Nieprzyjemny zapach, wilgoć, powstawanie grzybów i pleśni, a w dalszej kolejności zagrożenie dla zdrowia domowników i konstrukcji całego domu. To tylko niektóre z niepożądanych efektów występowania wilgoci w naszym domu. Co zrobić, aby zadbać o odpowiednie zarządzanie wilgocią? Jakie rozwiązania zastosować? Jak utrzymać wilgoć pod kontrolą?
Nadmierna wilgotność w naszym domu ma różne przyczyny. Może być wynikiem nieszczelności połaci dachowej, przenikania i podciągania wód gruntowych czy nieszczelności instalacji kanalizacyjnej. Wilgoć jest bezpośrednio związana z parą wodną, która znajduje się w powietrzu, a tym samym i w powietrzu w naszym domu.
Występowanie pary wodnej w naszym domu jest nieuniknione, bo powstaje w związku z naszymi codziennymi aktywnościami, m.in. w trakcie kąpieli, suszenia prania, gotowania czy oddychania. A skoro nie możemy jej całkowicie wykluczyć, to warto już na etapie budowy zadbać o rozwiązania, które umożliwiają nam zabezpieczenie domu przed występowaniem jej niepożądanych efektów.
Sposób? Paroizolacja
Para wodna, szczególnie w okresie zimowym, przenika z ogrzewanych pomieszczeń użytkowych na zewnątrz. A ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną zachodzi ryzyko jej kondensacji (wykroplenia) w warstwie ocieplenia. Aby temu zapobiec, od strony wnętrza należy stosować paraizolację, która stanowi barierę ograniczającą napływ pary wodnej do wełny szklanej wypełniającej np. połać dachową.
Idealnie sprawdza się tu stworzony przez ISOVER system Vario® XtraSafe do dachów skośnych i ścian zewnętrznych w systemach szkieletowych. Składa się on z folii o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. System ten wykorzystuje zmienny opór dyfuzyjny membrany i reaguje na zmieniające się warunki klimatyczne, hamując przenikanie wilgoci do warstw dachu w okresie zimowym, a pozwalając jej ujść w okresie letnim, umożliwiając wysuszenie przegrody, a tym samym nie dopuszczając do rozwoju grzybów i pleśni.
Dobry produkt to nie wszystko
Wybór dobrych produktów izolacyjnych to jednak nie wszystko. Równie ważną rolę w walce z wilgocią w domu odgrywa właściwy montaż paroizolacji, która zakładana powinna być na dwie, uprzednio zamocowane, warstwy materiału izolacyjnego – wełny mineralnej. Z ISOVER Vario® Xtrasafe montaż paroizolacji jest prosty i bardzo szybki, a dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu „na rzep” pozwala na zagwarantowanie 100% efektywności działania.
Montaż paroizolacji z ISOVER Vario®XtraSafe to tylko 4 kroki:
1. Przyklejamy rzepy ISOVER Vario® XtraPatch do twardej powierzchni w odstępach max. 40 cm. W przypadku podłoży o chropowatej powierzchni odległość należy zmniejszyć do 15 cm.
2. Przycinamy na wymiar folię ISOVER Vario® XtraSafe korzystając ze znaczników i przykładamy ją do rzepów ISOVER Vario®XtraPatch. Kolejne odcinki folii aplikujemy z 10-centymetrową nakładką.
3. Sklejamy razem krawędzie folii za pomocą taśmy ISOVER Vario®XtraTape. Taśmę przyklejamy równolegle do krawędzi prowadzącej.
4. Za pomocą uszczelniacza ISOVER Vario®XtraFit przymocowujemy folię ISOVER Vario® XtraSafe do elementów konstrukcyjnych, które są zbyt porowate lub nieprzyczepne do zastosowania taśmy ISOVER Vario® XtraTape. Pozostawiamy również zakładkę folii, która zapewni dylatację. Całość zabezpieczamy mechanicznie do czasu sklejenia.
Zbyt wilgotny dom to udręka, dlatego lepiej zapobiegać zawilgoceniu niż z nim walczyć. Dobrze więc postawić na sprawdzone rozwiązania pomagające zarządzać wilgocią. A w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwiązań z zakresu zarządzania wilgocią w domu, warto skorzystać z profesjonalnego i bezpłatnego wsparcia Biuro Doradztwa Technicznego ISOVER.