Oświetlenie zewnętrzne domu – podstawowe informacje

Oświetlenie zewnętrzne domu – podstawowe informacje


Sztuczne światło jest konieczne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo. Dobrze rozplanowane sztuczne światło pozwoli natomiast podkreślić wszystkie wyjątkowe cechy architektury domu i sprawi, że będzie zachwycał pięknem nawet po zmroku. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o typach lamp i sposobach ich eksploatacji.

Wyobraźnia, pomysł, znajomość materiału oraz projekt – to wszystko jest niezbędne do przemyślanego zainstalowania specjalnych lamp. Różnorodność ich rodzajów pozwala na zabawę formą i kolorem, dzięki czemu budynek, otaczający go ogród oraz ogrodzenie nabiorą charakteru i dopasują się do oczekiwań mieszkańców.

Podstawowe zasady oświetlenia zewnętrznego

Najważniejszy jest efekt końcowy. Ale by ten był zadowalający, powinno się zaplanować całe oświetlenie jeszcze przed początkiem prac. Wówczas architekci mają szansę na takie dobranie lamp i miejsc, aby dom i ogród po zmierzchu nie tylko wyglądały bajecznie, lecz także były po prostu funkcjonalne.

W tym celu należy wziąć pod uwagę drzwi wejściowe oraz całą infrastrukturę wokół budynku – ścieżki, schody, oczka wodne, drzewa, krzewy, rabaty kwiatowe czy altany. Oczywiście, nie wszystkie elementy wymagają oświetlenia, niezbędne jest ono przy furtce, bramie, drzwiach wejściowych, podjazdach oraz tarasach. Wtedy dom jest lepiej widoczny z większych odległości.

Najważniejsze jest również to, że światło zewnętrzne nie musi generować wysokich rachunków. Wystarczy zdecydować się na oświetlenie energooszczędne, np. diody LED. W porównani do zwykłych żarówek oszczędność wnosi tu nawet ok. 50%, ponieważ lampy LED pobierają o wiele mniej prądu. Do ich zasilania potrzeba zaledwie 12V (w przypadku zwykłych żarówek wciąż niezbędny jest prąd 230V). Taka inwestycja może zwrócić się nawet po roku.

Rośnie także popularność lamp wykorzystujących energię słoneczną. Ich eksploatacja nie generuje dodatkowych kosztów. Ceny natomiast wahają się od 20 do ok. 150 zł.

Rodzaje lamp zewnętrznych

Tu zawsze pojawia się problem. Co wybrać, by nie wydać zbyt dużo, by wszystko wyglądało efektownie i do tego było funkcjonalne. Przecięty klient niewiele wie na temat rodzajów lamp, ich montażu oraz przeznaczenia. Dlatego warto zdobyć tę wiedzę.

W sklepach można znaleźć następujące rodzaje lamp:

W czasie zakupu należy wybrać także oprawę lampy i tu warto zwrócić uwagę na współczynnik szczelności (oznaczany skrótem IP, czyli Index of Protection) wyrażany dwucyfrową liczbą charakteryzującą szczelność oprawy. Pierwsza z cyfr oznacza stopień odporności na pyły i ciała stałe, druga na wilgotność i wodę. W przypadku lamp zewnętrznych IP musi być wysoki. W ogrodzie sprawdzą się te o wartości IP 55 lub 56.

Bądź czujny i świeć tylko wtedy, kiedy trzeba

Nie trzeba oświetlać budynku przez całą noc, ponieważ to zbędne generowanie kosztów. Co jednak zrobić, by móc cieszyć się światłem wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne? Odpowiedzią są specjalne czujniki zamontowane w lampach. Wymienić można dwa podstawowe:

Oznacza to, że wyczuwają one po pierwsze porę dnia (w tym wypadku nocy) i ruch. Interesującym rozwiązaniem jest możliwość regulacji czasu działania (od 15 s do aż 30 minut). Trzeba niestety pamiętać, że zasięg tego typu urządzeń jest ograniczony (od 10 do 15 m), dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce montażu.

Oświetlenie na prąd czy energię słoneczną?

Zamontowanie lamp zewnętrznych to duże ułatwienie. Nie trzeba po ciemku szukać kluczy w torbie, nie grozi też upadek ze schodów. Niestety, dodatkowe oświetlenie, to dodatkowe koszty. A tych każdy chciałby uniknąć.

Stąd też wspomniana wcześniej popularność lamp solarnych, czyli tych, które za pomocą ogniwa fotowoltaicznego koncentrują energię słoneczną w ciągu dnia i „oddają” ją w postaci światła po zmroku. Dobra wiadomość brzmi: nie potrzeba kabli, nie potrzeba skomplikowanej instrukcji montażu i dodatkowego źródła energii. Wystarczy odpowiednia lampa i słońce.

W sklepach można znaleźć lampy solarne w różnej wielkości i różnej formie, np. te przypominające kamienie, słoneczniki lub kwiaty (świetne rozwiązanie oświetlenia przy oczkach wodnych!). Pamiętajmy jednak, że mimo kuszącej oferty, lampy te muszą znajdować się odpowiednio nasłonecznionym miejscu i pozostawać w 1,5 metrowej od siebie odległości.

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie obu rodzajów lamp – wtedy mamy pewność, że wypracujemy dobre oświetlenie, w miarę możliwości ograniczając koszty.

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje