Jak zaaranżować skosy na poddaszu?

Jak zaaranżować skosy na poddaszu?


Wybrałeś projekt domu z poddaszem? To świetnie! Zyskujesz w ten sposób dodatkową i oryginalną przestrzeń mieszkalną, którą możesz zaadaptować na różne pomieszczenia.  Obawiasz się trudności aranżacyjnych związanych z obecnymi skosami ? Zupełnie niepotrzebnie.

Dom z poddaszem użytkowym daje możliwość wyraźnego podziału przestrzeni mieszkalnej na strefę dzienną umieszczoną na parterze i nocną, znajdującą się na poddaszu. Na wyższej kondygnacji można urządzić jednak nie tylko sypialnię, lecz także gabinet do pracy, pokój dla dziecka czy łazienkę.

Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać wolną przestrzeń pod skosami i na co zwrócić uwagę w czasie aranżacji poddasza.

Zanim  zaczniesz adaptować poddasze…

Poddasze jest jednym z tych miejsc w domu, które intensywnie się nagrzewają. Zadbaj więc o to, by w pomieszczeniach, które na nim powstaną, utrzymywała się odpowiednia temperatura. Jak to zrobić?

Żeby nie dopuścić do nagrzewania się poddasza, należy zamontować odpowiednią izolację tej przestrzeni. Między krokwiami i pod nimi połóż dwie warstwy wełny mineralnej o grubości ok. 30 cm. Dzięki temu obniżysz nie tylko temperaturę poddasza latem, lecz także wydatki związane ze stratami ciepła zimą.

W ujarzmieniu gorąca na najwyższej kondygnacji domu może także pomóc instalacja klimatyzacji lub montaż na oknach dachowych rolet ze specjalną warstwą, która odbija promienie słoneczne.

Okna na poddaszu

Są niezbędne, żeby odpowiednio doświetlić wnętrze. Przyjmuje się zwykle, że 1 m² szyby może zapewnić światło na ok. 8-12 m² powierzchni poddasza. Dobierając okna, miej również na uwadze kąt nachylenia dachu. Rozmiar okna dobieraj odwrotnie proporcjonalnie do kąta nachylenia to znaczy, że im kąt jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Równie ważny jest charakter aranżacji, jaką planujesz wprowadzić w swoim domu. Nie zawsze bowiem można umieścić grzejnik – zgodnie z zasadami instalacji – w miejscu największych strat ciepła. Z taką trudnością będziesz musiał się zmierzyć, jeśli chcesz mieć na poddaszu przestronny pokój kąpielowy i umieścić wannę pod oknem.

Najważniejsza na poddaszu – ścianka kolankowa

Ścianka kolankowa to inaczej ściana konstrukcyjna, która znajduje się nad wieńcem stropowym. To na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Wysokość ściany kolankowej determinuje zagospodarowanie skosów.

Decydując o przeznaczeniu poddasza, zwróć uwagę, czy zostaną zachowane minimalne wysokości ścianki kolankowej, które pozwolą na umieszczenie pod skosami:

Sypialnia, kuchnia, a może łazienka? Wybierz przeznaczenie poddasza

Żeby urządzić wygodną sypialnię lub gabinet na ostatniej kondygnacji, wysokość poddasza nie powinna być mniejsza niż 2-2,5 m. Co jest następnym krokiem? Zabudowanie skosów. Można do tego wykorzystać szare płyty gipsowo-kartonowe. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – jak np. kuchnia – zastosowanie znajdą zielone płyty g-k. Do zabudowy łazienki sprawdzą się wytrzymałe płyty cementowo-włóknowe o podwyższonej tolerancji na wilgoć.

Jeżeli dysponujesz wysokim poddaszem, możesz użyć desek do wykończenia skosów i sufitów. Dzięki temu nawet jeśli wizualnie zmniejszysz wysokość pomieszczenia, nie przytłoczysz go.

Zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym.

Ciekawym sposobem na aranżację łazienki na poddaszu, oprócz ustawienia wanny pod skosami, jest montaż prysznica z odpływem w podłodze, oddzielonego od wanny szklaną ścianką zamiast zwykłej kabiny. Skosy sprawdzą się również jako miejsce przeznaczone pod półki na drobiazgi czy szafki.

W przypadku kuchni na poddaszu nie należy umieszczać pod skosami płyt grzewczych ani kuchenek, ponieważ nie zmieścimy w takiej konfiguracji okapu. Możemy za to wykorzystać tę przestrzeń na strefę zlewozmywaka. W przypadku ścianki kolankowej o wysokości 75 cm pod skosem zmieścimy stolik kuchenny lub schowki.

Sypialnia na poddaszu czy pokój dziecka to marzenie wielu osób. Na najwyższej kondygnacji będzie najspokojniej w całym domu. Aranżując wnętrze, zwróć uwagę, żeby nie przeładować go zbyt dużą ilością mebli. Płatwie, miecze i słupy zabierają sporo miejsca, dlatego nie warto jeszcze bardziej zmniejszać przestrzeni dużymi elementami wyposażenia. Minimalizm na poddaszu jest mile widziany.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje