Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Wybór materiału izolacyjnego. Na co zwrócić uwagę?

Wybór materiału izolacyjnego. Na co zwrócić uwagę?


Wybór odpowiedniej jakości materiałów izolacyjnych ma istotne znaczenie dla zapewnienia komfortu w naszym domu. To one wpływają bowiem na odczuwany przez nas komfort i decydują o tym, czy w naszym domu będzie panowała przyjemna temperatura, czy będziemy mogli cieszyć się ciszą, bezpieczeństwem oraz niższymi kosztami utrzymania. Czym więc kierować się przy zakupie materiałów izolacyjnych? Na co zwrócić uwagę?

Dobierając materiał izolacyjny do nowobudowanego czy poddanego renowacji domu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie. Jest ona bowiem podstawowym źródłem niezbędnych informacji, które mogą okazać się pomocne przy porównywaniu różnych dostępnych na rynku rozwiązań.

1. Zadbaj o komfort termiczny

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie możemy znaleźć na etykiecie, jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczony grecką literą lambda. Charakteryzuje on właściwości termoizolacyjne produktu, a im niższa jego wartość i większa grubość materiału, tym lepsza izolacja. Produkty o najniższej lambdzie są najbardziej energooszczędne, a przykładem takiego rozwiązania jest produkowany przez ISOVER  Multimax 30.

Dla jakości izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny, oznaczany na etykiecie literą R z indeksem D, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda.

2. Sprawdź izolacyjność akustyczną

Wybór materiału izolacyjnego decyduje również o tym, czy w naszym domu będzie odpowiednio cicho. Chociaż izolacyjność akustyczna jest cechą całej przegrody (np. ściany), to o tym jaką izolacyjnością będzie się ona charakteryzowała decyduje w dużej mierze materiał izolacyjny. Dlatego aby ograniczyć docierające do nas z zewnątrz odgłosy przejeżdżającego samochodu, stukających o chodnik obcasów, czy np. dźwięki muzyki docierające z sąsiedniego pomieszczenia, wybierając wełnę mineralną do izolacji ścian, warto zwrócić uwagę na jej właściwości dźwiękochłonne.

Zdolność materiału do pochłaniania dźwięku wyrażona jest za pomocą współczynnika pochłaniania dźwięku, oznaczonego na etykiecie symbolem „AW”. Po nim deklarowana jest zwykle określona wartość liczbowa, znajdująca się w przedziale od 1 do 0. Liczba 1 oznacza całkowitą zdolność pochłaniania dźwięku, a każda niższa wartość (aż do 0) – coraz słabszą.

3. Zwróć uwagę na klasę reakcji na ogień

Przy izolacji budynku niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wybierając materiał, musimy sprawdzić na etykiecie, czy produkt jest niepalny. Izolacja może bowiem znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie skutków pożaru. Produkty niepalne to materiały oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2. Pamiętajmy też, że pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, z kolei niższe liczby są lepsze niż wyższe.

4. Producent gwarantem jakości

Podstawową informacją, która dostarczy nam pewnej wiedzy na temat danego materiału, jeszcze przed sprawdzeniem danych technicznych zamieszczonych na etykiecie, jest jego producent. To on jest gwarantem jakości i bierze odpowiedzialność za to, czy produkt spełnia deklarowane parametry.

Dobór materiałów izolacyjnych ma istotny wpływ na komfort, jaki będziemy odczuwać w swoim domu. Warto postawić więc na te sprawdzone, o dobrych parametrach.  W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwiązań z zakresu izolacji termicznej, warto skorzystać z profesjonalnego i bezpłatnego wsparcia Biuro Doradztwa Technicznego ISOVER.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie