Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Dom pełen ciepła zimą i chłodny latem? To dzięki właściwej izolacji

Dom pełen ciepła zimą i chłodny latem? To dzięki właściwej izolacji


Niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych oczekujemy, że w domu będzie przyjemna, komfortowa temperatura. Osiągnięcie takiego stanu wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów. Ze względu na to, że najwięcej ciepła w domu, ok. 30%, może uciekać przez dach, w artykule skupiliśmy się na jego właściwej izolacji.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to jedna z najważniejszych decyzji, jakie czekają na Ciebie w trakcie budowy domu. Materiał izolacyjny wpływa na:

Niestety, wielu inwestorów ma kłopot z doborem materiałów izolacyjnych. Budynki w Europie pochłaniają ok. 40% zużywanej energii, która jest przeznaczana głównie na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Często dochodzi do olbrzymich strat: nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% przez dach, a ok. 20% przez ściany z powodu występowania mostków termicznych oraz braku lub nieodpowiedniej izolacji. Z kolei we właściwie ocieplonym budynku (np. wełną mineralną szklaną) nie ma potrzeby przeznaczania dużych nakładów finansowych na ogrzanie pomieszczeń zimą, a latem na chłodzenie klimatyzacją.

Inwestując w energooszczędne produkty w budynkach dbamy także o nasze środowisko, ponieważ takie rozwiązania o ponad połowę redukują emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery. Pamiętaj, że do 2021 roku każdy dom ma być budowany w pełni energooszczędnie. Dlatego warto już na etapie projektowania zwrócić uwagę na:

Współczynnik przewodności cieplnej, oznaczany symbolem λ (lambda) i podawany w W/mK, jest jednym z istotniejszych parametrów dla budownictwa. Izolacyjność wełny mineralnej szklanej dostępnej na rynku wynosi od 0,030 W/mK do 0,045 W/mK (im mniejsza wartość lambda – tym lepsza izolacyjność). Oprócz rodzaju materiału izolacyjnego oraz jego współczynnika przewodności cieplnej warto pamiętać także o tym, że na to, ile wydamy na ogrzewanie domu wpływa również poprawny montaż izolacji.

Zaizoluj swój dach odpowiednim produktem – nie trać pieniędzy i energii

Zimą dbamy o to, aby grube ubrania osłaniały nasze ciało przed mrozem, ale często zapominamy o… ochronie głowy. Skóra głowy cechuje się większą wrażliwością na wahania temperatury, dlatego przy mrozach często towarzyszy nam znaczne uczucie zimna. Jeśli nie będziemy chronić swojej głowy, narazimy się na osłabienie organizmu. Podobnie jest z  domem.

Skutki decyzji o ograniczeniu izolacji do ścian zewnętrznych budynku odczujemy przy najbliższym mrozie lub upalnym lecie. Będzie nie tylko drożej, lecz także zimniej zimą, a gorąco – latem. Stąd kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej budynku ma właściwa izolacja dachu. Dobrze wykonana może prowadzić aż do 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie.

W domach jednorodzinnych w Polsce najbardziej popularne są dachy skośne. Do ich izolacji dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał, który nie obciąży konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Najbardziej optymalnym materiałem do izolacji dachów skośnych jest wełna mineralna szklana w rolce. Dlaczego warto wybrać ten produkt? Oto jego najważniejsze zalety:

Przy wyborze produktu do izolacji dachu postaw na wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, jak np. popularne na rynku: Super-Mata Plus (λ = 0,032 W/mK) lub Profit-Mata (λ = 0,035 W/mK).

W dachu skośnym nie może zabraknąć też odpowiedniej wentylacji zapobiegającej pojawieniu się pleśni, np. na krokwiach. Dobrze zaprojektowana połać dachowa to połać ze szczeliną wentylacyjną pomiędzy membraną dachową a poszyciem np. z dachówki. Pamiętajmy też o paroizolacji chroniącej przegrodę przed przenikaniem do niej wilgoci z wnętrza budynku. W tym celu warto wybrać inteligentną membranę paroizolacyjną Vario® o zmiennym oporze dyfuzyjnym, który polega na tym, że system zimą jest szczelny, natomiast latem rozszczelnia się, dzięki czemu wilgoć może swobodnie przemieszczać się przez warstwy dachu.

W skład systemu Vario® wchodzą kleje i taśmy, więc nieszczelność tego systemu jest ograniczona do minimum. Brak membrany paroziolacyjnej stwarza ryzyko, że przy niesprzyjających warunkach może dojść do zawilgocenia konstrukcji dachu, a następnie rozwoju pleśni i grzybów. A to w konsekwencji wymusi na właścicielu domu remont poddasza i chwilowe wyłączenie go z użytkowania. Warto szczególnie zwrócić na to uwagę, jeśli planujemy poddasze użytkowe.

Izolacja nakrokwiowa – nowy sposób na izolację dachu domu niskoenergetycznego

W domach i budynkach energooszczędnych czy pasywnych warto także rozważyć system izolacji nakrokwiowej z użyciem wełny mineralnej szklanej. Innowacyjnym rozwiązaniem do dachów skośnych jest RENOVER – łatwy do zainstalowania dla wykonawcy, umożliwiający szybki montaż odpowiedniej dla budynku pasywnego ilości izolacji. Rozwiązanie pozwala np. wyeksponować konstrukcję dachu oraz podnieść kubaturę pomieszczeń, wykorzystując przestrzeń między krokwiami. Dzięki zastosowaniu sprężystej wełny, będącej doskonałym tłumikiem akustycznym, system zapewnia doskonałą izolację akustyczną od dźwięków uderzeniowych (krople deszczu) i tym samym poprawia akustykę wnętrza domu. Rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza przy pracach związanych z termomodernizacją budynków, ponieważ nie wyłącza poddasza z użytkowania, tak jak ma to miejsce w przypadku izolacji tradycyjnej od wewnątrz.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem produktów czy montażem izolacji, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji z inżynierami, które prowadzą najwięksi producenci materiałów izolacyjnych. – Nasi doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00 pod bezpłatnym numerem: 800 163 121. Pomagamy w dokonaniu odpowiedniego wyboru poprzez przedstawienie najlepszej opcji materiałowej, czyli konkretnego produktu pod konkretne zastosowanie z uwzględnieniem oczekiwań klientów i wymogów przepisów prawainformuje Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Informacja o marce ISOVER:

ISOVER, lider wśród producentów wełny mineralnej na polskim rynku, oferuje szeroką gamę energooszczędnych produktów dedykowanych budownictwu ogólnemu oraz izolacjom technicznym stosowanym w przemyśle. W katalogu produktów posiada:

ISOVER należy do obecnej w ponad 64 krajach Grupy Saint-Gobain, która tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały budowlane i rozwiązania mające istotny wpływ na jakość życia każdego z nas. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie żyjemy na co dzień: w budynkach, środkach transportu, inwestycjach infrastrukturalnych oraz w wielu zastosowaniach przemysłowych.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie