Izolacja dachu to inwestycja na długie lata. Na co więc zwrócić uwagę wybierając materiały izolacyjne? Jakie rozwiązania wybrać do izolacji dachu? Co zrobić, aby izolacja była trwała i skuteczna?
Krok 1: Sprawdź deklarowane parametry produktu
Przez źle zaizolowany dach z naszego domu uciekać może nawet 30% ciepła, a to obciąża dodatkowo domowy budżet i wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Aby tego uniknąć, już na etapie budowy domu dobrze jest postawić na sprawdzone, bardzo dobrej jakości materiały izolacyjne o wysokich parametrach technicznych.
Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na deklarowany przesz producentów współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λD), który charakteryzuje właściwości termoizolacyjne materiału. Im niższa wartość lambdy, tym lepsza izolacyjność materiału. A to daje możliwość przy niższej grubości izolacji spełnić wymagania stawiane przegrodzie dachu w Warunkach Technicznych odnośnie współczynnika przenikania ciepła U i osiągnąć wyższe oszczędności na kosztach ogrzewania.
Parametrem, który mówi wiele o tym z jakim materiałem izolacyjnym mamy do czynienia, jest również klasa reakcji na ogień, która określa jak materiał został sklasyfikowany w zakresie palności. Najwyższe klasy reakcji na ogień to A1 i A2, takimi symbolami określane są materiały niepalne, podnoszące bezpieczeństwo pożarowe budynku.
Wymagania te świetnie spełniają produkty marki ISOVER np. Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), które są energooszczędne, niepalne, a dodatkowo łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania.

Krok 2: Wybierz materiały, które gwarantują niższe koszty ogrzewania po latach
Izolacja domu to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierając materiały izolacyjne, warto pamiętać o przyszłości i zwrócić uwagę na to, czego dziś nie widać gołym okiem, ale pojawi się wraz z pierwszym rachunkiem za gaz czy energię elektryczną.
Warto też wybrać takie materiały, które zagwarantują spełnienie wymogów Warunków Technicznych, które obowiązywać będą od 31 grudnia 2021 r., kiedy to UC(max) dla dachu skośnego wynosić będzie 0,15 W/m2K. Spełnienie tych wymogów umożliwiają wełny mineralne ISOVER, które dodatkowo nie zmienią swoich parametrów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Krok 3: Zadbaj o prawidłowy montaż
Wybór dobrej jakości materiałów izolacyjnych to jednak nie wszystko. O skuteczności i trwałości izolacji decyduje także jej prawidłowy montaż.
Dobrze zamontowany system izolacji musi otulać dom niczym kołdra, bez żadnych przerw, z dbałością o zachowanie ciągłości izolacji wszystkich przegród. Dla zapewnienia efektywności izolacji dachu skośnego, ważne jest także zastosowanie dwuwarstwowego układu izolacji, co oznacza, że po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia, prostopadle do niej izolujemy połać drugą warstwą izolacji (wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami). Jak wykazały obliczenia, rozwiązanie to pozwala na ograniczenie około 20% strat ciepła w stosunku do jednowarstwowego układu izolacji, m.in. poprzez ograniczenie wpływu liniowych mostków termicznych.
Bardzo ważną rolę w skutecznej izolacji poddasza odgrywa również montaż odpowiedniego systemu paroizolacji, który umożliwia właściwe zarządzanie wilgocią w przegrodzie. Inteligenta paroizolacja w okresie letnim poprzez swoją strukturę powinna ułatwiać usunięcie ewentualnej wilgoci z przegrody, zaś zimą tworzyć szczelną powłokę, dzięki czemu blokowane będzie przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody.
Przykładem kompletnej izolacji cieplno-wilgotnościowej jest stworzony przez ISOVER system Vario® XtraSafe. Składa się on z wełny mineralnej, paroizolacji o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. Wszystkie elementy zostały dobrane w taki sposób, aby we wnętrzu ocieplanego budynku przez cały rok panował mikroklimat zapewniający mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji bezpieczeństwo przed zawilgoceniem.