Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Czym się kierować przy wyborze działki budowlanej?

Czym się kierować przy wyborze działki budowlanej?


Wspaniały zakątek w cichym i zielonym otoczeniu… Przeczytałeś ogłoszenie o sprzedaży pięknej działki w atrakcyjnej cenie? Zanim jednak podejmiesz jedną z najważniejszych decyzji i ustalisz, gdzie ma stanąć nowy dom dla Twojej rodziny, pamiętaj, że nie wszystkie informacje mogą być zawarte w ofercie. Właśnie dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę.

Cena, lokalizacja, a może rozmiar? Bez względu na to, czy wybrałeś już projekt domu, czy dopiero zaczynasz się zastanawiać, jaki budynek chcesz postawić – parterowy, bliźniak lub z poddaszem użytkowym – na wiele kwestii decydujący wpływ ma działka, którą wybierzesz.

Przed zakupem koniecznie sprawdź tych 7 rzeczy.

  1. Rodzaj działki

Jeżeli chcesz zbudować dom, najważniejszy jest wybór działki, która będzie przeznaczona pod budowę. Wystawiona na sprzedaż działka rolna może zachęcać do zakupu niską ceną, ale pamiętaj, że zmiana kwalifikacji terenu (z rolnej na działkę budowlaną) może trwać kilka lat. Dlatego jeśli nie chcesz tracić czasu, zacznij szukać wyłącznie gruntu o ustalonym charakterze budowlanym.

  1. Media

Uzbrojenie działki, a więc podłączenie do gazu, prądu i wody, podnosi cenę, jednak jest sporym udogodnieniem dla kupującego. Nie oznacza to, że działki bez uzbrojenia nie należy brać pod uwagę przy zakupie. Jednak wtedy musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami podłączeń (od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych), które zależą m.in. od odległości danej sieci od działki.

  1. Powierzchnia

Duża czy mała działka? Jaki kształt? Najbardziej funkcjonalna będzie o kształcie wydłużonego prostokąta. Oczywiście lepiej jeśli możesz pozwolić sobie na zakup większej. Dzięki temu nie będziesz zaglądał sąsiadowi do okien i zaaranżujesz duży ogród. Jednak jeżeli działka, która przypadła Ci do gustu, jest wąska, nie musisz się martwić o budowę domu. Z pomocą przychodzą projekty na wąską działkę. Na niewielkiej powierzchni natomiast dobrym rozwiązaniem jest budowa piętrowego domu, który pozwoli jak najlepiej wykorzystać przestrzeń.

  1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Ten dokument dostępny jest w każdym urzędzie gminy. Jeżeli osoba sprzedająca działkę nie ma pozwolenia na budowę, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powie Ci, czy na danym terenie możesz postawić dom. Dowiesz się z niego również, jakie kąty nachylenia dachu mają mieć budowane domy oraz czy w okolicy przewidziana jest np. budowa dróg szybkiego ruchu czy zakładów produkcyjnych.

  1. Lokalizacja względem stron świata i ukształtowanie

W przypadku działki najkorzystniejszym położeniem będzie takie na terenie płaskim lub w wyższej części działki. Jeśli chcesz, by Twój dom miał odpowiednio nasłonecznioną strefę dzienną, wybierz lokalizację od południowej strony. Natomiast dojazd do domu oraz pomieszczenia, które wymagają mniej słońca (spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze) warto usytuować od południa.

  1. Stan prawny

Należy go koniecznie sprawdzić. Wszystkie informacje na temat tego, kto jest właścicielem działki oraz czy jest ona zadłużona znajdziemy w księdze wieczystej nieruchomości. Księgi wieczyste możesz sprawdzić przez internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Wystarczy tylko podać numer wybranej księgi.

  1. Infrastruktura

Wybierając działkę, zwróć uwagę, jak daleko znajduje się ona od centrum miasta, czy w najbliższej okolicy są sklepy i komunikacja miejska. Te pozornie drobne sprawy, nabierają dużego znaczenia, gdy już zaczniesz mieszkać w nowym domu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie