ZAMÓW KATALOG
71 352 04 40
BEZPŁATNE KONSULTACJE
FACEBOOK
DOŁĄCZ DO NAS
POMOC FACHOWCA
Sprawdź
NEWSLETTER
ZAPISZ SIĘ

Najczęściej zadawane pytania

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu domu katalogowego.
Chcemy w ten sposób przybliżyć i wyjaśnić niektóre z pojęć, z którymi przyjdzie się zetknąć przyszłemu Inwestorowi.

Co należy wiedzieć przed zakupem projektu?
Wybór projektu domu jest jedną z ważniejszych decyzji przyszłego Inwestora. Przy wyborze odpowiedniego domu należy brać pod uwagę kilka rzeczy:

 • swoje oczekiwania i potrzeby,
 • możliwości finansowe,
 • wielkość działki budowlanej i jej usytuowanie względem stron świata,
 • warunki zabudowy danej działki (określone w Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego). Dokumenty te należy uzyskać w Urzędzie Gminy.
  Są to warunki, które spełniać musi dom, aby uzyskał pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę (między innymi maksymalna wysokość zabudowy, minimalne odległości domu od granic działki, maksymalny bądź minimalny
  kąt nachylenia połaci dachowych, kształt dachu).

Jak ustalić minimalne wymiary działki dla danego projektu?
Minimalne wymiary działki muszą być zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego. Podstawowymi warunkami, które muszą być spełnione są:

 • usytuowanie ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi minimum 4 m od granicy działki,
 • usytuowanie ściany bez otworów okiennych i drzwiowych minimum 3 m od granicy działki,
 • odległość krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej od granicy działki – nie mniej niż 4 m mierzone w poziomie.

W naszych opracowaniach bierzemy pod uwagę wyłącznie wymiary budynku, bez wymiarów zewnętrznych tarasów. Wielkość tarasów można dostosować do wymiarów działki, w związku z czym tarasy nie będą Państwa ograniczać w wyborze projektu.

Mając na uwadze, że wymiary oraz kształty zakupionych przez Państwa działek są różne i nie zawsze pozwalają na realizację domu o "standardowych wymiarach" stworzyliśmy również grupę projektów dedykowanych pod działki wąskie. Można sie z nimi zapoznać w specjalnej kategorii prezentowanej na naszej stronie internetowej "Projekty domów na wąską działkę".

projekty domów wymiary działki


Jak usytuować dom na działce?
Najkorzystniejsze usytuowanie domu na działce jest wtedy, gdy część dzienna z salonem, jadalnią i tarasem zorientowane są na zachód, południe lub południowy zachód. Wówczas część domu, w której przebywa się najczęściej w ciągu dnia jest najlepiej i najdłużej oświetlona światłem dziennym. Kuchnia i łazienki mogą mieć oświetlenie północne lub północno wschodnie. Okna sypialni mogą być zlokalizowane w elewacjach wschodnich, zachodnich i południowych. Stronę północną najlepiej pozostawić na pomieszczenia garażu, spiżarni i pomieszczenia gospodarcze.

W przypadku działek z wjazdem od pólnocy dla większości proejktów spełnienie powyższego warunku jest dość proste. Problem pojawia się w momencie, gdy nasza działka ma wjazd od strony południowej - ciężko bowiem jest znaleźć projekty ze strefą dzienną usytuowaną na elewacji wejściowej. Dlatego spośród naszej bogatej oferty projektów domów wyselekcjonowaliśmy te, które idealnie nadają się na działkę z wjazdem od południa i stworzyliśmy specjalną kategorię "Projekty domów z wejściem od południa".

Jak można zamówić projekt?
Zamówienia dokumentacji projektowej można dokonać:

 • wypełniając formularz zamówienia na naszej stronie internetowej www.dobredomy.pl,
 • dzwoniąc pod numer tel. 71 352 04 40 lub 71 352 04 42,
 • wysyłając fax z zamówieniem pod numer tel. 71 352 04 41,
 • w siedzibie firmy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30,
 • wysyłając e-maila na adres biuro@dobredomy.pl.


Przy zamówieniu należy podać:

 1. Nazwę projektu
 2. Wersję projektu - podstawowa czy lustrzane odbicie.
 3. Spis planowanych zmian w projekcie (potrzebny do wystawienia odpowiedniej zgody na zmiany przez naszą pracownię).
 4. Imię i nazwisko (lub nazwa firmy).
 5. Dane do faktury (ulica, numer domu, kod pocztowy, miejscowość, NIP).
 6. Adres wysyłki (jeżeli różni się od danych podanych do faktury).
 7. Telefon kontaktowy.


W przypadku zamówień składanych drogą elektroniczną potwierdzenie przyjęcia zamówienia następuje w ciągu 24 godzin (telefonicznie lub mailowo). Realizowane będą tylko zamówienia z podanym numerem telefonu kontaktowego, umożliwiającym weryfikację zamówienia.


Jakie są sposoby płatności?
Mają Państwo do wyboru dwie formy płatności:

 • pobranie – płatność za zamówiony projekt następuje u listonosza
  lub w urzędzie pocztowym w momencie odbioru przesyłki,
 • przelew – realizacja zamówienia następuje w momencie wpłynięcia środków
  na konto, którego numer jest podawany przy przyjmowaniu zamówienia.

Realizacja zamówienia
Zamówienia są realizowane w terminie 3 dni roboczych od momentu złożenia zamówienia w przypadku płatności przy odbiorze lub od momentu zaksięgowania wpłaty na naszym koncie w przypadku płatności przelewem.

Co zawiera projekt?
Kupując gotowy projekt katalogowy otrzymują Państwo 4 egzemplarze dokumentacji technicznej oraz 1 egzemplarz materiałów pomocniczych.

Dokumentacja techniczna:
W skład dokumentacji wchodzą projekty: architektury, konstrukcji, instalacji wewnętrznych i opis techniczny.

Architektura:

 • elewacje,
 • rzuty kondygnacji,
 • rzut dachu,
 • dwa lub trzy przekroje,
 • zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej.

Konstrukcja:

 • rzut fundamentów,
 • rzut stropów i nadproży,
 • rzut więźby dachowej.

Instalacje wewnętrzne:

 • instalacja gazowa,
 • instalacja wody ciepłej, zimnej i kanalizacji,
 • instalacja c.o.,
 • instalacja elektryczna.

Każdy z 4 egzemplarzy projektu, który otrzymują Państwo w komplecie, zabezpieczony jest przed powielaniem czerwoną pieczątką. Świadczy ona o oryginalności rysunków. Pieczątka znajduje się na stronie tytułowej oraz na wszystkich rysunkach technicznych.

Materiały pomocnicze:
Są to materiały dodawane w jednym egzemplarzu do każdego projektu, w celu ułatwienia prowadzenia inwestycji. Materiałów tych nie należy składać w urzędzie – są one przeznaczone tylko dla inwestora i wykonawcy. Zawierają one:

 • rysunki wykonawcze elementów żelbetowych,
 • zestawienie stali zbrojeniowej,
 • zestawienie elementów więźby dachowej.

W związku ze stałym poszerzaniem naszej oferty, zakres materiałów pomocniczych może ulec zmianie.

Do każdego projektu można dokupić dodatkowo:

Kosztorys podstawowy:
dotyczy zakresu robót budowlanych do stanu surowego zamkniętego (obejmuje roboty fundamentowe, murowe, wykonanie stropów i więźby dachowej, wylewki betonowe pod posadzki, pokrycie dachu, ścianki działowe oraz schody wewnętrzne, okna i drzwi zewnętrzne).

Kosztorys rozszerzony:
kosztorys projektu w zakresie robót budowlanych do stanu „pod klucz” obejmuje koszt wybudowania domu (materiały i robocizna) w stanie wykończonym.

 projekt domu kosztorys

Co zawierają kosztorysy sporządzane do naszych projektów?
Kosztorysy załączane do naszych projektów są kosztorysami szczegółowymi, uwzględniającymi wszystkie elementy potrzebne do realizacji obiektu. Robocizna i materiały wyliczone zostały zgodnie z obowiązującymi normami i cennikami uwzględniając ceny uśrednione - ogólnopolskie.

Kosztorysy sporządzone zostały przez współpracującą z naszą pracownią profesjonalną firmę kosztorysową.
W każdym projekcie założony został konkretny rodzaj materiałów dla wykonania danego domu i dla takiego zestawienia sporządzany jest kosztorys.

Podane ceny są cenami netto i nie zawierają wyceny wykonania instalacji wewnętrznych. Związane jest to z tym, że inwestorzy stosują różne instalacje chociażby ogrzewania i ceny poszczególnych elementów instalacji np. pieca, rur są bardzo różne. Ponadto nie w każdym domu zakładane są instalacje gazowe, kanalizacja itp. w związku z tym uwzględnienie cen instalacji mogłoby w znaczny sposób zakłamać wartość kosztorysową domu. Orientacyjny koszt wykonania instalacji to około 15-25% kosztorysowej wyceny budowy domu (roboty budowlane). Aktualizacja kosztorysów wykonywana jest raz w roku – na podstawie uaktualnianych cenników.

Czym różni się projekt gotowy od projektu indywidualnego?
Projekt gotowy jest to projekt architektoniczno-budowlany przeznaczony do wielokrotnego zastosowania.

Ponieważ zgodnie z zapisami Prawa Budowlanego projekt gotowy musi zostać adaptowany, po jego zakupie inwestor powinien skontaktować się z projektantem adaptującym (patrz następne pytanie). Przez adaptację rozumie się dostosowanie projektu do lokalnych warunków gruntowych, klimatycznych oraz doprowadzenie do zgodności z miejscowym planem zabudowy przestrzennej lub Decyzją o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.

Ponadto przed złożeniem projektu gotowego do urzędu należy uzupełnić go o Projekt Zagospodarowania Terenu oraz załączniki formalno-prawne.

Projekt indywidualny to projekt robiony na wyraźne życzenie Inwestora. W trakcie jego tworzenia zostaje on dostosowany do potrzeb Zleceniodawcy, do jego gustu i oczekiwań. Projekt taki uwzględnia wszystkie warunki techniczne i lokalizacyjne związane z konkretną działką, na której Inwestor będzie budował dom.

Decydując się na projekt indywidualny należy mieć na uwadze, że koszt jego wykonania jest znacznie wyższy od ceny projektu gotowego, a czas oczekiwania na projekt jest dość długi.

Kto to jest architekt adaptujący i jakie są jego obowiązki?
Projektantem adaptującym jest architekt działający na miejscu budowy z ramienia Inwestora. W przypadku większych zmian współpracuje on również z projektantami innych branż (konstruktorami, instalatorami). Jest to osoba z uprawnieniami budowlanymi, która dokonuje adaptacji projektu gotowego i przygotowuje projekt zagospodarowania działki.

Do podstawowych obowiązków projektanta adaptującego należą:

 1. Wykonanie i podpisanie projektu adaptacji domu do konkretnej działki.
 2. Wykonanie projektu zagospodarowania działki, który należy złożyć wraz z projektem do urzędu.
 3. Dołączenie wymaganych opinii, uzgodnień, oświadczeń i warunków od właścicieli mediów o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków.
 4. Naniesienie na oryginalny projekt planowanych zmian (w zakresie rysunkowym i tekstowym, trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym) lub wykonanie rysunków zamiennych i dołączenie ich do oryginału projektu.
 5. Wykonanie ewentualnej adaptacji fundamentów do lokalnych warunków gruntowych.
 6. Sprawdzenie i ewentualne dostosowanie konstrukcji budynku do lokalnych warunków i strefy klimatycznej.

Adaptację należy wykonać zgodnie z przepisami, polskimi normami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Dodatkowo w ramach oddzielnej umowy projektant adaptujący może podjąć się uzyskania wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzenia rozwiązań projektowych, sprawowania nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac budowlanych, uzgadniania możliwości wprowadzenia zmiany w projekcie w trakcie budowy zgłoszonej przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru budowlanego.

Za zakres i poprawność adaptacji projektu oraz za jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi w dniu składania projektu do zatwierdzenia odpowiedzialność ponosi projektant adaptujący projekt. Jednocześnie projektant dokonujący adaptacji przejmuje na siebie obowiązki z tytułu sprawowania nadzoru autorskiego.

Aby przedłożyć projekt do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę, należy uzupełnić dokumentację o projekt zagospodarowania działki budowlanej oraz dokonać jego adaptacji do odpowiednich stref, właściwych dla lokalizacji projektu. Projekt zagospodarowania działki należy zamieścić w osobnym tomie (oprawie-teczce) stanowiącym z projektem architektoniczno-budowlanym komplet projektu budowlanego (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego).

architekt adaptujący

Czy projekty z naszej pracowni mogą być realizowane poza granicami kraju?
Nasze projekty mogą być wykorzystane za granicą jedynie jako koncepcja architektoniczna. Dokumentacja budowlana musi być wykonana w języku urzędowym danego kraju oraz dostosowana do lokalnych przepisów, norm i warunków przez architekta z uprawnieniami budowlanymi na terenie danego kraju. Związane jest to z tym, iż Prawo Budowlane, ustawy oraz normy w innych krajach mogą się różnić od obowiązujących w Polsce. Ponadto uprawnienia naszych projektantów nie koniecznie muszą być uznawane poza granicami kraju.

Jakie zmiany w projekcie nie wymagają zgody pracowni?

Projektant dokonujący adaptacji projektu może bez zgody autora wprowadzić zmiany dotyczące:

 • zmiany wymiarów fundamentów wynikające z dostosowania budynku
  do lokalnych warunków gruntowych,
 • wprowadzenia całkowitego lub częściowego podpiwniczenia budynku pod warunkiem nie wynoszenia poziomu parteru w stosunku do poziomu terenu,
 • użycia innych materiałów na konstrukcję budynku (ściany, stropy)
  przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów i pod warunkiem zachowania walorów użytkowych budynku,
 • rodzaju stropów - przy zachowaniu układu konstrukcji i zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów,
 • materiałów ścian zewnętrznych i wykończeniowych (tynki, posadzki, dachówki, izolacja cieplna i przeciwwilgociowa) pod warunkiem utrzymania wymaganych parametrów (tj. np. wytrzymałość, ciepłochłonność),
 • programu użytkowego wewnątrz budynku; np. przesunięcia lub likwidacji ścian działowych, zmiany lokalizacji, ilości i kształtu okien oraz drzwi, przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów,
 • kąta nachylenia dachu do 10% lub 5 stopni pod warunkiem dostosowania konstrukcyjnego i zachowania formy architektonicznej,
 • zmiany przekrojów elementów konstrukcji dachowej wynikającej z dostosowania do materiałów pokrycia lub z dostosowania budynku do innych stref śniegowych i wiatrowych niż podano w projekcie,
 • kolorystyki elewacji, detali dekoracyjnych, kształtu podjazdów i tarasów,
 • instalacji: wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i centralnego ogrzewania – pod warunkiem zachowania obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego,
 • realizacji projektu wg. lustrzanego odbicia.

Powyższe zmiany powinny zostać naniesione na oryginał projektu trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym i dokonane z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów Prawa Budowlanego przez osoby posiadające do tego odpowiednie uprawnienia. W uzasadnionych przypadkach należy sporządzić rysunki zamienne i dołączyć je jako aneks. Jakiekolwiek inne zmiany ponad wyszczególnione wyżej mogą być dokonane wyłącznie za zgodą autora projektu.

gotowy projekt domu

Zespół Pracowni Dobre Domy

www.dobredomy.pl

Zamów bezpłatny katalog Darmowe konsultacje z architektem
Twoja przeglądarka nie spełnia minimalnych wymagań naszego nowego serwisu!

Uaktualnij przęglądarkę aby wyświetlić naszą stronę poprawnie. Aktualizacja

×