Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach

Wybierasz projekt domu? Pamiętaj o tych 10 rzeczach


Wybór projektu domu to pierwsza ważna decyzja, od której rozpoczyna się droga do wymarzonych wnętrz. Dostosowanie projektu do potrzeb domowników oraz przestrzeni to istotne kwestie estetyczne. Ważne okazują się również finanse i ograniczenie kosztów budowy. O czym należy pamiętać, decydując się na projekt domu? Prezentujemy 10 porad, które warto uwzględnić.

Oceniając nowoczesne projekty domów, zwracajmy uwagę na ich funkcjonalność i myślmy przyszłościowo. Czy za 10 lub 20 lat zrealizowany projekt uznamy za dobry wybór? Warto przy tym pamiętać, że wygląd zewnętrzny budynku możemy łatwo zmienić, zaś jego funkcjonalność powinna być kluczowa. Co istotne, gotowe projekty domów można nieco zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb. Oto 10 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając projekt domu.

  1. Zwróć uwagę na działkę, na której stanie dom

Dopasowanie domu do działki to jedna z kluczowych kwestii. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość terenu, kształt, powierzchnię, ukształtowanie, położenie względem drogi dojazdowej i kierunków świata (ma to wpływ na rozmieszczenie pokoi i ich naturalne ogrzewanie promieniami słonecznymi). Pozwoli to podjąć decyzję o powierzchni domu, zagospodarowaniu ogrodu czy miejsca przed domem. Należy również sprawdzić sieć elektryczną, gazową i wodno-kanalizacyjną, czyli kompleksowe uzbrojenie działki.

  1. Zwróć uwagę na zagospodarowanie terenu i architekturę

Projekt domu powinien być zgodny z postanowieniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania terenu. Nie oznacza to jednak, że wymarzony projekt domu nie może zostać zrealizowany. Wygląd budynku, jego bryła, detale i dominująca kolorystyka zależą od upodobań estetycznych inwestora, o ile wpisują się w architekturę otoczenia, współgrają z architekturą miejsca, zielenią. Na niewielkiej działce sprawdzi się dom piętrowy, nie parterowy, ograniczający teren wokół budynku.

  1. Sprawdź, jakich nakładów finansowych wymaga realizacja projektu

Oprócz wyboru projektu domu i jego budowy w stanie surowym sporą część finansów pochłania kompleksowe wykończenie, zagospodarowanie posesji i szereg innych detali. Zanim wybierzemy projekt, warto dokładnie sprawdzić, jakich nakładów finansowych wymaga jego realizacjia. Może się okazać, że kilka prostych rozwiązań, które nie obniżą funkcjonalności budynku i standardu domowników, zdecydowanie wpłynie na ograniczenie wysokich kosztów budowy. Pamiętaj, że budowa domu piętrowego to jednocześnie mniejszy koszt fundamentów.

Zobacz, ile może kosztować budowa domu w 2016 roku.

  1. Zastanów się nad powierzchnią domu

Wygodny dom to wyłącznie duży dom – to stwierdzenie należy uznać za mit. Wygodny dom to przede wszystkim dom dobrze rozplanowany, gdzie każdy znajdzie odrobinę prywatności. Często mniejsza powierzchnia może się okazać lepsza niż ogromne otwarte przestrzenie. Należy również pamiętać, że duży dom to również większe koszty eksploatacji, np. ogrzewania.

  1. Postaw na funkcjonalność i myśl przyszłościowo

Dom z piwnicą czy ze strychem? Dom parterowy czy z użytkowym poddaszem przeznaczonym na sypialnie dla domowników i gości? Otwarta kuchnia czy zamknięte, oddzielne pomieszczenie? Postawione wyżej pytania łączy kluczowa kwestia – funkcjonalność. Rozmieszczenie przestrzeni, pokoi, łazienek i kuchni warto planować w taki sposób, aby układ odpowiadał stylowi życia domowników i można było go zmienić. Być może za jakiś czas jedno z pięter stanie się oddzielnym mieszkaniem dla nowej rodziny?

  1. Zwróć uwagę na ekologię – na zdrowie!

Projekty nowoczesnych domów uwzględniają ekologiczne rozwiązania. Szczególnie ważna w późniejszej eksploatacji budynku okazuje się energooszczędność. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i rozwiązań architektonicznych zmniejsza koszty użytkowania domu jesienią i zimą.

Z poradnika Dobrych Domów dowiesz się, jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.

  1. Zdecyduj się na dwuspadowy dach i obniż koszty

Dwuspadowy dach to gwarancja niższych kosztów budowy. Dlaczego? Im więcej spadów, tym więcej kosztownych materiałów i narzędzi zostanie wykorzystanych. Koszty dochodzące to: dodatkowe prace dekarskie, skomplikowana konstrukcja, wydłużenie czasu prac, większe prawdopodobieństwo napraw w przyszłości.

  1. Zastanów się, jak wykorzystasz piwnicę

Budowa domu z piwnicą przeznaczoną na funkcjonalne pomieszczenia to rozsądne rozwiązanie. Już na etapie wybierania projektu warto zastanowić się, czy w podpiwniczeniu chcemy stworzyć salę multimedialną, niewielkie domowe spa, a może pralnię z suszarnią. Takie decyzje wymagają oczywiście wprowadzenia odpowiednich rozwiązań architektonicznych.

  1. Jeśli schody, to jakie

W przypadku wyboru domu piętrowego powinniśmy zwrócić uwagę na schody: jak są zlokalizowane względem strefy wejściowej, czy ich powierzchnia nie jest za duża, czy są bezpieczne, czy ich lokalizacja pozwala na ewentualny podział domu na dwa odrębnie używane piętra, czy schody nie przeszkadzają użytkownikom, czy nie ingerują zbyt mocno w strefy mieszkalne. Schody zabierają sporą przestrzeń domu, dlatego ich lokalizacja powinna być optymalna.

  1. Zastanów się, czy w tym domu poczujesz się dobrze

Dom buduje się zazwyczaj raz w życiu. Ma być wymarzonym miejscem odpoczynku, pracy i zabawy. Kiedy już uporamy się ze wszystkimi kwestiami technicznymi i architektonicznymi, warto spojrzeć na projekt z perspektywy przyszłego mieszkańca, weryfikując rzeczywistość z planami i marzeniami. Sprawdźmy, czy styl domu odpowiada naszym upodobaniom, czy wybrany projekt posiada elementy, o których marzyliśmy, np. duży taras, balkon w sypialni lub otwartą kuchnię.

Na tych 13 pytań musisz sobie odpowiedzieć

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odpowiedz sobie na poniższe pytania, aby nie mieć wątpliwości, że Twoja decyzja jest dobra.

  1. Czy wejście do domu jest atrakcyjne i funkcjonalne?
  2. Czy chcę stworzyć toaletę dla gości?
  3. Czy kuchnia będzie położona w pobliżu: wejścia do spiżarni, wejścia do domu, wejścia do garażu, jadalni, salonu?
  4. Czy kuchnia będzie dobrze oświetlona i wentylowana?
  5. Na jaką część podwórka będziemy mieć widok z każdego okna?
  6. Czy pokój dzienny jest dobrze nasłoneczniony?
  7. Czy z pokoju dziennego można wyjść do ogrodu?
  8. Czy chcę, aby w domu znajdował się kominek?
  9. Jaka odległość dzieli sypialnię od łazienki?
  10. Czy łazienka będzie połączona z WC?
  11. Czy potrzebuję garażu?
  12. Czy chcę stworzyć dom wielopokoleniowy i w przyszłości go podzielić?
  13. Czy dom w przyszłości nie okaże się za mały lub za duży?

Specjaliści z pracowni Dobre Domy doradzą, jak wybrać najlepszy projekt, skrojony na miarę potrzeb wszystkich domowników.

 

Custom Banners//Custom backdrop//Backdrop DIY

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje