Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Adaptacja poddasza do celów mieszkalnych. O czym warto pamiętać?

Adaptacja poddasza do celów mieszkalnych. O czym warto pamiętać?


Prawidłowa izolacja poddasza, które ma być przeznaczone do celów mieszkalnych, ma szczególne znaczenie. Przestrzeń ta jest bowiem narażona na działanie czynników atmosferycznych i dźwięków uderzeniowych bardziej niż którakolwiek z innych przegród naszego domu. Co zrobić, aby, adaptując poddasze, zagwarantować sobie komfort ciepła i ciszy?

Wybierz wysokiej jakości produkty

Tak naprawdę o komforcie użytkowania przestrzeni poddasza decydujemy już na etapie wyboru produktów i materiałów izolacyjnych. Warto więc postawić tutaj na materiały izolacyjne z wełny mineralnej sygnowane znaną marką, innowacyjne, a także o dobrych parametrach cieplnych, czyli niskim współczynniku lambda. Im niższa lambda materiału, tym mniejszej jego grubości możemy użyć przy izolacji dachu, osiągając taką samą izolacyjność cieplną jak w przypadku większej grubości wełny mineralnej przy wyższej lambdzie. Takie rozwiązanie niesie za sobą również inne korzyści. Jeżeli zastosujemy wełnę mineralną o niższych parametrach współczynnika lambda, możemy użyć jej mniejszą grubość i dzięki temu oszczędzić cenne m3 pomieszczenia. A to ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku poddasza, które ma pełnić funkcje użytkowe. Dzięki temu, dbając o komfort termiczny, nie musimy ograniczać powierzchni użytkowej poddasza.

Dbałość o odpowiedni komfort termiczny poddasza to jednak nie wszystko. Ze względu na specyficzny charakter tej przegrody warto zadbać również o jej wysoką izolacyjność akustyczną. Dach, jako przegroda wieńcząca budynek, jest narażony nie tylko na oddziaływanie zmian temperatury, ale również innych czynników, takich jak dźwięki uderzeniowe, będące np. efektem opadów. A kiedy brak tu odpowiedniej izolacji akustycznej bardzo łatwo jest, aby np. w nocy budziły nas odgłosy deszczu uderzającego o dachówkę. Właśnie dlatego decydując się na zakup materiałów izolacyjnych, zwróćmy również uwagę na to czy materiał będzie dobrym izolatorem akustycznym. Wełna mineralna ISOVER osiąga najwyższe klasy akustyczne, czyli najwyższe poziomy pochłaniania dźwięków. Im lepsza zdolność produktu do pochłaniania dźwięku tym wyższy komfort akustyczny otrzymujemy.

Wymagania te świetnie spełniają produkty marki ISOVER np. Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), które są energooszczędne, niepalne, a dodatkowo łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania.

Zadbaj o prawidłowy montaż i paroizolacja

Przemyślany zakup produktów izolacyjnych to jednak nie wszystko. Równie ważną rolę odgrywa tutaj prawidłowy montaż. Ważne jest prawidłowe ułożenie i docięcie wełny mineralnej z zapasem 2 cm, tak by wypełniła całkowicie przestrzeń pomiędzy krokwiami i otulała szczelnie całość konstrukcji. Kluczowe jest też zastosowanie dwuwarstwowego układu izolacji. Jak wykazują bowiem badania izolacja dwuwarstwowa pozwala na ograniczenie utraty ciepła nawet o 20% w stosunku do układu jednowarstwowego poprzez eliminację liniowych mostków termicznych.

Ze względu na charakter przegrody, istotne znaczenie odgrywa tutaj również montaż paroizolacji, która pozwala na zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wnętrza przegrody. Zjawisko to ma miejsce szczególnie w okresie zimowym, kiedy pomiędzy temperaturami wewnątrz i na zewnątrz panuje znaczna różnica, ciepłe powietrze wraz z para wodną, unosi się do góry, i przenika przez materiały w głąb przegrody. Ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną zachodzi ryzyko jej kondensacji (wykroplenia) w warstwie ocieplenia.

Idealnie sprawdza się tu stworzony przez ISOVER system Vario® XtraSafe do dachów skośnych i ścian zewnętrznych w systemach szkieletowych. Składa się on z folii o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. System ten wykorzystuje zmienny opór dyfuzyjny membrany i reaguje na zmieniające się warunki klimatyczne, hamując przenikanie wilgoci do warstw dachu w okresie zimowym, a pozwalając jej ujść w okresie letnim, umożliwiając wysuszenie przegrody, a tym samym nie dopuszczając do rozwoju grzybów i pleśni.

Skorzystaj z porad ekspertów

Szeroka oferta dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych i sposób montażu izolacji, mogą rodzić wiele pytań. Właśnie dlatego, w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem produktów do adaptacji poddasza czy montażem izolacji, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji inzynierów Biura Doradztwa Technicznego ISOVER. Doradcy pomagają w dokonaniu odpowiedniego wyboru poprzez przedstawienie najlepszej opcji materiałowej, czyli konkretnego produktu pod konkretne zastosowanie z uwzględnieniem oczekiwań klientów i wymogów przepisów prawa.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie