90% naszego czasu przebywamy w budynkach, w których narażeni jesteśmy na różnego rodzaju hałas, który w dużym natężeniu jest dla nas szkodliwy. Budując swój wymarzony dom, zwracamy uwagę na jego położenie i względy estetyczne. A czy wystarczająco dbamy o komfort ciszy?
Dźwięki w budynkach rozprzestrzeniają się na dwa sposoby. Docierają do nas drogą powietrzną lub poprzez konstrukcję budynku. Dbałość o komfort akustyczny ważna jest więc już na etapie projektowania mieszkania czy domu. Istotne znaczenie ma tu sam układ budynku, zastosowanie odpowiednich połączeń między przegrodami i świadomość wpływu detali budowlanych na komfort akustyczny, który zapewniać powinien poczucie intymności, spokoju i bezpieczeństwa. Projektując dom warto zwrócić więc uwagę na to, czy zastosowane produkty i rozwiązania spełniają określone parametry akustyczne, takie jak m.in. współczynnik pochłaniania dźwięku czy sztywność dynamiczna. A wszystko to po to, by móc na co dzień cieszyć się w domu komfortem ciszy.
Dźwięki w domu
Na poziom hałasu w pomieszczeniu wpływają m.in. odgłosy prowadzonych rozmów, głośno słuchanej muzyki, stukania obcasami po posadzce czy przejeżdżającego samochodu. Dodatkowe odgłosy powstają także w związku z użytkowaniem instalacji oraz domowych urządzeń, takich jak np. lodówka lub pralka. Jeśli suma tych wszystkich dźwięków jest zbyt wysoka, zaczynamy odczuwać coraz większy dyskomfort.
Nadmierny hałas, a co za tym idzie, brak możliwości wyciszenia się i regeneracji, wpływa na trudności w koncentracji, utrzymujący się stres, a także problemy ze snem. W domu o wysokim natężeniu hałasu nie odpoczywamy, a to oddziałuje bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Niebezpieczny bywa już dla nas hałas powyżej 85 decybeli, a dźwięki dochodzące do 120 dB to już próg naszego bólu.
Izolacja akustyczna
Chcąc zagwarantować w domu odpowiedni poziom komfortu akustycznego, powinniśmy zadbać o właściwą izolację wszystkich przegród budowlanych, które mogą mieć istotny wpływ na rozprzestrzenianie się dźwięku lub jego brak. Istotne jest więc kompleksowe podejście i izolacja ścian wewnętrznych, stropów międzykondygnacyjnych i przegród zewnętrznych. Najlepiej sprawdzą się tu materiały izolacyjne, które oprócz właściwości termicznych, posiadają również bardzo wysokie właściwości pochłaniania dźwięku, jak wełna mineralna ISOVER.
Do izolacji ścian wewnętrznych, które coraz częściej powstają w systemie suchej zabudowy, rekomendowanymi produktami są przede wszystkim Aku-Płyta i Polterm Uni. Produkty te doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, a w grubości od 75 mm dla Aku-Płyty i od 100 mm dla Poltermu Uni charakteryzują się współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite pochłanianie. Dodatkowo posiadają wymiary odpowiadające standardowemu rozstawowi profili systemowych, dzięki czemu gwarantują nie tylko skuteczną izolację akustyczną, ale również łatwy i szybki montaż.
Z kolei do izolacji stropów, najlepiej sprawdzającym się rozwiązaniem jest tzw. podłoga pływająca z izolacją akustyczną z wełny mineralnej ISOVER TDPT lub Stropoterm. Podłoga pływająca to rozwiązanie złożone z oddzielonej od ścian i innych elementów przechodzących przez strop warstwy dociskowej (jastrychu/wylewki) za pośrednictwem warstw materiału izolacyjnego. Dzięki niej dźwięki nie przenoszą się na sztywne konstrukcje stropu, ścian, słupów oraz sąsiadujących części budynku.
Sprawdź poziom dźwięku w swoim domu
Hałas to jeden z bardziej uciążliwych czynników środowiskowych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom izolacyjności akustycznej naszych domów. W aplikacji mobilnej ISOVER PL możliwe jest przeprowadzenie prostej symulacji skuteczności zastosowanych materiałów izolacyjnych w różnych grubościach w kontekście izolacyjności akustycznej.