Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Trwała i skuteczna izolacja dachu

Trwała i skuteczna izolacja dachu


Izolacja dachu to inwestycja na długie lata. Na co więc zwrócić uwagę wybierając materiały izolacyjne? Jakie rozwiązania wybrać do izolacji dachu? Co zrobić, aby izolacja była trwała i skuteczna?

Krok 1: Sprawdź deklarowane parametry produktu

Przez źle zaizolowany dach z naszego domu uciekać może nawet 30% ciepła, a to obciąża dodatkowo domowy budżet i wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Aby tego uniknąć, już na etapie budowy domu dobrze jest postawić na sprawdzone, bardzo dobrej jakości materiały izolacyjne o wysokich parametrach technicznych.

Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na deklarowany przesz producentów współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λD), który charakteryzuje właściwości termoizolacyjne materiału. Im niższa wartość lambdy, tym lepsza izolacyjność materiału. A  to daje możliwość przy niższej grubości izolacji spełnić wymagania stawiane przegrodzie dachu w Warunkach Technicznych odnośnie współczynnika przenikania ciepła U i osiągnąć wyższe oszczędności na kosztach ogrzewania.

Parametrem, który mówi wiele o tym z jakim materiałem izolacyjnym mamy do czynienia, jest również klasa reakcji na ogień, która określa jak materiał został sklasyfikowany w zakresie palności. Najwyższe klasy reakcji na ogień to A1 i A2, takimi symbolami określane są materiały niepalne, podnoszące bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Wymagania te świetnie spełniają produkty marki ISOVER np. Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), które są energooszczędne, niepalne, a dodatkowo łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania.

Wełna szklana ISOVER do izolacji poddaszy
Wełna szklana ISOVER do izolacji poddaszy

Krok 2: Wybierz materiały, które gwarantują niższe koszty ogrzewania po latach

Izolacja domu to inwestycja na wiele lat, dlatego wybierając materiały izolacyjne, warto pamiętać o przyszłości i zwrócić uwagę na to, czego dziś nie widać gołym okiem, ale pojawi się wraz z pierwszym rachunkiem za gaz czy energię elektryczną.

Warto też wybrać takie materiały, które zagwarantują spełnienie wymogów Warunków Technicznych, które obowiązywać będą od 31 grudnia 2021 r., kiedy to UC(max) dla dachu skośnego wynosić będzie 0,15 W/m2K. Spełnienie tych wymogów umożliwiają wełny mineralne ISOVER, które dodatkowo nie zmienią swoich parametrów na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Krok 3: Zadbaj o prawidłowy montaż

Wybór dobrej jakości materiałów izolacyjnych to jednak nie wszystko. O skuteczności i trwałości izolacji decyduje także jej prawidłowy montaż.

Dobrze zamontowany system izolacji musi otulać dom niczym kołdra, bez żadnych przerw, z dbałością o zachowanie ciągłości izolacji wszystkich przegród. Dla zapewnienia efektywności izolacji dachu skośnego, ważne jest także zastosowanie dwuwarstwowego układu izolacji, co oznacza, że po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia, prostopadle do niej izolujemy połać drugą warstwą izolacji (wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami).  Jak wykazały obliczenia, rozwiązanie to pozwala na ograniczenie około 20% strat ciepła w stosunku do jednowarstwowego układu izolacji, m.in. poprzez ograniczenie wpływu liniowych mostków termicznych.

Bardzo ważną rolę w skutecznej izolacji poddasza odgrywa również montaż odpowiedniego systemu paroizolacji, który umożliwia właściwe zarządzanie wilgocią w przegrodzie. Inteligenta paroizolacja  w okresie letnim poprzez swoją strukturę powinna ułatwiać usunięcie ewentualnej wilgoci z przegrody, zaś zimą tworzyć szczelną powłokę, dzięki czemu blokowane będzie przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody.

Przykładem kompletnej izolacji cieplno-wilgotnościowej jest stworzony przez ISOVER system Vario® XtraSafe. Składa się on z wełny mineralnej, paroizolacji o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. Wszystkie elementy zostały dobrane w taki sposób, aby we wnętrzu ocieplanego budynku przez cały rok panował mikroklimat zapewniający mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji bezpieczeństwo przed zawilgoceniem.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie