Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

5 rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu

5 rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu


Czeka Cię budowa domu? Nie wiesz, od czego zacząć przygotowania? Nadmiar obowiązków towarzyszących budowie może przytłoczyć, dlatego podpowiadamy: co należy zrobić w pierwszej kolejności, jakich formalności trzeba dopełnić i na co zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć problemów, strat finansowych i opóźnień.

Niektóre z etapów przygotowań do budowy domu wydają się oczywiste, ale bardzo łatwo wówczas popełnić błędy – dlatego warto dokładnie przygotować się do każdego z nich.

1.      Co sprawdzić przed zakupem działki?

Kupujący nie ma prawnego obowiązku, aby dokładnie zbadać działkę przez zakupem, musi za to poznać stan prawny nieruchomości w księdze wieczystej. Dzięki temu dowie się m.in.:

Dobrze jest skontrolować działkę pod kątem tzw. wad ukrytych – utrudnień prawnych i fizycznych, które mogą znacznie podnieść koszt budowy domu lub opóźnić jej rozpoczęcie. Oznacza to, że kupujący powinien:

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Najczęstsze wady ukryte działki budowlanej – na co uważać?

2.      Dostosowanie działki pod budowę domu

Po zakupie działka wymaga odpowiedniego przygotowania. Najczęściej oznacza to fizyczne dostosowanie terenu pod budowę.

Pierwsze działania powinny obejmować wyrównanie terenu i usunięcie z terenu budowy drzew oraz krzewów zgodnie z obowiązującym prawem. Po tym czeka nas wywóz odpadów – nie należy tego zaniedbać, bo pryzmy materiału mogą później opóźnić lub utrudnić budowę.

Warto też zadbać o miejsce na składowane materiałów budowlanych – najlepiej zadaszone lub zamknięte, by uniknąć strat – i ogrodzenie działki, aby zabezpieczyć materiały do budowy domu przed kradzieżą.

3.      Wybór i dostosowanie projektu domu

Przy wyborze projektu inwestor bierze pod uwagę trzy najważniejsze rzeczy:

W pierwszej kolejności sprawdź układ pomieszczeń i wielkość domu: jaki model będzie najwygodniejszy, łatwy w utrzymaniu i nie za duży. Potem wybierz elementy, które mogą wpłynąć na koszt: podpiwniczenie, wielo- lub dwuspadowy dach, garaż. Przykładowo: budowa domu z dachem dwuspadowym będzie znacznie tańsza niż budowa domu niemal identycznego pod względem powierzchni, ale z projektu z dachem wielospadowym.

Wybrany projekt zwykle można dostosować do swoich potrzeb. Najczęściej poprawki w projektach dotyczą:

Te zmiany można wprowadzać bez zgody autora projektu oraz pracowni przy zachowaniu wymaganych normami i ustawami parametrów budynku. Zmiany uznane przez ustawę o prawie budowlanym za istotne, np. zmiana kubatury budynku, muszą zostać zaakceptowane przez autora projektu. Można ich dokonać, zanim zostanie wydana zgoda na budowę domu – później wymagane jest ubieganie się o nową zgodę.

4.      Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego w urzędzie

Budowa domów wymaga uzyskania zgody właściwego urzędu miejscowego. Od 2017 roku możliwe jest tzw. zgłoszenie budowy zamiast ubiegania się o pozwolenie na budowę. Pierwsza opcja jest mniej skomplikowana i szybsza: oczekiwanie na wydanie zgody na podstawie zgłoszenia budowy to 30 dni, w przypadku pozwolenia na budowę – 65 dni.

Zgłoszenie budowy stosuje się w przypadku budowy domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania (m.in. zacienienie, odległość od działki i zabudowy sąsiada) nie wykracza poza granice działki.

Zgłoszenie budowy domu należy złożyć wraz projektem budowlanym przed rozpoczęciem robót w wydziale architektoniczno-budowlanym właściwego urzędu.

5.      Wynajęcie sprawdzonej ekipy budowlanej

To ostatni etap przygotowań. By budowa domu poszła gładko i bez opóźnień, warto najpierw wypytać okolicznych mieszkańców o sprawdzoną ekipę. Kandydatów należy sprawdzić: jakie mają opinie w internecie, czy firma działa legalnie i nie zatrudnia pracowników „na czarno” oraz czy ma odpowiedni sprzęt. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, lepiej poszukać ekipy budowlanej o lepszej reputacji, ale droższej – na przykład z sąsiedniego miasta. Nawet jeśli podniesie to początkowy koszt budowy domu, pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie