KOSZTY I FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z UZYSKANIEM POZWOLENIA NA BUDOWĘ

KOSZTY I FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z UZYSKANIEM POZWOLENIA NA BUDOWĘ


Bez pozwolenia na budowę domu nie ruszysz z żadnymi pracami budowlanymi. Warto wiedzieć, jak i za co się zabrać. Czujesz przerażenie? Niepotrzebnie. Przy odpowiedniej wiedzy i dobrym planie wszystko uda się załatwić bez zbędnych komplikacji

Chcesz wybudować dom? To rewelacyjnie! Musisz jednak pamiętać, że sama decyzja nie oznacza, że po tygodniu znajdziesz się na budowie z łopatą w ręku. Jest mnóstwo spraw, które należy załatwić przed rozpoczęciem prac budowlanych. Podstawą jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby je zdobyć, musisz zgromadzić niezbędne dokumenty. Oto kroki, które należy podjąć:

  1. Pierwszy etap to zdobycie wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego. Koszt kserokopii tych dokumentów to ok. 50 zł.
  2. Co dalej? Musisz zatroszczyć się o określenie warunków przyłączenia mediów: wody, kanalizacji, prądu czy gazu. Robisz to w urzędzie gminy, zakładzie energetycznym i gazowni. Dobra wiadomość – dokumenty otrzymasz za darmo.
  3. Zdarza się, że wymagana jest mapa lokalizacyjna. Płacisz za nią ok. 50 zł, a odbierasz w urzędzie geodezji.
  4. Wpisy z księgi wieczystej to niezbędne załączniki do niektórych dokumentów. Gdzie je zdobyć? W sądzie rejonowym. Uwaga: każdy wpis jest ważny tylko przez miesiąc! Jego koszt to 30 zł.
  5. Za mapę do celów projektowych zapłacisz nieco więcej niż za wcześniej przygotowane dokumenty – koszt to ok 600-700 zł za hektar. Mapę odbierasz od profesjonalnego geodety, który posiada uprawnienia niezbędne do jej wystawienia. O fachowców dobrze pytać urzędników z wydziałów geodezji i architektury – orientują się oni, kto jest specjalistą na danym terenie. Dokument, poza terenem działki, obejmuje też 30m z każdej jej strony.
  6. Projekt domu to kolejny element, który musisz mieć ze sobą, kiedy starasz się o pozwolenie na budowę. Ceny są różne i zależą od tego, jaki budynek chcesz postawić – liczy się zarówno wielkość, jak i stopień skomplikowania. Nie warto oszczędzać na projekcie. Wszelkie mankamenty wyjdą już w trakcie budowy domu i przyczynią się do wzrostu kosztu całości. Przy wyborze projektu powinieneś  wziąć pod uwagę usytuowanie działki, jej wielkość oraz kształt. Równie ważne są potrzeby Twoje i rodziny – w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest dom parterowy, w innych sprawdzi się poddasze użytkowe. Nie bez znaczenia są również indywidualne preferencje estetyczne. Przecież chcesz, żeby Twój wymarzony dom był nie tylko funkcjonalny, lecz także piękny. Koszty związane z zamówieniem typowego projektu można szacować na ok. 3500 – 6000 zł. Projekt indywidualny jest dużo droższy.
  7. Następnym krokiem jest sporządzenie przez architekta (na aktualnej mapie!) projektu zagospodarowania terenu. Obejmuje on określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni.
  8. Uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów to kolejna kwestia, o którą należy się zatroszczyć. Chodzi przede wszystkim o energię elektryczną, gaz, wodę oraz zapewnienie odbioru ścieków i odpadów stałych. Architekt adaptujący jest odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji do ZUDP czyli Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Zespół wystawia opinie, która zawiera odległości między zaprojektowanymi obiektami (budynki, sieci, zjazdy).

Jesteś już blisko uzyskania upragnionego pozwolenia. Do wniosku składanego w urzędzie dołączasz:

Pamiętaj o wskazaniu inwestora, rodzaju inwestycji, adresu miejsca budowy i oznaczenia nieruchomości. Wydanie decyzji następuje do 65 dni od złożenia wniosku. Po jej otrzymaniu masz 3 lata na rozpoczęcie prac budowlanych. Przygotowań i biurokracji jest sporo, jednak to wszystko ma doprowadzić Cię do postawienia wymarzonego budynku, w którym spędzisz długie, wspaniałe lata. Nie zniechęcaj się!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).