Przygotuj dom na wiosnę, czyli czyszczenie elewacji

Przygotuj dom na wiosnę, czyli czyszczenie elewacji


Elewacja, żeby pięknie wyglądać i dobrze służyć przez lata, musi być nie tylko odpowiednio dopasowana do warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu, lecz także powinna być regularnie czyszczona. Ciągła ekspozycja na kurz, sadzę lub błoto, a także wykwity lub pleśń to coś, z czym musi sobie radzić każdy właściciel domu. Warto zatem wiedzieć, jak to robić.

Zewnętrzną powierzchnię ściany budynku nazywamy elewacją. Może być ona zrobiona na wiele różnych sposobów. Na rynku dostępne są materiały do wykonania elewacji z cegły, drewnianej okładziny, płyt klinkierowych lub kamiennych, a także akrylowych, silikonowych, silikatowych lub mineralnych tynków elewacyjnych. Niezależnie od tego, co wybierzemy, czyszczenie jest obowiązkowe.

Typy zanieczyszczeń

Brudem są wszystkie substancje nieorganiczne i mineralne (piasek lub kurz) oraz produkty spalania paliw stałych i płynnych. Pierwsze dwa rodzaje częściej można spotkać na wsi, ostatnie natomiast przeważnie występują w mieście. Połączenie wszystkich skutkuje szarymi przebarwieniami o nieregularnym kształcie.

Najczęstsze typy zabrudzeń elewacyjnych to:

Ściany brudzą się z wielu powodów, a stopień zabrudzenia w dużym stopniu zależy od miejsca, w którym stoi dom. Jedno jest pewne – dom wybudowany w mieście w pobliżu ruchliwej ulicy szybciej będzie wymagał czyszczenia. Duże znaczenie ma tu także ukształtowanie bryły budynku i jego ekspozycja względem stron świata (elewacja skierowana na północ sprzyja zabrudzeniom biologicznym). Pamiętaj też, że powierzchnie pionowe i gładkie brudzą się wolniej od tych chropowatych, poziomych lub ukształtowanych ze spadkiem.

Jak przygotować się do czyszczenia tynkowej elewacji?

Układasz plan porządków i prac przed świątecznymi pracami? Zrób to samo w przypadku elewacji. Postępuj zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami i ciesz się pięknym domem na nowo. Na początek ustal, z jakiego typu zanieczyszczeniem musisz sobie poradzić. Jeśli masz wątpliwości i nie umiesz odpowiedzieć na to pytanie, to zwróć się do mykologów budowlanych o fachową ekspertyzę.

Zabrudzenia nieorganiczne i organiczne najlepiej (i najbezpieczniej) usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej. Do wody warto dodać wówczas specjalnego detergentu do mycia fasad. Dzięki temu nie tylko umyjesz, lecz także dodatkowo zabezpieczysz ścianę. Przed pierwszym takim myciem sprawdź ustawienia ciśnienia. Przy zbyt słabym nie wyczyścisz porządnie ściany. Z kolei przy zbyt dużym ciśnieniu istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia elewacji. Kolejny etap to ponowne przemycie całości, tym razem czystą wodą. Później wystarczy pozostawić wszystko do wyschnięcia.

Jeśli zabrudzenia były tak duże, że nie udało się ich całkowicie zmyć, to konieczne może okazać się pomalowanie elewacji. Tego typu pełen zabieg konserwacyjny (mycie + malowanie) budynku powinno przeprowadzać się regularnie – co najmniej raz na 10 lat.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Zaraz po tynku jest to jedna z popularniejszych elewacji. Niestety panujący obecnie pogląd, że cegła pozostanie w niezmiennym stanie przez lata, jest błędny. Na ścianie tego typu bardzo często można spotkać wykwity. Staranne zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące to konieczność.

Do zabrudzeń biologicznych konieczne są specjalne środki odkażające, które zniszczą zarodniki i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Stosuj je jednak zgodnie z zaleceniami producenta!

Kurz czy piasek wystarczy zmyć wodą lub parą pod ciśnieniem, trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z ilością wody. Pamiętaj też o impregnowaniu – szczególnie miejsc narażonych na wilgoć (np. cokoły czy parapety). Impregnat wydobywa barwę i fakturę klinkieru, dzięki czemu całość wygląda ładniej.

Piękny na lata

Odpowiednia konserwacja i stosowanie preparatów czyszczących zapewnią Twojemu domowi estetyczny wygląd. Przynajmniej dwa razy w roku (po zimie i przed nią), gdy temperatury jeszcze na to pozwalają, wyczyścić całość i ciesz się wybraną elewacją przez długi czas.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje