Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien – jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu okien – jak ich uniknąć?


Okna to jedna z barier, obok ścian, drzwi i dachu, które chronią nasze domy przed wilgocią i utratą ciepła, zapewniając jednocześnie wentylację. Montaż okien nie jest jednak prosty i nawet fachowcom zdarza się popełniać błędy – zwłaszcza w przypadku okien dachowych. Na co należy zwrócić uwagę przy montażu okien i jak uniknąć najczęstszych błędów? Podpowiadamy.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek montażu okien, należy zadbać o to, by sprzedawcy ustalający ceny montażu zobaczyli najpierw miejsce wykonania prac. Wycena powinna obejmować konkretny zakres robót – inaczej okna mogą zostać zamontowane nieprawidłowo i mogą Cię czekać kosztowne poprawki. Trzeba też upewnić się, czy otwory okienne zostały odpowiednio przygotowane, a okna – dopasowane i odpowiednio wymierzone, z uwzględnionymi luzami dylatacyjnymi. Dotyczy to także profili okiennych.

Problemy z ościeżami przy montażu okien

Ościeże to wewnętrzna strona otworu okiennego (lub drzwiowego), na której kładzie się stolarkę. By prawidłowo przymocować elementy okna, ościeże przede wszystkim nie mogą być uszkodzone – sami możemy sprawdzić, czy są w nich pęknięcia, ukruszenia lub dziury. Ekipa montażowa powinna je naprawić, zanim zacznie montaż okien. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy chodzi o okna dachowe.

Inne problemy z ościeżami wynikają z niedbalstwa załogi. Podstawowym błędem jest tu niestaranne oczyszczenie podłoża – resztki zaprawy na ościeżnicy mogą po pewnym czasie ukruszyć się i stworzyć szczeliny miedzy ościeżem a ościeżnicą. Dodatkowo uniemożliwią odpowiednie przyleganie materiałów uszczelniających okna, co w konsekwencji doprowadzić może do powstania tzw. „mostku termicznego” i w wyniku tego do zawilgocenia pod oknami, na ościeżach i w nadprożu okna, a w skrajnych przypadkach nawet do zagrzybienia. Dodatkowo okno nie będzie pełnić dobrze swojej funkcji termoizolacyjnej. Jeśli masz ten problem – przygotowaliśmy poradnik o uszczelnianiu okien.

Montaż okna PCV – konieczne listwy przyprogowe

W przypadku okien z PCV poleca się – co niestety często jest zaniedbywane przez „majstrów” – używanie tzw. listew przyprogowych lub progowych. To wąski, wielokomorowy kształtownik okienny wpinany w dolną część ramy ościeżnicy i trwale do niej przymocowany. Listwy te umożliwiają poprawny, równy montaż okien i parapetów (przykręca się do nich m.in. parapet zewnętrzny), ułatwiają montaż okien na warstwach dociepleń czy aplikację folii zabezpieczających warstwy termoizolacyjne. Gwarantują również szczelność okna.

Brak listew, zwłaszcza przy oknach PCV, może doprowadzić do nieszczelności okna lub nieprawidłowego zamocowania parapetów. Jest to szczególnie groźne przy oknach dachowych – woda bardzo szybko przecieka na podłogi i szkody są większe.

Okna dachowe – niezbędna dokładność przy montażu

Montaż okien dachowych sprawia dodatkowe kłopoty. Okna dachowe nadal częściej wykonuje się z drewna niż z PCV – także jeśli są źle zamontowane, będą się wypaczać. Najczęściej można spotkać się z czterema błędami montażu okien dachowych.

  1. Zbyt mocne przykręcenie okna lub użycie za długich wkrętów. To pomyłka łatwa do uniknięcia – wystarczy nie dokręcać wkrętów na siłę i używać wyłącznie elementów dołączonych przez producenta.
  2. Nieprzymocowanie lub przebicie oblachowania – najczęściej następuje podczas montażu pokrycia okna za pomocą gwoździ. Na tym etapie montażu należy zachować szczególną ostrożność.
  3. Nieprawidłowe przechowywanie okien – prowadzące do uszkodzenia lub wygięcia. Okna powinny być składowane na podwyższeniu – nie na ziemi. Nie wolno też stawać na elementach okien ani kłaść na nich przedmiotów.
  4. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta – zazwyczaj zawartych w instrukcji montażu okna dachowego. Najczęstszym problemem jest tu źle sprawdzona i wyrównana ościeżnica lub nieprawidłowe zamocowanie kątowników montażowych.

Każde okna – czy PCV, czy drewniane – należy traktować z ostrożnością. Montaż okien może wydawać się prosty, jednak zaniedbanie i dopuszczenie do fuszerki może nas potem dużo kosztować.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje