykacja więźby dachowejprefabrykowana więźba dachowa

Podobnie jak okna i drzwi tak i więźba może zostać wyprodukowana w fabryce. Na budowie następuje tylko szybki montaż całej konstrukcji z przywiezionych elementów - wiązarów. Najczęściej wykonuje się takie składanie gotowej więźby z pomocą dźwigu.

Elementem łączącym poszczególne części wiązarów jest płytka kolczasta. Jest to blacha ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wprasowaniu z obu stron w dołączone do siebie elementy tarcicy tworzy mocne i stabilne połączenie. Takie prasowanie nie można wykonać na budowie ponieważ wiązary powstają na specjalistycznych stanowiskach, które pełnią dwojakiego rodzaju funkcje:

a) wtłaczają płytki pod naciskiem 23-50 ton,

b) stanowią szablon elementu gwarantując precyzję wymiarów (a co za tym idzie idealnie równe połacie dachowe do pokrycia).

Zalety konstrukcyjne prefabrykowanych wiązarów

Wiązary z płytkami kolczastymi to nie specyficzny sposób połączenia tradycyjnych konstrukcji ciesielskich lecz  inne rozwiązanie konstrukcyjne. Przy domach parterowych bez mieszkalnego poddasza kratownice stanowią równocześnie konstrukcję stropu. Dzięki temu można wyeliminować kosztowny strop betonowy. Ponieważ wiązary opierają się wyłącznie na ścianach zewnętrznych żadna ze ścian wewnątrz nie jest nośna. Poprzez to mamy całkowitą swobodę podziału przestrzeni na poszczególne pomieszczenia. Często można wygospodarować jeszcze w konstrukcji dachu pomieszczenie na strych.

Przy domach z poddaszem użytkowym podstawową zaletą wiązarów jest możliwość uzyskania poddasza bez słupów, które ograniczają swobodę zagospodarowania przestrzeni. Pas dolny wiązarów może być też konstrukcją stropu.

W każdym przypadku korzystanie z prefabrykowanych wiązarów to:

a) szybki montaż,

b) z góry znany dokładny całkowity koszt więźby („bez niespodzianek”),prefabrykowana więźba dachowa

c) gwarancja zastosowania właściwego, zgodnego z projektem budowlanym i polskimi normami drewna konstrukcyjnego,

d) eliminacja składowania materiału na budowie, co powoduje ryzyko kradzieży lub zniszczenia,

e) wiarygodna gwarancja dostawcy – zakładu przemysłowego.

Zamawianie  prefabrykowanej więźby

Zamawiając prefabrykowaną więźbę nie jesteśmy obciążeni obowiązkiem zakupienia materiału, okuć ciesielskich, gwoździ, impregnatu itd.  Wszystko  dostarcza producent wiązarów i jest to wliczone w cenę. Wiązary można zamówić z montażem („na gotowo”) lub też kupić je do zmontowania we własnym zakresie. Wówczas zakład wiązarów dostarczy wszelkie potrzebne rysunki i instrukcje.

Prefabrykowana więźba w projektach pracowni „Dobre Domy”

W projektach typowych pracowni „Dobre Domy” znajdziecie Państwo wersję więźby z prefabrykowanych wiązarów. Wraz z dokumentacją otrzymacie Państwo wykaz zakładów prefabrykacji oraz ich punktów dystrybucyjnych, gdzie należy zamawiać wiązary. Producenci posiadają własnych  projektantów i, w razie potrzeby, mogą dokonywać ewentualnych zmian w projekcie więźby związanych  np. ze zmianą pokrycia dachowego. Mogą też dostosować przekroje wiązarów do  standardowych profili tarcicy jakimi posługuje się dana fabryka.

 ZOBACZ ZDJĘCIA z realizacji prefabrykowanej więźby dachowej na naszych domach.

"RoofCon Viewer" – darmowy program dla inwestorówprefabrykowana więźba dachowa

Mitek Industries – dostawca technologii prefabrykacji konstrukcji z płytkami kolczastymi, stworzył bezpłatne, proste w obsłudze oprogramowanie do oglądania projektów więźby w tym systemie. Dzięki temu programowi można zobaczyć cały dach jak też jego poszczególne elementy. Można wydrukować interesujące detale czy dokonać pomiarów. Aby móc skorzystać z tej bezpłatnej możliwości należy najpierw zainstalować program „RoofCon Viewer”. Następnie można już  otwierać projekty z załączonych plików. Instrukcja przedstawia jak należy posługiwać się poszczególnymi funkcjami.

Program RoofCon Viewer: pobierz

Instrukcja obsługi RoofCon Viewer: pobierz

Pakiet rozwiązań energooszczędnych

Zobacz

Co oznacza dom energooszczędny?

Zapotrzebowanie budynku na energię zależy od wielu czynników. Obniżenie go powinno być bardzo ważnym elementem podczas budowy domu i wyboru technologii. Wpływa bowiem zarówno w ogromnym stopniu na codzienny koszt utrzymania budynku  jak i na emisję do środowiska ciepła, zanieczyszczeń i materiałów nie podlegających biodegradacji.

Dom energooszczędny to budynek, przy budowie którego wykorzystano rozwiązania zapewniające dobrą izolację cieplną ścian, dachu, podłogi, zredukowano mostki cieplne, uwzględniono usytuowanie budynku względem stron świata, zapewniono szczelność okien i drzwi, przy zachowaniu odpowiedniej wentylacji. Innymi słowy – ograniczono do minimum straty energii i zapotrzebowanie na ciepło.

Na lata 2013-2022 przewidziano w budżecie państwa znaczną pulę środków mających na celu promowanie i dofinansowanie budownictwa energooszczędnego („Program dopłat do domów energooszczędnych”, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w skrócie NFOŚiGW).

Dostosowanie projektu i realizowanego budynku do wszystkich kryteriów stawianych w programie dopłat to duże wyzwanie organizacyjne i finansowe dla inwestora i współpracujących z nim osób. Jako projektanci firmy Dobre Domy uznajemy, że najbardziej optymalnym elementem w zakresie energooszczędności budynku jest jego ochrona bierna, czyli w skrócie - izolacje cieplne.

Dlatego postanowiliśmy stworzyć Pakiet rozwiązań energooszczędnych!

Jest to baza detali, która umożliwia inwestorom we współpracy z projektantem adaptującym dostosowanie tradycyjnie stworzonego projektu do kryteriów budynku energooszczędnego (NF 40) w zakresie architektury domu. Dlaczego w zakresie architektury i dlaczego energooszczędnego? Część architektoniczna projektu zawiera informacje na temat izolacji termicznych budynku i ten zakres dostosowania obejmuje pakiet energetyczny. W zakresie dostosowania części instalacyjnej projektu możemy polecić specjalizujących się w tym projektantów.


"Pakiet rozwiązań energooszczędnuch" będzie dołączany gratis do każdego zakupionego projektu naszego autorstwa.

 Dla wszystkich Państwa, którzy dokonali zakupu projektu z naszej oferty wcześniej oferujemy możliwość zakupienia "Pakietu rozwiązań energooszczędnych" w bardzo atrakcyjnej cenie 50 zł. Zamówienia można składać mailowo (info@dobredomy.pl) lub telefonicznie (71 352 04 40 lub 71 352 04 42).

Charakterystyka energetyczna

Zobacz
Wszystkie nasze projekty zawierają charakterystykę energetyczną !!

Do wszystkich naszych projektów dołączamy pełną charakterystykę energetyczną wraz z analizą porównawczą. 

Charakterystyka energetyczna określa zapotrzebowanie budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji.

Dodatkowo na naszej stronie www udostępniamy program "kalkulator energetyczny" (*), który pozwala na wygenerowanie charakterystyki energetycznej z uwzględnieniem konkretnych parametrów założonych dla danej inwestycji np. lokalizacja działki, sposób ogrzewania budynku, zastosowane materiały dla poszczególnych przegród. Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo tutaj(*) w przypadku braku kalkulatora energetycznego dla danego projektu prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta 71 352 04 40, info@dobredomy.pl

Zgoda na zmiany w projekcie

Zobacz
Zmiany, które nie wymagają naszej zgody dotyczą:
 1. Zmiany wymiarów fundamentów wynikające z dostosowania budynku do lokalnych warunków gruntowych.
 2. Wprowadzenia całkowitego lub częściowego podpiwniczenia budynku pod warunkiem nie wynoszenia poziomu parteru w stosunku do poziomu terenu.
 3. Zaprojektować użycie innych materiałów na konstrukcję budynku (ściany stropy) przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów i pod warunkiem zachowania walorów użytkowych budynku.
 4. Rodzaju stropów – przy zachowaniu układu konstrukcji i zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów.
 5. Materiałów ścian zewnętrznych i wykończeniowych (tynki, posadzki, dachówki, izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej) pod warunkiem utrzymania wymaganych parametrów (tj. np. wytrzymałość, ciepłochłonność).
 6. Programu użytkowego wewnątrz budynku; np. przesunięcia lub likwidacji ścian działowych i zmiany lokalizacji, ilosci i kształtu okien oraz drzwi, przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów.
 7. Kąta nachylenia dachu do 10% lub 5 st. pod warunkiem dostosowania konstrukcyjnego i zachowania formy architektonicznej.
 8. Zmiana przekrojów elementów konstrukcji dachowej wynikająca z dostosowania do materiałów pokrycia lub z dostosowania budynku do innych stref śniegowych i wiatrowych niż podano w projekcie.
 9. Kolorystyki elewacji, detali dekoracyjnych, kształtu podjazdów i tarasów.
 10. Instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i centralnego ogrzewania - pod warunkiem zachowania obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego.
 11. Realizacja wg. lustrzanego odbicia.

Jeżeli zmiany, które planują Państwo wprowadzić do projektu wykraczają poza przedstawiony powyżej zakres, lub napotykają Państwo na problem ze strony miejscowego Urzędu, to chętnie wystawiamy bezpłatną zgodę na zmiany w projekcie. Zgodę taką wystawiamy z każdym momencie - zarówno od razu podczas zamawiania projektu, jak i później, w trakcie trwania budowy domu.

Zestawienia materiałowe

Zobacz
Na życzenie inwestora bezpłatnie udostępniamy  w wersji elektronicznej zestawienia materiałów do stanu surowego zamkniętego oraz zestawienie powierzchni ścian dla każdego z naszych projektów:
 • Szczegółowe rzuty i przekroje - w każdej chwili udostępniamy podstawowe rysunki z architektury budynku. Rozumiemy, że takie rysunki są szczególnie pomocne przy analizowaniu możliwości wykorzystania danej dokumentacji architektonicznej w konkretnej lokalizacji. U nas otrzymacie Państwo pliki z tymi materiałami od ręki!
 • Zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego – na Państwa życzenie przesyłamy zestawienie materiałowe, na podstawie którego będziecie mieli możliwość oszacowania kosztu całej inwestycji.
 • Zestawienie powierzchni przegród – na Państwa życzenie dosyłamy zestawienie szczegółowe powierzchni ścian, fundamentów, dachów, szczególnie pomocne przy zmianie technologii wykonania budynku. Pozwoli ono na precyzyjne wyliczenie odpowiedniej ilości materiałów niezbędnych m.in. do ocieplenia budynku.

Bezpłatna wysyłka 

Zobacz
 • Bezpłatna wysyłka - Wybierając projekt domu w naszej Pracowni, nie ponosicie Państwo kosztów związanych z jego wysyłką, bowiem projekty domów zamówione w formie pobrania lub płatności przelewowej, wysyłane są bezpłatnie na terenie Polski.
 • Wysyłka kurierem - Decyzja o wyborze przesyłki kurierskiej, wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 24 zł, doliczaną do faktury zbiorczej.
 • Odbiór osobisty - Zachęcamy do bezpośrednich kontaktów z nami i odbioru projektu osobiście - na Klientów decydujących się na osobisty odbiór projektu czekają ciekawe upominki!
 • Wysyłka za granicę - W przypadku wysyłki projektu za granicę, jej koszt należy ustalić z Biurem Obsługi Klienta.

Atrakcyjna teczka na dokumenty

Zobacz
Aby przekazana Państwu dokumentacja projektowa nie uległa zniszczeniu w transporcie i służyła w komplecie przez cały okres budowy domu, przekazujemy ją w efektownej teczce, która zabezpieczy jej zawartość przed ewentualnym zniszczeniem.
Dodatki do nabycia za dodatkową opłatą:

Kosztorysy

w cenie 74 zł (do stanu surowego) oraz 305 zł (do stanu wykończonego)
Zobacz

TABLICA INFORMACYJNA

w cenie 45 zł
Zobacz
Twoja przeglądarka nie spełnia minimalnych wymagań naszego nowego serwisu!

Uaktualnij przęglądarkę aby wyświetlić naszą stronę poprawnie. Aktualizacja

×