JAK WYBRAĆ KOMINEK?

JAK WYBRAĆ KOMINEK?


Kominek nie tylko umożliwia ogrzanie domu. To także element dekoracyjny, który wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny nastrój. Dowiedz się, jakie są rodzaje kominków. Znajdź odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu.

Kominek otwarty

To tradycyjny kominek z murowanym paleniskiem. Głównym źródłem ciepła jest komora spalania. Można go zamontować zarówno w domu, jak i na tarasie. Pochłania jednak dużo drewna, więc ogrzewanie domu w ten sposób jest raczej kosztowne. Warto również pamiętać, że tylko 20% energii wytworzonej w kominku przedostaje się do pomieszczenia. Kominek otwarty wymaga parawanów ochronnych. Nie można go również pozostawiać bez opieki. Inaczej ogień może się przedostać poza palenisko i wywołać pożar.

Wkład kominkowy

To dobry sposób na ogrzewanie mieszkania. Aż 80% ciepła z wkładu kominkowego przedostaje się do pomieszczenia. Wkłady kominkowe mogą się różnić rozmiarem, materiałem, z którego są zbudowane, a także kształtem, konstrukcją i sposobem otwierania drzwiczek. Zamknięte palenisko ma zwykle szerokość od 60 do 100 cm i jest wykonane z materiałów odpornych na ogień. Drzwiczki otwierają się najczęściej na bok lub do góry. Front kominkowy może być zaokrąglony lub płaski. Na rynku są dostępne wkłady z przeszkleniem po jednej, dwóch, trzech albo czterech stronach. Warto pamiętać, że szyby płaskie wypromieniowują tylko 25% ciepła. O wiele lepsze parametry mają szyby pryzmatyczne i zaokrąglone, które wypromieniowują aż 40-50% ciepła i są bardziej przejrzyste. Poszczególne modele wkładów kominkowych mają też różne wykończenie.

W zależności od wykorzystanego materiału wyróżniamy dwa rodzaje wkładów:

Piec wolnostojący

Piec wolnostojący bywa też nazywany kozą. Może być wykonany z żeliwa lub ze stali. Instaluje się go przy ścianie lub w narożniku pomieszczenia. Nie służy do ogrzewania domu, lecz do podwyższenia temperatury w pojedynczym pomieszczeniu. Piec stalowy, podobnie jak wkład kominkowy ze stali, szybko się nagrzewa i równie szybko traci temperaturę. Jest jednak tańszy niż piec żeliwny.

Jaki kominek wybrać?

Kominek powinien być dostosowany do wielkości i charakteru domu. W nowoczesnym budynku lepiej wybrać lekkie wkłady kominkowe ze stali. Warto wziąć również pod uwagę stan termicznej izolacji budynku. Przy dobrze ocieplonych ścianach moc wkładu może być niższa. Przyjmuje się, że 1 kW mocy kominka wystarcza na ogrzanie ok. 10 m² powierzchni. Wielkość ta może być jednak różna w zależności od kubatury i izolacji pomieszczenia. Wybierając wkład kominkowy, zwróć uwagę, czy posiada system utrzymujący szyby w czystości. Może to być na przykład kurtyna powietrzna, czyli nawiew, który odpycha od szkła cząstki smoliste. Ważnym elementem jest też popielnik, który pozwala łatwiej i szybciej usunąć popiół.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje