Dobredomy na Facebooku Polec znajomym Zadaj pytanie
projekty domow
 1. Aktualności:
  Wyniki konkursu "Najlepszy projekt domu": Rozstrzygnięcie konkursu "Najlepszy Projekt Domu"   Poznaliśmy już zwycięzców konkursu (...)
 2. Aktualności:
  Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD 2014:   Z przyjemnością informujemy, że nasza Pracownia weźmie udział (...)
 3. Aktualności:
  Promocja: "Wiosenne rabaty na świąteczne klimaty "     Chcesz zbudować dom? (...)
 4. Aktualności:
  Ciekawy projekt klasycznego domu - Anteusz z Wykuszem: Klasycznie i ciekawie - projekt Anteusz z Wykuszem   Kolejna (...)
 5. Aktualności:
  Projekt domu Flawia Mała II: Czas zrealizować swoje marzenia - projekt Flawia Mała (...)
Szukaj projektuSzukaj projektu
forum
facebook.dobredomy.pl
Projekty domów katalogowych
Pomoc fachowca
konkurs fotograficzny
Oferta dla Dewelopera
Dopłaty do domów energooszczędnych

Dopłaty do domów energooszczędnych

 

 

 

Założenia programu dopłat do kredytu

 

Wdrażanie rozwiązań zmierzających do budowania domów „o niemal zerowym zużyciu energii” stanie się do 2020r. (zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.) obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce. Inicjatywą, która ma za zadanie przygotować wszystkich uczestników procesu budowlanego, do tej ekologiczno – energetycznej rewolucji, ma być nowy program priorytetowy NFOŚiGW, który został ustanowiony dysponentem pokaźnych środków, przeznaczonych na promowanie i dofinansowanie budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce w latach 2013-2018.
Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).

 

Kredyty z dopłatą na domy energooszczędne powinny pojawić się w ofercie banków w I kwartale 2013 r.

 

Kto może skorzystać z programu?

 

Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne budujące dom jednorodzinny lub kupujące dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa). Dofinansowanie będzie w formie częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu budowy (w przypadku domu jednorodzinnego) i potwierdzeniu, że zrealizowane przedsięwzięcie uzyskało wymagany standard energetyczny.


Aby móc uzyskać dopłatę, będzie trzeba wziąć kredyt na kwotę wyższą od wnioskowanej dotacji, przy czym kredyt nie musi pokrywać całkowitego kosztu realizacji całego przedsięwzięcia. NFOŚiGW nie narzuca także okresu kredytowania ani form zabezpieczenia kredytu. 

 

Korzyści z programu

 

Program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych będzie pierwszym tego typu ogólnopolskim instrumentem wsparcia dla osób budujących domy o niskim zużyciu energii. Jego realizacja ma przynieść korzyści dla gospodarstw domowych, w postaci:


1) dopłaty do kredytu, pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz kosztów weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu energetycznego,
2) niższych kosztów eksploatacji budynku
3) podniesienia jego realnej wartości w przyszłości.

 

Wysokość dofinansowania

 

Wysokość dofinansowania, przewidziana w ramach programu, będzie uzależniona od uzyskanego poziomu energooszczędności – EUco – rozumianego jako ilość energii niezbędnej na ogrzanie metra kwadratowego budynku przez rok, obliczanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW oraz od spełnienia innych warunków, w tym sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej. Dopłata nie będzie zatem zależna od wysokości zaciągniętego kredytu, a jedynie od efektu energooszczędnego zakładanego w projekcie budynku i w przypadku domów jednorodzinnych, w zależności od osiągniętego poziomu EUco, wynieść może odpowiednio:

30 000 zł brutto – w przypadku osiągnięcia standardu NF40 – EUco ≤ 40 kWh/ (m ²*rok)

50 000 zł brutto – w przypadku osiągnięcia standardu NF15 – EUco ≤ 15 kWh/ (m ²*rok)

 

Ważne!

 

W przypadku, gdy nie zostanie osiagnięty zakładany we wniosku standard NF15, dotacja może być obniżona do poziomu przewidzianego dla standardu NF40. W przypadku, gdy nie zostanie osiagnięty poziom energooszczędności NF40, dotacja nie będzie udzielona.

 

Wytyczne NFOŚiGW, określające:


- minimalne wymagania techniczne dla domów jednorodzinnych,
- sposób potwierdzenia spełnienia przez projekt budowlany wymagań programu,
- wymagania w zakresie zapewnienia jakości robót budowlanych i procesu budowlanego
- sposób potwierdzenia spełnienia przez zrealizowane przedsięwzięcie wymagań programu,

 

mają zostać przedstawione nie później niż wraz z ogłoszeniem naboru banków partnerskich, a zatem do końca 2012r. Już dziś jednak wiadomo, że osoby które zdecydują się na udział w programie dopłat, będą zobligowane przedłożyć w banku projekt budynku energooszczędnego, który zostanie oceniony przez grupę ekspertów, w ramach ujednoliconego systemu certyfikacji, stworzonej przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury. Przeszkolona przez NFOŚiGW grupa ekspercka będzie oceniać projekty domów pasywnych i uczestniczyć w odbiorze skończonej inwestycji. Tylko pozytywnie oceniony projekt ma szansę uzyskania dopłaty w ramach omawianego programu.

 

Szczegółówe wytyczne programu dopłat do kredytów na domy energooszczędne znajdują się w:

www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/informacje-o-programie/

 

 

 


Żródła:

1. www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do--kredytow-na-domy-energooszczedne/

2. PROGRAM PRIORYTETOWY, Tytuł programu: Efektywne wykorzystanie energii Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych
 

Polecane artykuły
 • Promocja
  "Wiosenne rabaty na świąteczne klimaty " Chcesz zbudować dom? Zacznij od dobrego projektu! Dobre Domy - dobre projekty w dobrej cenie - tylko teraz z rabatem 150 zł! Zapoznaj się z naszą ofertą domów jednorodzinnych i znajdź swój wymarzony projekt. Złóż zamówienie przez telefon, a otrzymasz od nas gratis: 1. tablicę informacyjną 2. ...
 • Wyniki konkursu "Najlepszy projekt domu"
  Rozstrzygnięcie konkursu "Najlepszy Projekt Domu" Poznaliśmy już zwycięzców konkursu "Najlepszy projekt domu". Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia konkursowe. Komisja Konkursowa wyłoniła dwóch zwycięzców: Szymon Gwóźdź Tomasz Klin Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody - wideodomofony firmy ACO - prześlemy pocztą. Zespół Pracowni Dobre Domy 14 kwietnia 2014 ...
 • Międzynarodowe Targi Budownictwa TARBUD 2014
  Z przyjemnością informujemy, że nasza Pracownia weźmie udział w Międzynarodowych Targach Budownictwa TARBUD, które odbędą się w Hali Stulecia we Wrocławiu w dniach 28-30 marca 2014r. Serdecznie zapraszamy na stoisko nr 128 - nasi architkeci i konsultanci chętnie posłużą pomocą i odpowiedzą na Państwa pytania. Dodatkowo będą Państwo mogli zapoznać ...
Zapytanie ze strony Zamknij
captcha

* Pola wymagane