Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku


Zastanawiasz się, jak przygotować działkę i jakie formalności musisz załatwić, zanim powitasz ekipę budowlaną? Co prawda budowa wymarzonego domu to zwykle duże i kosztowne przedsięwzięcie, ale jeśli będziesz pamiętać o kilku istotnych sprawach, wszystko przebiegnie szybko i sprawnie. Podpowiadamy, jak przygotować się do budowy domu!

Z tekstu dowiesz się:

Przygotowanie do budowy domu nie jest łatwe, ale odpowiednia organizacja pracy pomoże Ci przebrnąć przez ten etap sprawnie i bez rozczarowań. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jak przygotować się do budowy domu skutecznie i z uwzględnieniem przepisów prawnych.

1. Zapoznaj się z księgą wieczystą oraz Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Zanim kupisz wymarzaną działkę, sprawdź jej stan prawny. Z księgi wieczystej dowiesz się, czy teren ma status działki budowlanej, i poznasz dane jej właściciela. Zapoznaj się także z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – dokument określa m.in. maksymalną wysokość budynku, dopuszczalną liczbę kondygnacji, kształt i kąt nachylenia dachu oraz maksymalną powierzchnię zabudowy działki. Księga wieczysta oraz MPZP są dostępne w urzędzie gminy, na terenie którego leży działka. Tam dowiesz się także, czy w okolicy zaplanowano inne inwestycje, na przykład budowę drogi lub centrum handlowego. Jeżeli sąsiednie działki stoją niezabudowane, nastaw się na to, że w przyszłości zostaną tu wybudowane inne domy, a prowadzone prace mogą być dla Ciebie uciążliwe.

Uwaga: jeżeli na terenie danej gminy nie uchwalono MPZP, musisz złożyć wniosek w urzędzie gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W dokumencie są obecne szczegółowe lokalne wymagania wobec nowych budynków mieszkalnych.

2. Kup projekt domu dostosowany do Twoich potrzeb

Znasz już wymogi narzucone przez gminę? Świetnie, teraz pora na zakup projektu zgodnego z MPZP. Jakie warunki powinien spełniać idealny projekt domu?

Aby ograniczyć koszty związane z pracą architekta, kup gotowe Projekty domów jednorodzinnych.

3. Zatrudnij geodetę i wystąp o pozwolenie na budowę domu

Po wyborze i zakupie projektu powinieneś wystąpić o pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do wydziału architektury w starostwie powiatowym. Jednak zanim to zrobisz, uprawniony geodeta musi przygotować mapę do celów projektowych w skali 1:500, na którą architekt adaptujący naniesie projekt zagospodarowania terenu. Adaptacja gotowego projektu uwzględnia m.in.:

Architekt musi także przygotować dokumentację niezbędną do wydania opinii przez Zakład Uzgadniania Dokumentacji Projektowej, która działa w wydziale geodezji starostwa powiatowego. Niezbędne będą też warunki techniczne dostawy mediów (prądu, gazu, wody oraz odbioru ścieków i odpadów stałych). Po przeprowadzeniu wszystkich prac możesz wystąpić o pozwolenie na budowę, wydawane przez starostwie w formie decyzji administracyjnej. Co powinien zawierać gotowy wniosek o pozwolenie na budowę domu?

Formalności przy budowie domu trwają dość długo, jednak nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane dopuszcza także uproszczoną procedurę dla domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki – o tym, czy Twój projekt spełnia wszystkie wymagania, dowiesz się od architekta. Jeżeli rzeczywiście tak jest, możesz wybrać drogę zgłoszenia budowy.

4. Zorganizuj ekipę budowlaną

Możesz rozpocząć wybór odpowiednich fachowców, jeżeli posiadasz gotowy projekt domu. W znalezieniu odpowiedniej ekipy mogą pomóc Ci opinie znajomych, lokalna prasa i internet (jeśli jednak czytasz opinie na forach, pamiętaj o zachowaniu dystansu – prawdopodobnie w dużej części nie będą one rzetelne). Dobrym pomysłem jest też spacer obok pobliskich placów budowy. Być może uda Ci się porozmawiać z właścicielem działki, który udzieli Ci cennych wskazówek.

Jako inwestor, powinieneś wziąć pod uwagę na koszty budowy i jakość prowadzonych prac. Pamiętaj także o uzgodnieniu z ekipą wszystkich szczegółów i dokładnym przeczytaniu umowy. Jeśli jakieś sformułowanie budzi Twoje wątpliwości – pytaj!

5. Przygotuj plac budowy

Jako inwestor musisz też dopilnować wcześniejszego przygotowania działki do budowy, co pozwoli Ci uniknąć ewentualnych nieporozumień. Zwróć szczególną uwagę na znajdujące się na działce drzewa – jeżeli planujesz ich wycinkę, sprawdź, czy możesz przeprowadzić je sam, czy też powinieneś wystąpić o pozwolenie do nadleśnictwa lub urzędu gminy. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kilka kroków od budowy domu – jak odpowiednio przygotować plac?

Wiesz już, jak rozpocząć budowę domu? Zatem do dzieła!

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie