Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?


O kuchni mówi się, że stanowi serce domu. Każda kuchnia jednak – niezależnie od tego, czy wydzielona, czy otwarta na salon – powinna być urządzona głównie według kryterium funkcjonalności. Do tego zmierzają wszystkie rozwiązania spotykane w nowoczesnych projektach kuchni: zabudowane AGD, wyspy kuchenne, punktowe oświetlenie itp. Przed przystąpieniem do aranżacji pomieszczenia kuchennego warto uwzględnić własne potrzeby, ale i kierować się uniwersalnymi, sprawdzonymi zasadami. Dzięki takiemu podejściu można stworzyć kuchnię idealną, odpowiadającą codziennemu trybowi życia. Jak to zrobić?

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której można się swobodnie poruszać, ponieważ wszystkie sprzęty i akcesoria znajdują się w zasięgu ręki. Dzięki temu ograniczasz liczbę niezbędnych ruchów, a przygotowywanie posiłków przebiega sprawnie i bezpiecznie. To również miejsce odpowiednio doświetlone i uporządkowane, w którym ryzyko wypadku jest zredukowane do minimum, a przyjemność gotowania – zmaksymalizowana.

Ergonomia w kuchni – strefy i odległości między sprzętami

Niejednokrotnie kuchnie w nowoczesnych projektach domów są otwarte na salon i część jadalną, co sprawia, że można w nich łatwo wygospodarować miejsce na wyspę kuchenną. To natomiast wpływa na ergonomiczny charakter pomieszczenia. Meble i sprzęty kuchenne w idealnym układzie tworzą tzw. trójkąt roboczy, który polega na zachowaniu odpowiednich odległości między lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. To nieprzypadkowe punkty, ponieważ wyznaczają one strefy kuchenne:

Dwie pozostałe strefy obejmują blat roboczy oraz miejsce do przechowywanie naczyń.

Według zasad ergonomii ułożenie mebli zgodnie z trzema najważniejszymi strefami pomaga utworzyć wspomniany trójkąt, w którego obrębie powinny zachodzić wszystkie działania w kuchni. Większość z nich jest przecież powtarzalna, dlatego zmechanizowanie kolejnych kroków i zmniejszenie pokonywanych odległości znacznie usprawnia pracę. Warto  korzystać z takiego udogodnienia, ponieważ w trakcie roku spędzamy w kuchni łącznie nawet miesiąc i wykonujemy w niej wiele drobnych, ale obciążających ruchów. Najlepiej, aby odległość między sprzętami wynosiła od 120 cm do 210 cm.

Przyjrzyjmy się aranżacji kuchni proponowanej w projekcie Dakota. W kuchni otwartej na strefę dzienną umieszczone są:

Przestrzeń między strefą gotowania a strefą zmywania jest odpowiednio duża, by wykorzystać ją do przygotowywania posiłków.

Oświetlenie w kuchni – przepis na smaczne posiłki

Drugim niezbędnym elementem w kuchni, który należy przemyśleć już na etapie projektowania, jest oświetlenie. Pomieszczenie kuchenne potrzebuje jasnego oświetlenia ogólnego (centralnego) oraz oświetlenia punktowego – funkcyjnego, przypisanego do poszczególnych stref. To kwestia bezpieczeństwa, ponieważ w kuchni codziennie korzystasz z ostrych narzędzi i urządzeń elektrycznych oraz gazowych, dlatego konieczna jest dobra widoczność. Dodatkowym elementem może być oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, przydatne zwłaszcza kuchniach otwartych na strefę dzienną.

Obecnie coraz częściej proponuje się oświetlenie zintegrowane z meblami – na przykład listwy ledowe pod szafkami kuchennymi, które oświetlą blat kuchenny. Takie energooszczędne oświetlenie LED ma nawet pięciokrotnie mniejszy pobór mocy w porównaniu do tradycyjnych żarówek, a poza tym pracuje co najmniej 20 tys. godzin.

Na przykładzie aranżacji kuchni w projekcie Atreusz Mały widać, jak rozłożone jest oświetlenie w niewielkiej kuchni przedłużonej na jadalnię:

Równie popularnym rozwiązaniem są halogeny mocowane w podwieszanych sufitach – aby dały jednak odpowiednią ilość światła, należy je rozmieścić w odpowiednim zagęszczeniu.

W jadalni nad stołem powieszono na różnych wysokościach trzy ozdobne lampy, które delikatnie rozświetlą blat i uprzyjemnią spożywanie posiłków. To samo rozwiązanie można by zastosować, gdyby stół mieścił się w przestronnej, zamkniętej  kuchni.

Zobacz >>Kuchnia otwarta czy zamknięta? Poznaj zalety obu rozwiązań.

Ważną rolę w kuchni odgrywa okno (w przypadku tego projektu kuchni – nad zlewem), ponieważ duży, rozjaśniony punkt na ścianie wizualnie powiększa wnętrze. Nie warto zasłaniać okna ciężkimi zasłonami – najlepiej jest postawić na jasne rolety albo delikatne firanki łagodnie przechwytujące promienie słoneczne.

Ułożenie przedmiotów i kamuflaż zbędnych drobiazgów

Otwarte i małe kuchnie to wyzwanie aranżacyjne, ponieważ duża liczba odsłoniętych drobiazgów i detali wywołuje wrażenie chaosu. Aby tego uniknąć, producenci mebli proponują sprytne triki:

W tak urządzonej kuchni, bezpiecznej i estetycznej zarazem, przygotowywanie posiłków i spędzanie czasu okaże się przyjemnością. Warto przemyśleć aranżację kuchenną już na etapie wyboru projektu domu – wówczas projektanci będą mieć możliwość dopasowania odpowiedniego układu (na przykład kuchni otwartej lub zamkniętej) do Twoich preferencji. Wejdź na Dobredomy.pl, by odkryć inne projekty domów z funkcjonalną kuchnią.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje