Dobredomy na Facebooku Polec znajomym Zadaj pytanie
projekty domow
 1. Aktualności:
  Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD 2014:   Z przyjemnością informujemy, że nasza Pracownia weźmie udział (...)
 2. Aktualności:
  Ciekawy projekt klasycznego domu - Anteusz z Wykuszem: Klasycznie i ciekawie - projekt Anteusz z Wykuszem   Kolejna (...)
 3. Aktualności:
  Projekt domu Flawia Mała II: Czas zrealizować swoje marzenia - projekt Flawia Mała (...)
 4. Aktualności:
  Wyniki konkursu "Najlepszy projekt domu": Rozstrzygnięcie konkursu "Najlepszy Projekt Domu"   Poznaliśmy już zwycięzców konkursu (...)
 5. Aktualności:
  Promocja: "Wiosenne rabaty na świąteczne klimaty "     Chcesz zbudować dom? (...)
Szukaj projektuSzukaj projektu
forum
facebook.dobredomy.pl
Projekty domów katalogowych
Pomoc fachowca
konkurs fotograficzny
Oferta dla Dewelopera
Protokół przekazania mieszkania - przewodnik o tym, jak ustrzec się przed niedoróbkami.

Wreszcie nadszedł, wyczekiwany z utęsknieniem moment odbioru mieszkania lub domu. Na co zwrócić uwagę, umawiając się z deweloperem na przekazanie mieszkania i jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony protokół przekazania lokalu mieszkalnego?

 

Spróbujemy odpowiedzieć na te istotne pytania, bowiem właściwie sporządzony protokół przekazania mieszkania, uwzględniający wszystkie wady i usterki, wychwycone w momencie jego odbioru, będzie podstawą do ewentualnych roszczeń, względem wykonawcy/dewelopera.

 

 

protokół przekazania mieszkania Protokół przekazania mieszkania

 

Na co zwrócić uwagę podpisując protokół przekazania lokalu

Podczas spotkania z przedstawicielem firmy, od której przejmujemy lokal, z pewnością należy ustalić czy jest on wykonany zgodnie z wcześniej ustalonym standardem wykończenia, a zatem czy dom/mieszkanie ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie, czy rozmieszczenie ścian, wymiary poszczególnych pomieszczeń i otworów drzwiowych są zgodne z projektem domu, czy są zachowane piony na ścianach, w tym kąty proste (do precyzyjnego pomiaru pomocny może okazać się zwykły kątownik, poziomica czy dalmierz laserowy). Przy okazji tych pomiarów, należy również sprawdzić jakość tynków – czy nie ma na nich pęknięć, zacieków czy wybrzuszeń. Istotne, z perspektywy przyszłych prac wykończeniowych, będzie także skontrolowanie poziomu i jakości podłóg, a także sprawności i właściwego rozmieszczenia instalacji elektrycznej (w tym gniazdek elektrycznych), wodno-kanalizacyjnej, co, klimatyzacji czy też instalacji centralnego odkurzacza – jeśli taka instalacja została przewidziana.

Do nagminnych wręcz usterek, odnotowywanych w trakcie odbiorów, zaliczyć można uwagi zgłaszane wobec szyb i ram okiennych i drzwiowych, które okazują się być stosunkowo często zadrapane bądź źle osadzone, a nierzadko wręcz nieszczelne. Warto przy okazji przyjrzeć się także parapetom i sprawdzić, czy i one zostały dobrze uszczelnione przy oknie.

 

Po dokładnej analizie wnętrza lokalu, sprawdźmy otoczenie budynku, w tym dojazdy, parkingi, place zabaw czy chociażby śmietniki. Jeśli umowa sprzedaży obejmuje także powierzchnię garażu upewnijmy się, że przydzielono nam właściwe miejsce, a jego powierzchnia jest zgodna z zapisami umowy.
Pamiętajmy, by odbioru mieszkania dokonywać w ciągu dnia, bo tylko światło dzienne pozwoli nam wychwycić ewentualne zacieki, nierówności i pęknięcia. Przekazanie mieszkania i protokół z jego odbioru, powinny być przeprowadzone dokładnie i bez zbędnego pośpiechu, a już na pewno nie powinniśmy się zgadzać na odbiór mieszkania/domu jeszcze niewykończonego. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy sami zdołamy wychwycić ewentualne usterki, zwróćmy się po pomoc do fachowców. Na rynku swe usługi w tej dziedzinie oferuje obecnie wiele firm, które posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, z pewnością dopilnują wszystkich detali i ocenią jakość wykonanych robót.
 

 

protokół przekazania kluczy Protokół przekazania kluczy

 

 

Zespół Pracowni Dobre Domy

www.dobredomy.pl

 

Polecane artykuły
 • Promocja
  "Wiosenne rabaty na świąteczne klimaty " Chcesz zbudować dom? Zacznij od dobrego projektu! Dobre Domy - dobre projekty w dobrej cenie - tylko teraz z rabatem 150 zł! Zapoznaj się z naszą ofertą domów jednorodzinnych i znajdź swój wymarzony projekt. Złóż zamówienie przez telefon, a otrzymasz od nas gratis: 1. tablicę informacyjną 2. ...
 • Wyniki konkursu "Najlepszy projekt domu"
  Rozstrzygnięcie konkursu "Najlepszy Projekt Domu" Poznaliśmy już zwycięzców konkursu "Najlepszy projekt domu". Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia konkursowe. Komisja Konkursowa wyłoniła dwóch zwycięzców: Szymon Gwóźdź Tomasz Klin Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody - wideodomofony firmy ACO - prześlemy pocztą. Zespół Pracowni Dobre Domy 14 kwietnia 2014 ...
 • Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD 2014
  Z przyjemnością informujemy, że nasza Pracownia weźmie udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa TARBUD, które odbędą się w Hali Stulecia we Wrocławiu w dniach 28-30 marca 2014r. Serdecznie zapraszamy na stoisko nr 128 - nasi architkeci i konsultanci chętnie posłużą pomocą i odpowiedzą na Państwa pytania. Dodatkowo będą Państwo mogli zapoznać ...
Zapytanie ze strony Zamknij
captcha

* Pola wymagane