Czym jest MPZP i co zrobić, jeśli nie jest dostępny w Twojej gminie?

Czym jest MPZP i co zrobić, jeśli nie jest dostępny w Twojej gminie?


Czy nie byłoby wspaniale móc zbudować dom dokładnie tam, gdzie chcesz? Jak najbardziej! Jest tylko jedno „ale” – nie jest to zgodne z prawem. Gdyby było, takie rozwiązanie szybko doprowadziłoby do chaosu architektonicznego i całkowitego zaburzenia krajobrazu miast i terenów podmiejskich. Właśnie dlatego wszystkich inwestorów obowiązują miejscowe plany przestrzennego zagospodarowania terenu. Porządkują one przestrzeń i wyznaczają obszary, na których mają powstać drogi, sklepy, place zabaw etc. Co jednak zrobić, jeśli w gminie, w której planujesz kupić działkę pod wymarzony dom, nie ma takiego planu? W tekście podpowiadamy, jak się zachować w takim przypadku.

Z tekstu dowiesz się:

MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to akt prawa miejscowego określający przeznaczenie i warunki zagospodarowania terenu. W MPZP można znaleźć informacje dotyczące zarówno obecnych, jak i planowanych inwestycji. Muszą być w nim zawarte dane dotyczące przeznaczenia terenów prywatnych, ulic i dróg publicznych, a także terenów chronionych. Bardzo dużo gmin w Polsce nadal nie ma własnego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa domu nie jest jednak w nich niemożliwa. Wymaga po prostu skorzystania z drogi innej niż standardowa. Aby się dowiedzieć, jak sobie poradzić w takiej sytuacji, czytaj dalej!

MPZP – o czym informuje?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (inaczej: plan miejscowy, MPZP) jest dokumentem, który zgodnie z ustawą z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym powinna mieć każda gmina w Polsce. Nie jest to jednak obowiązkowe, a potrzeba sporządzenia MPZP wynika z polityki przestrzennej danej gminy.

MPZP określa, czy na danej działce będziesz mógł wybudować dom, jaki ma być minimalny kąt nachylenia dachu domu (może się okazać, że w Twojej gminie nie wolno np. budować domów z płaskim dachem i będziesz musiał wybrać inny projekt), a także materiał, którym dom zostanie pokryty. Plan miejscowy podpowie Ci również, czy w pobliżu Twojej działki mogą w przyszłości powstać obiekty usługowe (sklepy, markety), przychodnie czy przedszkola lub czy zostanie tam wybudowana główna droga. To ważne, jeśli marzysz o spokojnej działce położonej z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Zobacz projekty domów z płaskim dachem.

Gdzie znaleźć MPZP i jak uzyskać odpowiednie dokumenty?

Większość gminnych planów zagospodarowania przestrzennego dostępnych jest w formie elektronicznej na stronach internetowych urzędów miejskich. Każda osoba, nie tylko inwestor, ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz do otrzymania w urzędzie dzielnicy wypisów i wyrysów z planu.

Aby pozyskać wypis i wyrys z MPZP, należy złożyć w urzędzie gminy stosowny wniosek. Wzór takiego wniosku możesz pobrać na stronie internetowej gminy bądź poprosić o niego w urzędzie miasta lub gminy. Będziesz musiał w nim podać nazwę miejscowości oraz numer ewidencyjny działki, dla której wnosisz o pozyskanie dokumentów. Wypełniony wniosek złóż w urzędzie bądź wyślij pocztą wraz z potwierdzeniem wniesienia stosownej opłaty skarbowej.  Wniosek możesz złożyć także drogą elektroniczną.

Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – co robić?

Wiesz już, czym jest plan zagospodarowania terenu, dlaczego się go tworzy i jak pozyskać wypis i wyrys tego dokumentu. Jak jednak postąpić w przypadku, gdy gmina nie dysponuje planem zagospodarowania przestrzennego terenu? Jeśli MPZP nie jest dostępny, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, powinieneś wystąpić z odpowiednim wnioskiem do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Pamiętaj, aby dołączyć do wniosku kopię mapy zasadniczej z zaznaczonym obszarem planowanej zabudowy, a także opis parametrów technicznych planowanej przez Ciebie inwestycji.

Jakie wymogi musisz spełnić, aby otrzymać decyzję o warunkach budowy? Sprawdź:

Jeżeli wszystkie wymienione powyżej warunki zostaną spełnione, odpowiedni organ wyda Ci decyzję o warunkach zabudowy, która będzie określać przeznaczenie terenu oraz wszystkie istotne informacje dotyczące zabudowy. W ten sposób postawisz kolejny krok na drodze do budowy Twojego wymarzonego domu!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje