Budowa domu dla alergików

Budowa domu dla alergików


Czy Twoi znajomi też zaczęli ostatnio kichać na potęgę? A może Ty sam nie rozstajesz się z chusteczką, kiedy tylko rozpoczynają się słoneczne, wiosenne miesiące? Uczulenia potrafią naprawdę uprzykrzyć życie, więc warto wiedzieć, w jaki sposób poprawić swoje samopoczucie, będąc alergikiem. Wiedziałeś, że powinno się o tym myśleć także przy budowie domu?

Poznaj podstawowe zasady, dzięki którym wybudowany dom stanie się bezpieczny dla alergików.

Lokalizacja – sprawdź, gdzie chcesz zamieszkać!

Alergię można uwzględnić w procesie budowy domu już na etapie tak początkowym jak wybieranie działki. Warto rozejrzeć się i zdobyć wiedzę na temat tego, jakie rośliny, drzewa i zboża rosną w pobliżu wymarzonej lokalizacji. Poza tym sprawdź również obecność zwierząt,  także owadów. Jeśli jesteś uczulony na użądlenia pszczół, koniecznie zorientuj się, czy w bliskim sąsiedztwie nie znajdują się ule.

Fundamenty domu

Jak zawsze wszystko musi zacząć się już przy stawianiu fundamentów. Alergicy powinii szczególnie minimalizować szansę przebywania w otoczeniu narażonym na wilgoć i pleśń. Najlepiej zapewnia to wylewka betonowa. Należy unikać gruntów organicznych i rozmoczonych, takich jak miękkie gliny czy luźne piaski. A co z murami? W połączeniu z wilgocią również bardzo źle wpływają one na alergię, dlatego też w trakcie budowy powinny zostać jak najlepiej zabezpieczone. Profesjonaliści w tej dziedzinie doradzają wybór odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej.

Czym malować dom?

Dla osób cierpiących na różnego typu uczulenia niebezpieczne mogą się okazać również farby. Nie poleca się stosowania wodorozcieńczalnych farb akrylowych oraz tych, których spoiwem jest cement. Z kolei wśród poleceń dominują farby fotokatalityczne. Poleca się także farby krzemianowe i silikonowe. O tym, jakie farby do malowania elewacji wybrać, przeczytasz w tekście opublikowanym w poradniku pracowni Dobre Domy.

Okna dla alergików

A co z oknami? Czy one też mają wpływ na życie alergika? Jeszcze jaki! Najczęściej spotykane okna plastikowe mogą niestety stanowić problem ze względu na swoją dużą szczelność. Wiąże się ona z tym, że wilgoć nie jest w stanie wydostać się z pomieszczenia wtedy, kiedy okna pozostają zamknięte. Rozwiązaniem jest nastawienie okien na mikroobieg. W takiej sytuacji w domu powstaje przepływ powietrza, który chroni go przed tworzeniem się grzybów oraz pleśni, szczególnie groźnych dla osób z alergią. Przed wyborem okien warto przeczytać, czym kierować się przy podjęciu decyzji.

Ogrzewanie domu i odpowiedni komin

Równie istotne jest ogrzewanie. Rury powinny być szczelne, a odpływy wentylacyjne charakteryzować się dobrą drożnością. Wysokie wymagania osób cierpiących na alergię spełnią kaloryfery centralnego ogrzewania, nowoczesne piece gazowe, a także grzejniki elektryczne. W wolnej chwili przeczytaj też o tym, jak ogrzewać dom z głową.

Warto wiedzieć, że na rynku od dawna dostępne są także specjalne urządzenia, których zadaniem jest zminimalizowanie zawartości kurzu w powietrzu oraz zapewnienie utrzymania stałego poziomu wilgoci. Alergicy powinni zastanowić się nad zakupem jednego z nich, oczywiście po konsultacji z odpowiednim specjalistą.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje