Wybór odpowiedniej jakości materiałów izolacyjnych ma istotne znaczenie dla zapewnienia komfortu w naszym domu. To one wpływają bowiem na odczuwany przez nas komfort i decydują o tym, czy w naszym domu będzie panowała przyjemna temperatura, czy będziemy mogli cieszyć się ciszą, bezpieczeństwem oraz niższymi kosztami utrzymania. Czym więc kierować się przy zakupie materiałów izolacyjnych? Na co zwrócić uwagę?
Dobierając materiał izolacyjny do nowobudowanego czy poddanego renowacji domu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie. Jest ona bowiem podstawowym źródłem niezbędnych informacji, które mogą okazać się pomocne przy porównywaniu różnych dostępnych na rynku rozwiązań.
1. Zadbaj o komfort termiczny
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie możemy znaleźć na etykiecie, jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczony grecką literą lambda. Charakteryzuje on właściwości termoizolacyjne produktu, a im niższa jego wartość i większa grubość materiału, tym lepsza izolacja. Produkty o najniższej lambdzie są najbardziej energooszczędne, a przykładem takiego rozwiązania jest produkowany przez ISOVER Multimax 30.
Dla jakości izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny, oznaczany na etykiecie literą R z indeksem D, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda.
2. Sprawdź izolacyjność akustyczną
Wybór materiału izolacyjnego decyduje również o tym, czy w naszym domu będzie odpowiednio cicho. Chociaż izolacyjność akustyczna jest cechą całej przegrody (np. ściany), to o tym jaką izolacyjnością będzie się ona charakteryzowała decyduje w dużej mierze materiał izolacyjny. Dlatego aby ograniczyć docierające do nas z zewnątrz odgłosy przejeżdżającego samochodu, stukających o chodnik obcasów, czy np. dźwięki muzyki docierające z sąsiedniego pomieszczenia, wybierając wełnę mineralną do izolacji ścian, warto zwrócić uwagę na jej właściwości dźwiękochłonne.
Zdolność materiału do pochłaniania dźwięku wyrażona jest za pomocą współczynnika pochłaniania dźwięku, oznaczonego na etykiecie symbolem „AW”. Po nim deklarowana jest zwykle określona wartość liczbowa, znajdująca się w przedziale od 1 do 0. Liczba 1 oznacza całkowitą zdolność pochłaniania dźwięku, a każda niższa wartość (aż do 0) – coraz słabszą.
3. Zwróć uwagę na klasę reakcji na ogień
Przy izolacji budynku niezwykle ważną kwestią jest zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa pożarowego, dlatego wybierając materiał, musimy sprawdzić na etykiecie, czy produkt jest niepalny. Izolacja może bowiem znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie skutków pożaru. Produkty niepalne to materiały oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2. Pamiętajmy też, że pierwsze litery alfabetu są bardziej korzystne niż kolejne, z kolei niższe liczby są lepsze niż wyższe.
4. Producent gwarantem jakości
Podstawową informacją, która dostarczy nam pewnej wiedzy na temat danego materiału, jeszcze przed sprawdzeniem danych technicznych zamieszczonych na etykiecie, jest jego producent. To on jest gwarantem jakości i bierze odpowiedzialność za to, czy produkt spełnia deklarowane parametry.
Dobór materiałów izolacyjnych ma istotny wpływ na komfort, jaki będziemy odczuwać w swoim domu. Warto postawić więc na te sprawdzone, o dobrych parametrach. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwiązań z zakresu izolacji termicznej, warto skorzystać z profesjonalnego i bezpłatnego wsparcia Biuro Doradztwa Technicznego ISOVER.