Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać i czy jest wymagane?

Pozwolenie na budowę domu – jak je uzyskać i czy jest wymagane?


Czeka Cię budowa domu? Nie wiesz, od czego zacząć przygotowania i jak ubiegać się o pozwolenie na budowę? Nadmiar obowiązków może Cię początkowo przytłoczyć, dlatego podpowiadamy, co należy zrobić w pierwszej kolejności i jakich formalności trzeba dopełnić. Wyjaśniamy również wszystkie kwestie prawne.

Z tekstu dowiesz się:

Procedura uzyskania pozwolenia na budowę domu jest bardzo czasochłonna i może trwać nawet kilka miesięcy. W związku z tym przyszli właściciele domów mogą wybrać zgłoszenie budowy domu.

Zobacz wszystkie gotowe projekty domów Dobre Domy.

Budowa domu pozwolenia – na czym polega zgłoszenie?

Jeśli planujesz budowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach Twojej działki, możesz skorzystać ze zgłoszenia z projektem. Zgłoszenia dokonujesz przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.

Do zgłoszenia musisz dołączyć:

Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót po 30 dniach, jeżeli w tym czasie (licząc od dnia doręczenia zgłoszenia) urząd nie zgłosi sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda). Budowę musisz rozpocząć nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia.

Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego – czy warto?

Choć nowe prawo budowlane funkcjonuje już od kilku lat, nadal wiele osób wybiera pozwolenie na budowę zamiast zgłoszenia. Pozwolenie budowlane umożliwia bowiem możliwość wprowadzenia istotnych zmian. Wystarczy wykonać projekt zamienny i w toku skróconej procedury uzyskać zamienne pozwolenie. W przypadku budowy domu na podstawie zgłoszenia większe zmiany i tak wiążą się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Dokumenty do pozwolenia na budowę

Podstawowym dokumentem jest wniosek o pozwolenie na budowę domu. Możesz go złożyć na formularzu urzędowym lub skorzystać z gotowego wzoru wniosku. Do wniosku należy dołączyć także dokumenty, dzięki którym urzędnik będzie mógł wydać decyzję.

Pozwolenie na budowę – jakie dokumenty są potrzebne?

Jeśli część budynku będzie przeznaczona na działalność gospodarczą, należy także wnieść opłatę skarbową. W takiej sytuacji do wniosku musisz dołączyć również potwierdzenie opłaty.

Od września 2021 roku każdy złożony w urzędzie projekt domu musi składać się z trzech części. Są to:

Gdzie uzyskać pozwolenie na budowę? Pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatowy, ale może on przekazać to uprawnienie gminom. W takiej sytuacji organem zatwierdzającym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Swój wniosek powinieneś więc kierować do wydziału architektury lub urbanistyki urzędu powiatowego, gminnego albo dzielnicowego.

Prawo budowlane aktualne – jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku?

Procedura zatwierdzania wniosku może trwać od jednego do nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od kilku czynników – ewentualnych korekt, które narzuci na Ciebie urząd, i uwag wnoszonych np. przez sąsiadów. Co dokładnie dzieje się z Twoim wnioskiem?

  1. Wniosek o pozwolenie na budowę trafia do urzędu.
  2. Urzędnik sprawdza kompletność wniosku, jego zgodność z lokalnymi przepisami oraz prawem budowlanym.
  3. Za pomocą listowego wezwania urzędnik może nanieść na Ciebie obowiązek uzupełnienia danych lub naprawy błędów w określonym czasie.
  4. Po wprowadzeniu zmian i zaktualizowaniu wniosku trafi on ponownie do urzędu. Wtedy będziesz mógł otrzymać pozytywną decyzję.

Niestety cały proces weryfikacji komplikują dodatkowe wymagania. Urzędnik ma bowiem obowiązek ustalić wszystkie strony postępowania administracyjnego, które zostaną poinformowane o Twojej inwestycji. Są to:

Gdy jednak uda się przejść cały proces i otrzymasz pozytywną decyzję, będziesz mógł rozpocząć budowę domu. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata.

Kolejność załatwiania spraw przy budowie domu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu to tylko część formalności, o które należy zadbać przed rozpoczęciem inwestycji. Jeśli jesteś dopiero na początku całej drogi i nie masz jeszcze gruntu, pamiętaj, aby najpierw zadbać o kilka podstawowych rzeczy:

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu może wydawać się bardzo trudną i skomplikowaną procedurą. Jeśli jednak projekt nie budzi żadnych wątpliwości ani nie oddziałuje na działkę sąsiada, otrzymanie decyzji twierdzącej to tylko formalność. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i w terminie odpowiadać na wszystkie zapytania i korekty urzędu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje